Yaşam

Gebelikte Şeker Yüklemesi

Diyabet, yüksek kan şekeri seviyeleri ile karakterize bir durumdur ve pek çok kez ciddi sağlık sorunlarına neden olur. Bazı kadınlar hamilelikten önce şeker hastası olabilirken bazı kadınlar da gebelik esnasında bu tür sorularla karşı karşıya kalabilirler. Bunun için doğum doktorları tarafından sıkı takip edilmeli ve gerekiyorsa gebelikte şeker yüklemesi yapılmalıdır. Hamile olan annede zaten şeker hastalığı varsa, bu süreçte kan şekerini kontrol etmek daha zor olabilir. Bu süreçte alınan insülin miktarının yeniden belirlenmesi gerekebilir.

Gebelikte Şekeri Ne Anlama Gelir?

Anne adayının gebelik öncesinde diyabeti olmamasına rağmen gebelik sırasında kan şekerinde yükselme olabilir. Bu, müstakbel annede gestasyonel diyabeti gösterecek bir gelişmedir. Bu sorun, hamileliğin 24. ve 28. haftalarında şekerli su testi olarak da bilinen şeker dolum testi ile yapılacak testlerde belirlenebilir. Gebelik şekeri anne adayı olan kadında glikoz seviyesinin olması gereken değerin altında olduğu anlamına gelir.

Gebelik Şekeri Nasıl Teşhis Edilir?

Şeker yükleme testi genel olarak gebeliğin 24 ile 28 haftaları arasında anne adaylarına yapılmalıdır. Gebelik şekerinin teşhisi için hamile kadına glikoz testi uygulanır ve bu test bir saat sonra olumlu ya da olumsuz sonuçlar verir. Söz konusu olan test sonucuna göre glikoz seviyesi düşün olan anneler için gebelik şekeri teşhisi konularak tedavi sürecine başlanır.

Ancak kan şekeri bu değerin üzerinde ise 3 saat boyunca 100 gr glikoz ile test tekrarlanmalıdır. 3 saatlik yüklemeden sonra anne adayının gestasyonel diyabeti olup olmadığına karar verilir. Anne adayına yapılacak şeker stres testi sonrasında aşırı fiziksel aktivite yapılmamalı ve bu süreçte hiçbir şey yenmemelidir. Şeker dolum testinin doğru sonuç alması için önemlidir.

Gebelikte Şeker Yüklemesi
Gebelikte Şeker Yüklemesi

Anne ve Bebek İçin Gebelik Şeker Riski

Diyabetin gebelik öncesi varlığı veya gebelik sırasında ortaya çıkması hem anne hem de bebek için belirli riskler oluşturur. Bu süreçte diyabetli gebelerde kan şekeri seviyeleri ne kadar düzenli olursa, diyabetle oluşabilecek risk o kadar düşük olur. Gestasyonel diyabet riski, gebelik öncesi diyabete göre daha düşüktür. Ancak bu durum gebelerde şeker stres testi ile belirlenmeli ve tedavi edilmelidir. Ayrıca gebelik zehirlenmesi, yüksek tansiyon, erken doğum ve kürtaj gibi sorunlar gebelerde diyabeti olmayan gebelere göre daha fazladır.

Şeker Görülen Gebelerde ve Bebeklerinde Beklenen Riskler Nelerdir?

Gebelik şekeri görülen annelerde ve daha sonra doğacak olan bebeklerinde bir takım sağlık sorunlarının ortaya çıkması muhtemeldir.

Şeker görülen gebe annelerde ve bebeklerinde muhtemel olan riskler şunlardır;

  • Doğumdan sonra akciğerler fazla gelişmediği için bebek nefes almakta zorlanabilir.
  • Bebek olması gerekenden daha küçük boyutlarda dünyaya gelebilir
  • Doğum sonrası bebeklerde düşük kan şekeri ve sarılık gibi hastalıklar ortaya çıkabilir.
  • Bebeklerde ileri derecede kalp hastalığı sorunları yaşanabilir
  • Annede ve bebeğinde böbrek yetmezliği ortaya çıkabilir
  • Beyin ve merkezi sinir sistemi anormallikleri yaşanabilir
  • Sindirim sistemi sorunları yaşanabilir

Söz konusu olumsuz durumların yaşanmaması için hamilelik sürecinde annenin şeker kontrolü sürekli yapılmalı ve gerekiyorsa şeker yüklemesi yapılmalıdır.

Gebelik Şekeri Nasıl Tedavi Edilir?

Gebelik diyabeti söz konusu olduğunda anne adayları normal şeker hastaları gibi ağızdan şeker ilacı vermezler. Bunun yerine diyet ve egzersiz ile insülin uygulaması gibi tedavi yöntemleri tercih edilmektedir. Müstakbel anne, doktor ve diyetisyenin birlikte hazırladığı gebeliğe uygun beslenme programı ile yaşar.

Çikolata, dondurma, şerbetle hazırlanan tatlılar, beyaz un bu beslenme listesinde yer almıyor. Bu diyet sırasında anne adayı doktor tarafından önerilen ve kan şekerini düzenlemede de etkili olan egzersizleri yapar. Bu egzersizler yürüyüş, yüzme gibi sporlardan seçilmelidir.

 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün