Nasıl Yapılır?

Özel Karakterler (@, %, & ,$,#,) Nasıl Yapılır ? 2022

Şuanda yazacağım kısa bilgilerle klavyede bulunan özel karakterler sizin için sorun olmayacak .

Tuşların en üstündeki şekilli semboller nasıl yapılır ? bu özel karakterleri yapmak için sadece shift tuşunu kullanmanız yeterli olacaktır. Örneğin 3 rakamının üzerinde bulunan şapka işaretini yapmak için ve 4 rakamının üstünde bulunan artı işaretini yapmak için hep shift ile beraber basacağız. Olay bu kadar basit.

Klavyede yapamadığımız karakterler
KLAVYEDEKİ ÖZEL KARAKTERLER

Özel karakerleri yapmak çok kolay…

Tuşların sağ alt köşelerine bakınız şimdi. Burada 3 rakamının sağ alt köşesinde kare tuşu (#) bulunakta. Tam sağ altta bulunan özel karakterler ise o sembolün bulunduğu tuşa ALTGR ile basarak yapılmakta.

Tuşların sol altında bulunan semboller içinse tuşa direk basmak yeterli olacaktır. Örneğin klavyemizin sol altındaki tüm rakamlar bu şekildedir.Tuşa direk bastığınızda rakam yazmış olacaksınız.

Klavye üzerinde bazı karakterleri yaparken sorunlar yaşamakta ve nasıl yapılacağını çözememekteyiz. Öncelikli olarak şunu belirtmeliyim ki. Klavye üzerinde  alt ,altgr ctrl ve shift tuşları ile tuşların üstünde altında ve sağ alt köşesindeki karakterleri yapabiliyoruz. Örnek verecek olursak klavye üzerinde bulunan Q tuşuna ALTGR ile basarsak parantez içinde olduğu gibi(@) et işaretini yapmış oluruz.Bu işareti mail yazışmalarında sıklıkla kullanıyoruz.

Özel karakterler

Yüzde işaretini ise (%) klavye üzerinde % sembolünün bulunduğu 5 rakamına ve shift tuşuna basarak yapabilmekteyiz. Yine shift tuşu ve & sembolünün bulunduğu 6 rakamına basarsak ve İşaretini yapmış oluruz.

ALTGR ve 4 tuşuna basarak dolar işareti ($) yapmış oluruz. #işaretini yapmak içinse yine ALTGR ve 3 tuşuna basacağız.

Çok kullanılmayan bazı özel karakterler…

Klavye üzerinde bulunmayan çok fazlada kullanılmayan bazı karakterlerde vardır. Parmağımızı Alt tuşuna basılı tutarak 169 yazarsak ve alt tuşundan elimizi çekersek ”®” karakterini elde ederiz. Bu karakter Regestered kelimesinin baş harfi olan ”R” den oluşuyor.Anlamı ise tescil edilmiş ya da kayıtlı anlamını taşımaktadır.

Mesela Alt+184 tuşları ilede ”©” karakterini yaparız ve buda telif hakkını belirten (Copyright) simgesidir.Kopyalama ve çoğaltmanın hakkını saklı tutmaktadır. Bu karakter yapılırken de yine parmağımızı ALT tuşunda basılı tutarak 184 rakamını tuşlayıp daha sonra parmağımızı Alt tuşundan çekiyoruz.

Bunun gibi çok sayıda özel karakteri klavye üzerinden kısayol tuşları ile yapmak mümkün olmakla beraber, bu makale ile işinizi tam olarak halledemediyseniz ; http://www.radyolojinet.com/rn_klavyeden_yazilamayan_karakterler_semboller.html adresine de bir uğramanızı tavsiye ederim. Yazımı beğendiyseniz yorum yaparak üye olursanız sevinirim.

Usb Bellek Nasıl Onarılır ?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu