Yaşam

Yaşam Tarzını Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Bir birey olarak hepimiz günlük hayatımız içerisinde kendimize uygun bir yaşam tarzı oluşturmuş ve bunu devam ettiriyoruzdur. Yaşam tarzını ne yazık ki her durumda aynı seviyede tutmak pek mümkün olmuyor. Belirli durumlar ya da faktörler ile birlikte yaşam tarzımızda etkileniyor. Peki, yaşam tarzını etkileyen faktörler nelerdir? Aslında bu faktörleri tahmin etmek çok da zor olmasa gerek.

Öyle ki küçük bir sıralama yapacak olursak şu şekilde yapılabilir;

  • Beslenme şeklinin etkilemesi
  • Fiziksel aktiviteler sonucu etkilenmesi
  • Stres sebebi ile etkilenmesi
  • Uyku problemi sonucu etkilenmesi
  • Çevre kirliliğinin verdiği sebebiyet ile etkilenmesi
  • Sosyal ve kültürel sebeplerden dolayı etkilenmesi

Tüm bu etkenler bireyin yaşam tarzını etkileyen faktörler arasında gösterilebilir. Bunların dışında da pek çok faktör ile karşılaşmak mümkün olacaktır.

Beslenme Şekli

Beslenme şeklini yaşam tarzını etkileyen faktörlerin başında göstermemiz mümkündür. Öyle ki yediklerimiz aslında hayatta bizi oluşturan temel faktörlerden biridir. Ne kadar sağlıklı ve düzenli bir beslenme şekline sahipsek yaşam tarzımızı ve standardımızı bir o kadar yükseltmiş oluruz. Aynı şekilde sağlıksız beslenme de yaşam tarzımızı kötü etkileyecek ve üzerimizde olumsuz bir etki oluşmasına sebebiyet verecektir.

Yaşam Tarzını Etkileyen Faktörler Nelerdir?
Yaşam Tarzını Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Fiziksel Aktiviteler

Yaşam tarzımızı etkileyen faktörlerden bir diğeri ise fiziksel aktiviteler olarak gösterilebilir. Fiziksel aktiviteler gün içerinde vücudumuzu doğru bir şekilde çalıştırmamıza yardımcı olur. Bu da kalp, hipertansiyon vb. pek çok hastalıkların önlenmesinde oldukça yarar sağlar. Eğer ki yeteri kadar fiziksel aktivite göstermiyorsak bu bizim için yaşam tarzımızı etkiyecek ve hatta standardımızın düşmesine yol açacak bir faktör olarak gösterilir.

Öyle ki fiziksel aktiviteler ile kişi vücuduna iyi bir şekilde bakıyor ve yediklerine de dikkat ediyor demektir. Bu da sağlığımız açısından oldukça olumlu bir geri dönüş olarak gelir. Bu sayede de yaşam tarzımızı düzenli bir hale getirmiş de oluruz.

Stres

Stresi de yaşam tarzını etkileyen faktörler arasında göstermek mümkün olacaktır. Öyle ki çok stresli bir hayatınız varsa ya da aşırı stresli bir ortamda yaşıyor, çalışıyorsanız bu yaşam tarzınıza etki edecektir. Genellikle huzurlu bir hayata sahip insanların çok daha kaliteli bir yaşam tarzına sahip oldukları bilinir. Bu sebeple stres sahibi kişilerin yaşam tarzı da aynı şekilde kalitesiz bir hal almaya başlayacaktır.

Uyku Problemleri

Uyku problemi yaşayan kişilerin yaşam tarzını önemli ölçüde etkileyecek bir faktör olduğu su götürmez bir gerçektir. Düzensiz bir uyku insan vücudunda problemlere sebebiyet verecektir. Aynı zamanda kişinin çok daha stresli ve sağlıksız bir hayat sürmesine neden olur. Bu durumda da yaşam kalitesi oldukça düşer. Bu sebeple yaşam tarzını belli bir seviyede tutan kişiler için dengeli bir uyku oldukça önemlidir.

Çevre Kirliliği

Çevre kirliliği günümüzün önemli sorunlarından biri olarak bilinir ve aynı zamanda yaşam tarzını etkileyen faktörlerin de başında gelir. Öyle ki çevre kirliliğinin fazla olduğu bir yerde yaşayan kişilerle daha az olan yerde yaşayan kişilerin yaşam tarzlarının aynı olması beklenemez. Çevre kirliliğinin az olduğu yerlerde yaşayan insanlar çok daha kaliteli bir yaşam tarzı sürerler. Bunun tam tersine çevre kirliliğinin fazla olduğu yerlerde yaşayan kişiler ise düşük kalitede bir yaşam tarzına sahip olurlar. Aynı zamanda pek çok hastalığa yakalanma olasılıkları da daha fazla olur.

Sosyal ve Kültürel Sebepler

Yaşam tarzına etki eden faktörler arasında sosyal ve kültürel sebepleri de görmek mümkündür. Öyle ki kişinin yaşadığı yer, okuduğu okul, arkadaşları, gezip gördüğü yerler ve sosyal hayatı yaşam tarzı üzerinde oldukça büyük bir etkiye sahiptir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu