Yaşam

Otomobillerin Zaman İçindeki Gelişimi Nelerdir?

Tarihteki ilk otomobil ne zaman icat edildi? Otomobillerin zaman içindeki gelişimi nelerdir? Araştırdığımızda, Çin’in başkenti Pekin’de, 1670 yılında misyoner Ferdinand Verbiest tarafından yapıldığı bilinen oyuncak buharlı aracın ilk otomobilin atası olduğu ortaya çıkar. Taşıma amaçlı olarak 1679 ile 1681 yılında yapılan buharlı araç, otomobil dünyasında gelişmenin başlangıcı olmuştur.

Uzun yıllar kullanılan buharlı otomobiller, odun ve kömür kullanılarak uzun yıllar hizmet verdir. Aynı yıllarda Christiaan Huygens tarafından geliştirilen, içten yanmalı, barut gazı ile çalışan pistonlu araçlar, modern otomobillerin temelini oluşturur. Bu icat sürdürülebilir olmasa da, içten yanmalı araçların atası sayılmaktadır.

Buharlı Otomobiller

Buharlı otomobillerin icadı, atla çekilen arabalarla aynı dönemlerde kullanıldı. Buharlı otomobillerin icadında sadece asalet ve zenginlik göstergesi olarak kullanılmıştır. Saatte 4-5 kilometre ile atla çekilen arabaların yerini alması mümkün olmamıştır. Buna rağmen, sistemin geliştirilmesi ile birlikte trenlerde de buharlı sistemin kullanılması, gelişme olarak görülebilir.

Odun veya kömür ile çalışan sistemde, ısının etkisi ile elde edilen buharın itme kuvvetinden faydalanarak, otomobiller hareketi kabiliyeti kazanıyordu. Otomobillerin gücü, at arabalarında kullanılan beygirlerin gücü ile mukayese edilmekteydi. Hala otomobillerin çekiş gücü, beygir olarak ifade edilmektedir.

Otomobillerin Zaman İçindeki Gelişimi Nelerdir?
Otomobillerin Zaman İçindeki Gelişimi Nelerdir?

Hidrojenli Otomobiller

1807 yılına gelindiğinde François Isaac de Rivaz tarafından ilk içten yanmalı motor icat edildi. İçten yanmalı motorların atası olarak sayılın bu araçta, yakıt olarak hidrojen kullanıldı. Ancak bu araç gelişim gösteremeyerek, tarih sayfalarına gömüldü. Ancak ilerde gelişecek olan otomobiller için ilham kaynağı oldu.

Benzinli Otomobiller

1800’lü yıllarda Belçikalı Jean Joseph Etienne Lenoir ticari anlamda üretime ve kullanıma uygun otomobil motoru geliştirdi. Takip eden yıllarda Alphonose Eugêne Beau de Rochas isimli bir Fransız mühendis dört zamanlı motor metodunu geliştirdiğini açıkladı. 1886 yılında Karl Benz tarafından ilk fosil yakıtlı otomobil icat edildi. Yakıt olarak benzin kullanıldı. Otomobiller ilk defa Hnery Ford tarafından bantlara alınarak üretilmeye başlandı.

Biodizel Otomobiller

Otomobilin gelişmesinde ivme yakalanmış ve aynı anda dünya üzerinde birçok ülke tarafından bu yönde çalışmalar yapılmıştır. Benzinli araçlar karbüratör sistemi ile çalışıyordu ve pistonlarda biriken yakıtın, bujiler tarafından patlatılması ile motorun hareketi sağlanıyordu. Bu durum ilk zamanlar sorunları da beraberinde getirmişti. 1892 yılında Alman mühendis Dudolf Diesel’in geliştirmiş olduğu biodizel otomobil, bu yönde geliştirilen otomobillerin atasıdır. 1893 yılında ilk patenti alınan otomobil fıstık yağından elde edilen biodizel ile çalışıyordu.

Dizel Otomobiller

1900’lü yıllara gelindiğinde petrol yaygın olarak kullanıyor. Petrol türevi olan mazot, daha önce Dudolf Diesel tarafından icat edilen motor için kullanılabilecek türden yakıttı. Üstelik daha verimli çalışıyordu. İlk zamanlar gemi motorlarında ve yük taşıma araçlarında kullanılan dizel motorlar, Robert Bosch yakıt püskürtmeli mazotlu motorları otomobillere uyarlardı. Mazot benzine göre daha az yakıt tüketiyor ve daha fazla enerji ortaya çıkartıyordu. Bu durum kısa sürede dizel araçların yaygınlaşmasını sağladı.

Elektrikli Otomobiller

Geliştirilen benzinli ve dizel araçların kolay erişilebilir hale gelmesi, fosil yakıtlara bağımlılığı ortaya çıkartmıştır. Dünyada gelişen fosil yakıt kıtlığı, birçok ülkenin fosil yakıt rezervinin olmayışı ve çevreye vermiş olduğu kirlilik, üreticileri yeni arayışlara itmiştir. Elektrik temiz enerjiydi ve kolay erişilebilir kaynaktı. Ancak elektriğin depolanması ve tekrar kullanılabilir hale getirilmesi o kadar kolay değildi. İlk zamanlar hibrit otomobiller ortaya çıktı.

Lityum-iyon pillerin geliştirilmesi ile, elektrik enerjisi artık depolanabilir hale geldi ve fosil yakıttan tam bağımsız elektrikli araçlar üretildi. Elektrikli ilk araç 1972 yılında BMW tarafından üretildi. Ancak ilk ticari elektrikli otomobil Toyota firması tarafından geliştirilmiştir. Birçok otomobil üreticisi geleceğin araçları olarak, elektrikli araçların geliştirilmesi üzerinde çalışmaktadır.

 

 

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün