Yaşam

Stressiz Yaşam İçin Altın Tavsiyeler

Çağımızın en önemli ve en büyük sağlık problemlerinden birisi de stres. Hemen her yaşta insanda görülebiliyor olmasına karşın, gerektiği kadar önemsenmeyen stres, zamanla çok daha ciddi sağlık problemlerine neden olabiliyor. Cilt hastalıkları, bağışıklık sisteminin zayıflaması, kilo problemi, saç dökülmesi gibi problemler stresin yol açtığı problemlerden bazıları. Peki, stresle nasıl başa çıkılır? Stresten kurtulmak için neler yapmak gerekir? Stressiz bir yaşam mümkün mü? Elbette mümkün. İşte stressiz yaşam için altın tavsiyeler.

Uyku Düzeninize Dikkat Edin

Stresle başa çıkmanın; ilk ve en önemli kuralı, düzenli uykudur. Yani bir diğer deyişle uyku düzenine dikkat etmektir. Çünkü uyku düzeninin yerinde ve sağlam olması, sadece vücudu dinlendirmekle kalmayıp, aynı zamanda beynin de dinlenmesine yardımcı olur. Bu nedenle; hangi işte çalışıyorsanız çalışın, belirli bir uyku düzeninizin olmasına dikkat edin.

Bol Su İçin

Bol su içmek; sadece sağlığa olumlu katkı sağlamaz, Aynı zamanda stresle başa çıkmada önemli katkı sağlar. Bilimsel olarak da insan vücudunun büyük bölümünün sudan meydana geldiği belirtilmiştir. Bu nedenle bol su içmek hem sağlık açısından fayda sağlar, hem de stresle başa çıkmanıza yardımcı olur.

Stressiz Yaşam İçin Altın Tavsiyeler
Stressiz Yaşam İçin Altın Tavsiyeler

Kendinize Zaman Ayırın

Özellikle; çalışma hayatı içinde olanların en sık yaptıkları hatalardan birisi de kendilerine zaman ayırmamak. Kendinize zaman ayırmadığınızda; ilk önce vücut yorgun düşer ve çeşitli tepkiler vermeye başlar. Daha sonrasında beyin yorgun düşer ve konsantrasyon bozukluğu görülür. Bütün bunların sonucunda da stres ortaya çıkar. İşte bu yüzden; gün içinde kendinize zaman ayırmayı da ihmal etmeyin.

Pozitif Olun

Strese neden olan en etkili faktörlerden birisi de sürekli negatif düşünceler içinde olmak. Negatif düşünceler ne kadar yoğunsa, stresin artış göstermesi de aynı oranda etkilidir. Bu konuda yapılacak tek şey ise negatif düşünceleri bir kenara bırakıp, pozitif olmak. Yani stresten kurtulmak için pozitif olmayı deneyebilirsiniz.

Meditasyon Yapın

Son yıllarda; stresle başa çıkmada en çok tercih edilen ve en etkili yöntemlerden birisi de meditasyon yapmaktır. Meditasyon; insanın, özel ve farklı yöntemlerle kendini rahatlatması anlamına geliyor. Belirli aralıklarla meditasyon yapmak en etkili stres atma yöntemlerinden birisidir.

Programlı Olun

İnsan hayatında; en önemli şeylerden birisi de belirli bir düzen. Bu durum hemen her konuda geçerlidir. Sabah uyandığınızda; güne stresli başlamamak için her zaman programlı olun, yani kendinize bir program yapın ve bu programa göre ilerleyin. Yani gün içinde yapacak olduğunuz şeylerin bir planını oluşturun ve bu planı takip edin.

Hayır Demesini Bilin

Hemen her türlü ilişki de en çok şikayetçi olunan konulardan birisi de çıkarcılık durumudur. Bazı insanlar vardır; asla hayır demeyi bilmezler. İşte bu durum strese yol açan en önemli faktörlerden birisidir. Çünkü hayır kelimesi kullanılmadığı sürece, karşı tarafın istekleri ve beklentileri de zamanla artış gösterir. Bu da sizi strese sokar. Bu problemin önüne geçebilmek için de zaman zaman hayır kelimesini kullanmakta fayda var.

Güne İyi Başlamaya Çalışın

Stresi önlemenin en önemli kurallarından birisi de güne iyi başlamaktır. Çünkü sabah uyandığınızda güne nasıl ve ne şekilde başlarsanız, gün boyunca aynı durum devam eder. Eğer moral ve motivasyonunuz yüksek şekilde başlarsanız, gün içinde de bu durum değişmez. Fakat güne stresli ve moralsiz başlarsanız, bu durum sizi gün boyunca etkiler ve bunun sonucunda stres ortaya çıkar. Bunu önlemek için de güne iyi başlamaya özen gösterin. Örneğin; sabah kalktığınızda kendinize güzel bir bitki çayı hazırlayabilirsiniz veya limonlu su içebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu