Nasıl Yapılır?

Baca Temizliği Nasıl Yapılır ? 2022

Baca Temizliği Nasıl Yapılır? Neden Gerekli Yazımızı Okuyabilirsiniz...

Baca temizliği yapılmasının nedeni çeşitli nedenler dolayısıyla ortaya çıkacak zehirlenme veya yangın durumlarına karşı önlem almaktır. Soba ve şömineleriniz yandıkça odunlardan çıkan zehirli bir gaz bacada birikerek yoğunlaşmaya başlar bu gaz bacayı tıkayarak sizin için büyük sorun olabilir. Bacanızın kullanılmadığı yaz aylarında bacanın çıkışına kuşlar yuva yaparak dal ve yaprak parçaları taşımış olabilir, bu sorun rüzgar nedeniyle de olabilir. Haşere ve böcekler de yuva yapmış olabilir. Sonuç olarak farklı bir nedenle baca tıkanır ve bunun sonucunda dışarı çıkamayan zehirli gazlar içeride kalarak sizi zehirleyebilir.

Baca Nasıl Temizlenir ?

Baca Temizliği

Baca temizliği nasıl yapılır sorusu için en temel cevap bir firma aracılığıyla olabilir. Çünkü bacaları temizleyen birçok firma vardır, ama bizim konumuz bunu kendi başınıza nasıl yapacağınız. Temizliği hem evin içinde hem de çatıdaki baca çıkısından yapmalısınız. Baca fırçası ile bacaya yapışan kurumları temizleyin, sonra uzatma çubuğunun yardımıyla vakumu bacanın içini temizleyin, ağzına da toz bandı takarsanız kirler yapışmaz. Bacadan ve evin içerisinden bu işlemi yaptıktan sonra el feneri yardımıyla kontrol edin ve işlemi tamamlayın. Bu şekilde evinizde baca tıkanıklığı dolayısıyla yaşanacak yangın ve zehirlenmelere karşı önlem alabilirsiniz.

Bacayı Ne Zaman Temizlemeliyiz

Birçok kişi baca temizliği için firmalara başvurmakta ve onların yardımını almaktadır ancak aslında çok basit bir işlemdir. Size baca temizliği nasıl yapılır anlattık, eğer sizin de yükseklik korkunuz yoksa sorun kalmaz. Nasıl yapılacağını inceleyin ve işleme başlayın. Önemli bir nokta da baca temizliğinde zamanlamadır, çünkü yağış ya da rüzgar gibi olumsuz koşullar sizi sıkıntıya sokar. Ama Haziran veya Temmuz ayında bu temizliği yaparsanız muhtemelen sorun olmayacaktır. Eğer baca temizliğini yapamayacağınızı düşünüyorsanız da bir sıkıntı yaşamadan profesyonellerden yardım alınız.

Yazımızı beğendiyseniz nasıl yapılır kategorimizi de ziyaret edebilirsiniz.

Kullanıcılar Bunları da Sordu

Baca temizliği yaparken ne tür gereçler kullanmalıyım?

Baca temizliğini siz yapacaksanız, güvenlik gözlüğü, baca fırçası, uzatma çubuğu, toz filtreli vakum ve toz bandı yeterli olur. Böylece hem işi yapar hem de güvenliğinizi sağlarsınız.

Baca temizliğini kendim yaparsam sorun olur mu?

Baca temizliğini kendim yaparsam sorun olur mu?
Baca uzun zamandır temizlenmiyorsa ya da aşırı dolu ise bir firma ile anlaşmanız daha iyi olur. Eğer sık temizleniyorsa gerekli önlemleri alarak sizin yapmanızda sakınca olmaz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu