Otomotiv

Benzinli ve Dizel Araçların Farkları 2022

Benzinli ve Dizel Araç Özellikleri Yazımızda...

Benzinli ve dizel araç satın alırken birçok kriteri gözden geçirmemiz gerekir. Bunların en başında bütçe gelir daha sonra ise aklımızdaki model, marka ve ayrıntılı özellikler gelirler. Türkiye’de pek çok kişi aracın ne kadar ekonomik olduğuna da dikkat eder, çünkü ülkemizde benzin ve motorin fiyatları sık sık değişir ve genellikle yüksek seyreder. Bu nedenle hangi araç daha fazla yakıt tasarrufu sağlar, hangi araç daha fazla performans almamızı sağlar dikkatli bir şekilde inceler ve daha sonra karar veririz.

Benzinli ve dizel araçların farkları sadece yakıt noktasında değildir, bu yüzden aracın sadece yakıtına değil elinizdeki başlangıç bütçesine ve aracı hangi amaçla kullanacağınıza da karar verip bütün bu kriterlerin ortasında bir araç almanız lazımdır. Dizel veya benzinli motorlar farklı hava şartları, mesafeler ve trafik yoğunluklarında farklı tepkiler vermektedir. Bunlar da bizim tercihlerimizi etkiler. Ayrıca aracın benzinli ya da dizel motora sahip olması hem birinci el hem de ikinci el piyasasında fiyatları etkiler. Eğer aracı tekrar satmayı düşünüyorsanız siz de kalacağı süreye göre motora da karar vermelisiniz.

Benzinli ve Dizel Araçların Farkları, Dizel Motor

Benzinli ve dizel araçlar
Benzinli ve dizel araçlar

Araç alırken genelde en önemli kriterler aracın ekonomik olması, performansı ve kullanım rahatlığıdır. Ancak tüm bu kriterleri üst seviye olarak istersek aracın fiyatı da artmaktadır. Bu yüzden karşılaştırmalar yaparak en mantıklı kararı vermek için uğraşmamız gerekir. Benzinli ve dizel araçların farkları arasında herkesin bildiği gibi dizel araçların yakıt tasarrufu farkı vardır. Benzin ile eşit miktardaki mazot, daha fazla mesafe alınmasına olanak sağlar. Ancak burada değinilmesi gereken başka bir nokta da bu yakıt tasarrufu farkı eğer araç uzun mesafe yaparsa oluşur, yaklaşık olarak yılda 50.000 km yapıldığında fark anlaşılır.

Dizel motorlar eğer bakımları zamanında yapılırsa daha az arıza çıkarır, diğer yandan da daha fazla bakım isterler. Dizel motorlu araçlarda yangın riski düşük olur.  Dizel motorlar aldıkları enerjiye göre en fazla enerji üreten motorlardır. Her aracın ikinci el pazarına sunulduğunda fiyatı düşer. Ancak dizel araçların fiyatları daha az düşer. Eğer uzun süre sizde kalacaksa dizel kısa süre kullanıp satacaksanız benzinli almanız daha iyi olur. Çünkü dizel araçların aynı model ve marka benzinli araca göre fiyatları daha yüksek olur.

Benzinli ve Dizel Araçların Farkları, Benzinli Motor

Benzinli ve dizel araçların farkları incelendiğinde uzun mesafede dizelin önemli bir yakıt tasarrufu sağladığı rahatça ortaya çıkıyor. Ancak diğer taraftan performans ve konfor açısından benzinli motorların daha iyi olduğu, üstelik yıl içerisinde çok  fazla mesafe kat edilmediği taktirde yakıt açısından pek bir fark olmadığı da ortaya çıkar. Benzinli araçlar size en büyük ekonomik katkıyı ilk başta satın alırken yaparlar, çünkü dizel modellere göre daha düşük fiyatları olur. yine aracı geri satarken de fiyatın düşük olacağını unutmayınız.

Benzinli araçlar dizellere göre daha az bakım isterler ancak arıza yaşama ihtimalleri de daha yüksektir. Özellikle de eski dizel motorlar oldukça gürültülü çalışırlar. Benzinli araçlar soğuk havalarda bile ısıtılmaya gerek duymadan çalıştırılabilirler. Ancak dizel motorların ısınması gerekmektedir. Bu yüzden soğuk hava şartlarının yaşandığı bölgelerde benzinli araçlar sizin için daha iyi bir tercih olabilir. Eğer yılda 25000 km’nin altında yol kat ediyorsanız ve şehir içinde kullanıyorsanız benzinli araçlar size ekonomi sağlayacaktır. Uzun mesafelerde dizel araç yakıt tasarrufu sağlarken, trafiğin yoğun olduğu kısa mesafelerde tam tersine benzinli araçlar ön plana çıkar. Eğer araç alacaksanız öncelikle hangi şartlarda ve hangi amaçla kullanacağınıza dikkat ederek bir seçim yapmanız sizin için en doğrusu olacaktır. Otomobil kategorimizdeki aşağıdaki yazılarımızı da okuyabilirsiniz.

Buji arızalanmaları ve nedenleri

Araçlarda rölanti yükselmesi

Kullanıcılar Bunları da Sordu

Yakıt açısından dizel mi yoksa benzinli araç mı tercih etmeliyim?

Eğer aracınızı düşük hızlarda kullanmaya karar verdiyseniz ve trafiğin az olduğu yerlerde kullanacaksanız, bunun için dizel araç tercih etmeniz sizin yararınıza olacaktır. Ancak araçtan yüksek performans almak istiyorsanız, şehir içinde trafikte kullanıyorsanız veya soğuk hava koşulları varsa benzinli araç tercih etmeniz daha iyi olur.

Araç Satın Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekiyor?

Araç satın alırken dikkat edilmesi gereken pek çok nokta bulunuyor. Ancak genel olarak yakıt seçeneği ve vites türüne göre tercih yapılmaktadır. Şehir içerisinde çok fazla dur kalk yapılıyorsa, bunun için otomatik araçların tercih edilmesi, daha doğru olacaktır. Ancak şehir dışında, düz yolda giden araçların ise yakıt bakımından daha az yakması için manuel vites tercih edilmesi daha doğru olacaktır. Araç satın alınırken, aracın hangi amaçla kullanılacağı en önemli kriteriniz olmalıdır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu