İş Fikirleri

Yazı Yazarak Para Kazanmak 2022

Yazı Yazarak Nasıl Para Kazanılacağını Merak Ediyorsanız Makalemizi Okuyabilirsiniz...

Yazı yazarak para kazanmak internetteki birçok para kazanma yolundan bir tanesidir. İnternette çok fazla içerik var, videolar, kitaplar, haberler, filmler, oyunlar, programlar ve daha onlarca farklı dosya çeşidinde binlerce farklı içerik. Bu içerikler farklı dillerde ve coğrafyalarda her geçen dakikada yenileri üretilerek artmaya devam ediyor. Bu içeriklere katkı sağlamak ise yeni dönemde internetten yapılacak işler arasında oldukça popüler bir hale gelmeyi başardı. Bahsettiğimiz gibi onlarca hatta yüzlerce farklı içerik ve bunları hazırlama yöntemleri var ama biz bu yazıda size yazı yazarak para kazanmak ile ilgili bilgiler vereceğiz.

İnternette dergi, haber, site ve blog yazıları, e-kitaplar gibi birçok yazılı içerik her gün karşınıza çıkıyor, bu yazılan içerikler ise freelancer çalışanların yazıları oluyor. Genelde özellikle haberleri maaşlı kişiler yazıyor diye düşünüyoruz ama yeni çağda internet yazıları maaşlı kişiler yerine serbest çalışanlara yazı başına verilen ücretlerle yazılıyor. Tabi hala önemli yerlerde yayınlanan ve önemli bilgiler içeren yazılar için birçok maaşlı çalışan var ama temel düzey yazılar için serbest çalışanlar çok daha az maliyete neden oluyor.

Yazı Yazarak Para Kazanmak, Freelancer Çalışma

Yazı yazarak para kazanmak için iki farklı sınıflandırma yapabiliriz: birincisi hep aynı site veya bloğa çalışan ve tek işi yazmak olmayan editörler. İkincisi ise siparişler üzerine bazen birçok iş yaparken bazen de bir kişiye tek iş yapan ve yazdığı yazıların türüne, uzunluğuna ve zorluk derecesine göre yazı başına ücret alan serbest çalışanlar. Yazı yazmak birçok kişi için ek gelir ya da öğrencilik dönemlerinde harçlık çıkarmak için yapılan bir internet işidir.

Yazı yazarak para kazanmak

Serbest çalışan olarak hem ulusal hem de uluslararası olarak çalışılan ünlü ve güvenilir birçok site bulunmaktadır. Bunlar üzerinden verilen siparişlere teklif vermeli ya da onların size teklif getirerek iş yaptırmak istemesiyle bir pazarlık aşamasına geçilir ve eğer iki taraf anlaşırsa iş yapılır. Sitenin görevi iki tarafı buluşturmak ve işlerin ilerlemesini sağlamaktır. İşin ayrıntıları yani ne zaman teslim edileceği, nasıl yapılacağı, kaç kelime olacağı ve içeriği, ücreti alıcı ve satıcı arasında belirlenir. Freelancer çalışma ile blog yazıları, makale, çeviriler, e-kitap, dergi, haber gibi pek çok iş yapabilir ve para kazanabilirsiniz.

Yazı Yazarak Para Kazanmak, Blog veya Site Editörlüğü

Freelancer iş yapmak dışında yazı yazarak para kazanmak için başka fırsatlar da vardır. Bunlardan en önemlisi de blog ve site editörlüğüdür. İnternet ortamında onlarca site ve blog bulunmaktadır. Bu siteler farklı alanlarda içerikler oluşturarak yüklerler ve sürekli paylaşımlarına güncel eklemeler yaparlar. Üstelik o dönemde çok konuşulan konuları her zaman hızlı bir şekilde paylaşırlar. Bu sistemin yürümesini sağlayan ise genelde sitenin sahibi değil, site sahibi tarafından belli bir ücret karşılığı çalıştırılan editördür. Bir sitenin editörü hem gerekli durumda yazarak içerik oluşturur, hem de tüm yazılan içeriklerin doğru şekilde ve doğru görsel destekler ile siteye yüklenmesini sağlar.

Site istatistiklerini takip etmek ve mümkünse müdahale etmek de yine editörün görevidir. Editör sitenin  genel işleyişini takip eder, içeriklerin güncellenmesi, düzenlenmesi, yüklenmesi ve hatta gerektiğinde oluşturulması ona aittir. Siz de eğer bu konulara aşina iseniz rahatça bu işleri halledebilirsiniz. Bilgisayarı iyi kullanabilen ve bu tarz site işlerinde daha önce tecrübesi olan kişiler genelde günlük birkaç saatini ayırarak site işlerini tamamlayabiliyorlar. Hatta bazı durumlarda birden fazla siteyi aynı anda yürüten kişiler de mevcuttur.

Para kazanma ile ilgili buradaki yazı da ilginizi çekebilir.

Kullanıcılar Bunları da Sordu

Freelancer olarak iş yapmak için hangi platformları kullanabiliriz?

Freelancer iş yapıyor ve bu işler için yazı yazıyorsanız Türkiye’de Bionluk ve VMAracım sitelerini kullanabilirsiniz. Uluslararası seviyede ise daha fazla seçenek vardır ama bunlar içinde en popüler olanları Fiverr, Upwork ve Freelancer’dır. Bu siteler ile döviz bazlı iş yapacağınız için daha fazla kazanç şansınız olur.

Site editörlüğü yapmak ne kadar zamanımı alır ve aynı anda kaç siteye bakabilirim?

Site editörlüğü yaparak bir yandan sitelerin yazı olarak içeriklerini hazırlarsınız diğer yandan ise grafik, sayfa düzeni gibi işlemlerini halledersiniz, site sahibi işleyişi size bırakır. Bu site editörlüğü günlük 4-5 saatinizi alır ve siz bu şekilde birden fazla site için editörlük yapabilirsiniz. Tabi bu işleri ne kadar zamanda yaptığınıza bağlı olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu