Nasıl Yapılır?

Orkide Bakımı Nasıl Yapılır, 2022

Orkide Bakımı İle İlgili Tüm Bilgiler...

Ofisler ve evler için oldukça şık ve güzel bir görüntü sağlayan orkideleri siz de yetiştirebilirsiniz. Orkide bakımı nasıl yapılır öğrenmelisiniz ve buna göre bir orkide almalısınız. Orkidenizi seçerken dik ve yeşil yapraklı, bol goncalı bir tane seçmelisiniz. Güneş ışığını direk almayan ama aydınlık bir yerde ve kesinlikle klimaya uzak şekilde yetiştirmeniz gerekir. Ayrıca orkideyi şeffaf bir saksıya koymanız ve böylece sadece üst dallar ve yapraklar değil aynı zamanda alt dalların ve köklerin de yeterli ışığı almasını sağlarsınız.

Orkide Bakımı Nasıl Yapılır, Sulama

Orkide Bakımı

Orkide bakımı nasıl yapılır konusu için önemli başka bir husus da sulamadır. Sulamanın yeterli olması çiçeğin sağlığı için çok önemli olacaktır. En azından haftada iki kere olacak şekilde 1 bardak su orkidenin sulaması için yeterli olur. Ayrıca orkidenin yapraklarının da gerekli nemi alması için bir sprey yardımı ile yapraklarının nemlendirilmesi gerekir. Orkidenizin bakımını iyi yaparsanız ömrü yaklaşık 3-4 ay olur. Bu süre sonunda mevcut çiçekler solarlar, siz doğru şekilde gövdenin yukarısından budar ve açık bölümleri alüminyum folyo ile kapatırsanız yeniden çiçek açarlar.

Orkide Bakımı Nasıl Yapılır, Çoğaltma

Orkideler bakımı nasıl yapılır konusunda artık son bölümü anlatabilirim. Oldukça iyi baktığınız ve iyi bir şekilde gelişen orkide bir noktada çoğaltılabilir. Bunun için en iyi yol keiki ile çoğaltmadır. Orkidelerin uç kısımlarında oluşan bebek orkidelere keiki adı verilir ve bu orkideler zamanla köklenirler. Eğer bu keikilerde en az 2 yaprak ve kök oluşabildiyse bu yavruları ayırıp başka saksılara yerleştirebiliriz. Ayırdıktan sonra şeffaf saksılar seçmeye ve serin bir yerde muhafaza etmeye özellikle dikkat etmelisiniz. Bu hususlar kök oluşumunun gerekli şekilde tamamlanması için son derece önemlidir.

Pratik öneriler için nasıl yapılır kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

Kullanıcılar Bunları da Sordu

Neden şeffaf saksı kullanmalıyız?

Orkide çiçeğinin güneş görmesi çok önemlidir ve sadece gövde ve yapraklar değil aynı zamanda kökler de güneş görmelidir. Bu nedenle alt dalların ve köklerin de güneş göreceği şeffaf saksılar tercih edilir.

Keiki oluşumunu doğal yollar ile nasıl desteklerim?

Orkideler öleceklerini hissederse yavrular ve keiki oluştururlar. Bunun için siz de orkidelerinizi karanlık bir ortama alarak normale göre daha az sularsanız keiki üretimine yol açma şansınız olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu