Otomotiv

Triger Kayışının Kopması, Triger Kayışı Ne İşe Yarar? 2022

Triger Kayışı İle İlgili Hiçbir yerde Bulamayacağınız Bilgiler Yazımızda...

Triger kayışının kopması ne gibi sıkıntılara yol açar . Araçlarımız hakkında çok fazla şey bilmiyoruz ve bu durum da bizi sıkıntıya sokabiliyor. Araçtan gelen ses, koku ya da hareket gibi tepkileri hızlı bir şekilde anlamak ve buna göre müdahale etmek gerekiyor. Diğer yandan ise araçların belirli sürelerle bazı parçaları değişmeli ya da en azından bakımları yapılmalıdır. Bu masraflardan kaçmak yerine daha büyük masrafları engellemek adına bu harcamaları yapmalıyız. Araçta büyük önem arz eden triger kayışının kopması da zamanında değişmediği için gerçekleşir genelde. Krank milinden aldığı hareketi eksantrik miline ileterek supapların açılıp kapanmasını sağlayan triger kayışı, motor soğutma sıvısından da sorumludur.

Birçok otomobil modelinde devridaim pompasının hareket etmesini sağlayarak motor soğutma sıvısının soğutma sistemi içerisinde ilerlemesini sağlar. Yani hem eksantrik miline hem de devridaim pompasına, dönmeleri için ihtiyaç duydukları hareketi verir. Motor için önemi büyük olan bu aksam durursa soğutma sistemi de duracaktır ve bu da sonunda aracın ısısının kontrolsüz şekilde artmasına ve motorun hararet yapmasına neden olur. Triger kayışının kopması bazı durumlarda motorun iflas nedeni bile olabilir.

Triger Kayışının Kopması Nasıl Sonuçlar Doğurur

Triger kayışı araç içerinde hayati önem taşıyan parçalardan biridir, çünkü motorun ısısını dengeleyen en temel aksamdır. Triger kayışının kopması beraberinde büyük sorunların da doğmasına neden olur.

Triger kayışının kopmasıyla: Supap zamanlaması bozulur. Zamanlaması bozulan supaplar kapalı olması gerekirken açık kalır. Açık supaplara pistonlar çarpar. Pistonların çarpması sonucu supaplar eğilir ve pistonlar hasar görür. Supap ve pistonların bağlantılı olduğu tüm parçalarda zorlanmalar meydana gelir. Büyük bir gürültünün ardından motor durur. Eğer siz motor durduktan sonra tekrar çalıştırmayı denerseniz piston ve supap gibi triger kayışı ile ilgili parçaların daha çok zorlanması ve belki de geri dönülmez şekilde zarar görmesine neden olabilirsiz.

Bu sorunun başından yaşanmaması için triger kayışını her 3 yılda bir ya da her 100 bin kilometrede bir olacak şekilde yenilemelisiniz. Bu şekilde zayıflamış olan kayıştan kurtulursunuz. Kayış yerine zincir kullanmanız da kopma durumundan sizi korur ancak diğer yandan bu parçaların özellikle de dişlilerin kullanma süresi uzadıkça aşınması artar ve araçta yine hasarlar oluşur.

Triger Kayışının Kopması İle Ortaya Çıkan Sorun Nasıl Çözülür

Triger kayışının kopması büyük sorunlar doğurur, bundan bahsetmiştik. Aracın motorunun iflas ettirebilir ya da supaplarda ve pistonda geri dönülmez hasarlara neden olabilir. Bu durumu yaşamamak için yapılması gereken en önemli şey aracın bakımını iyi bir şekilde yapmaktır. Debriyaj balatası, triger kayışı gibi parçalar uzun süreli kullanım nedeniyle zarar görmekte ve zayıflamaktadır. Bu durumu telafi etmek amacıyla da siz her üç yılda bir veya her 100 bin km’de bir triger kayışını değiştirmeli ve bu şekilde sağlıksız bir sürüş gerçekleştirmelisiniz. Kayışı değiştirmeden zayıf bir kayışla yolculuk yapıyorsanız ya da yaşanan anlık bir olaydan dolayı kopma olduysa bundan sonraki süreçte aracınızı en az zararla kurtarmanız gerekir.

Triger kayışı koptuysa ya da böyle bir durumdan şüphelenmenizi gerektiren bir şey yaşandıysa hemen aracı sağa çekin. Eğer triger kayışı koptuysa motordan garip sesler gelir, egzozdan siyah bir duman çıkar. Aracı sağa çekin ve kaputu kaldırın yüksek ihtimalle kayışın uçlarındaki plastikleri görürsünüz. Aracı durdurun ve motorun daha fazla zarar görmesine engel olun, daha sonra da yol yardımı çağırın.

Otomobil ileilgili aşağıdaki yazılarımızda ilginizi çekebilir ?

Araç Rölantisi Neden Yükselir Ve Dalgalanır ?

Baskı-Balata Ne İşe Yarar Nasıl Biter ?

Kullanıcılar Bunları da Sordu

Triger kayışının ömrü nedir ve ne kadar zamanda ya da ne kadar km’de bir değiştirilmelidir?

Triger kayışı araba içerisinde özellikle motor açısından çok önemli bir aksam olduğu için bir zarar görmesi de sizin açınızdan hiç iyi olmaz. Marka ve modele göre değişim gösterse de triger kayışının kullanım süresi ortalama 3 yıldır. Mesafe olarak ise ortalama 100 km’de bir triger kayışının değişmesi gerekir. Görünür bir tahribat olmasa da değiştirmek daha uygundur.

Triger kayışı ve triger zinciri arasında ne fark vardır?

Kauçuk ve benzeri yumuşak malzemelerden yapılan triger kayışı yerine bazıları triger zincirini tercih eder. Bu metalden yapılır ve temelde araçta triger kayışı ile aynı görevi görür. Aralarındaki fark ise arızları olabilir, zincir uzun ömürlüdür ve kopmaz, diğer yandan da hem zincirde hem de araçtaki dişlilerde aşınma olabilir. Bu durum olursa kayışı kullanmak daha akılcı olur.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu