Otomotiv

Motor Neden Yağ Yakar, Çözümleri Nelerdir?

Araç sahiplerinin en çok korktukları sorunların başında motor neden yağ yakar ? gelir. Zira zaman içerisinde çok daha büyük masraflara yol açabilecek bu durum karşısında biran evvel tedbir alınması gerekebilir. Yakıt tüketiminden performansa kadar pek çok konu ile yakından ilişkili olan bu problemin nasıl tespit edilebileceği ve nasıl çözüm bulunabileceği gibi konularda sizlere hayati yanıtlar vereceğiz.

Motorun Yağ Yakması Nasıl Anlaşılır?

Motor neden yağ yakar ? Motorun yağ yakıp yakmadığı konusunda kafanızda soru işaretleri mevcut ise birkaç yöntem uygulayarak ustaya gitmeden evvel test yapabilirsiniz. Bunlardan ilki ve en çok uygulananı egzozdan çıkan duman renginin kontrol edilmesidir. Araç park halinde iken yüksek devire çıkarak gaz verilmesi durumunda egzozdan mavi duman çıkarsa aracın yağ yaktığından söz edilebilir. Bazı araçlarda bu duman siyah olarak da çıkabilir.

Bir diğer yöntem ise aracın altına eğilerek bakmaktır. Eğer hortumlarda ya da başka bir yerde kaçak varsa yağ yere damlayacaktır. Bu da aracın yağ yaktığının bir diğer işareti olacaktır. Aracınızı park ettiğiniz yerden biraz ileri ya da geri aldığınızda yerde ıslaklık görüyorsanız bu durumdan şüphelenebilirsiniz. Bunların haricinde ustaların anlayabilecekleri birkaç yöntem daha mevcuttur ki bunları iyi bir usta ancak anlayabilir.

Her araçta bulunan motor yağı çubuğunu düzenli aralıklarla kontrol ederek de yağ tüketimini kontrol edebilirsiniz. Eğer yağ çubuğunda sürekli olarak bir azalma söz konusu ise bu durumda yağ yakma sorunundan bahsedilebilir. Bu durumda görünürde bir sorun yok ise motorun açılarak sorunun giderilmesi yöntemine başvurulabilir.

Motor Neden Yağ Yakar?

motor neden yağ yakar

Motorların içerisinde bulunan metal parçalarının kolayca kayıp gitmesi için motor yağı kullanılır. Ancak motor içerisindeki segmanların aşınması sonucunda yağ bulunması gereken yerden başka yerlere sızacaktır. Bu da motor neden yağ yakar sorunuzun cevabı olacaktır. Motor bakımı nasıl yapılır adlı yazımızda da belirttiğimiz üzere yağ kontrolleri son derece önemlidir. Böylelikle sorunları büyümeden çözüme kavuşturabilirsiniz.

Motor subaplarında yaşanan aşınmalar da yağ yakma sorununun en çok karşılaşılan nedenlerinin başında gelir. Bu sorunun tespiti için de motorun açılması ve sorunlu parçaların değiştirilmesi gereklidir.

Yaşı ilerlemiş ve çok yol yapmış motorlarda zamanla yağ yakma sorununun ortaya çıkması normal karşılanmaktadır. 500 bin kilometrenin üzerinde yol yapan motorlar ile 20-30 yaşını geçmiş motorların yağ yakma sorunları normal karşılanmalıdır. Bu durumda motorun rektifiye edilerek yenilenmesi gereklidir.

Motor neden yağ yakar sorusunun cevaplarından birisi de aracın yüksek devirde kullanılmasıdır. Yüksek devir aracı yoracak ve segmanların aşınmasına neden olacaktır. bu nedenle sürekli olarak yüksek devirde kullanılan aracın yağ yakması da söz konusu olabilir.

Motor Yağı Nasıl Kontrol Edilmeli?

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı motor-bloğu.png

Araç kullananların motorun suyu ile yağına düzenli olarak bakması gereklidir. Fakat burada kontrolün nasıl yapılması gerektiği konusu da oldukça önemlidir. Eğer doğru bir şekilde kontrol yapılmaz ise yanıltıcı sonuçlar ile karşı karşıya kalınabilir. Bu nedenle motor yağı nasıl kontrol edilir sorusuna detaylıca yanıt vereceğiz.

Öncelikle motor yağının doğru bir şekilde kontrol edilebilmesi için arabanın düz bir zemin üzerine konumlandırılmış olması gereklidir. Yokuş yukarı ya da aşağı park edilen araçlarda doğru motor yağı kontrolü yapılamaz.

Motorun soğuk olması da aranan şartlardan birisidir. Eğer aracınız ile yoldan yeni geldiyseniz motorun soğumasını beklemeniz gereklidir. Bunun için ise en az yarım saatlik bir süre geçmelidir. Fakat en sağlıklı sonuçlar için yola çıkmadan evvel bu kontrolü yapmanız sizler için daha faydalı olacaktır.

Düz bir zemin üzerindeki soğuk motorlu aracın kaputunu açtıktan sonra yağ çubuğunu çıkarmalısınız. Yağ çubuğunun üzeri kuru bir bez yardımı ile silinmelidir. Sonrasında çubuk yeniden takılıp çıkarılmalı ve yağ seviyesi kontrol edilmelidir. Yağ çubuğu üzerinde araçlara göre değişen işaretler mevcuttur. Genelde F ve L yazıları arasında bir seviye belirlenmiştir. Bu seviyede F full, L ise low yani düşük anlamına gelir. Seviyenin F ile L arasında olması zorunludur. Eğer bu seviye aralığının dışında ise derhal yağ ekletmek gereklidir. Ayrıca motorun yağ yakıp yakmadığının da kontrolü ustalar tarafından gerçekleştirilmelidir. Böylece motor neden yağ yakar sorusunun da cevabı aranmalıdır.

Yağ Yakan Motorun Tamiri ve Masrafı

Yaptığınız testler sonucu motorunuzun yağ yaktığına kanaat getirdiyseniz bu durumda acilen bir ustaya gitmeniz gereklidir. Ancak üzülerek belirtmek gerekir ki motorun tamiri sorunun kaynaklandığı yere bağlı olarak pahalıya mal olabilir. Yani motor neden yağ yakar sorusunun cevabı da maliyeti belirler. Zira yağ yakan bir motorun eğer görünür bir yerde kaçağı yoksa bu durumda motorun açılması gereklidir. Bu ise başlı başına bir zahmet ve masraf anlamına gelecektir. Ancak sorunun kalıcı olarak çözülebilmesi adına bunun yapılması gereklidir. Eğer sorun motorun içinden kaynaklanıyorsa segmanlar değiştirilerek motorun tamiri gerçekleştirilebilir.

Yağ yakan motorun masrafı ise 3 bin ile 5 bin TL arasında değişiklik gösterebilir. Ancak bunların yapılmaması durumunda halk arasında yatak yorgan toplamak olarak tabir edilen motorun tamamen dağılması olayının gerçekleşmesi söz konusu olursa masraflar daha da katlanacaktır. İşte böylesi bir durumla karşılaşmamak adına erkenden tedbirin alınması son derece önemlidir.

Koruyucu Katkılar Kullanmak

Motorlara konulan koruyucu yağların yağ yakma sorununu çözme konusunda etkili olduğu iddia ediliyor. Ancak belirtmek gerekir ki bu kalın yağlar geçici olarak bir çözüm oluştursa da çoğu zaman kalıcı bir etki oluşturmamaktadır. Segmanlarda yaşanan aşınmalar bu tür yağlarla çözülebilecek bir durum değildir. Dolayısıyla motorun açılması zorunludur. Ancak bazı koruyucularda yer alan alaşımlar zamanla bu segmanlara yapışıp aşınmaları giderebiliyor. Fakat her motor için bunun mümkün olmadığını da ifade etmek gerekir. Piyasada çok sayıda motor koruyucu sıvı satılmaktadır. Bunlara çok ciddi masraflar yapmadan evvel iyi bir ustaya motorun gösterilmesinde fayda olduğunu yinelemekte fayda vardır.

Araç Kusuru Sayılır

Motorunda yağ yakma problemi olan bir araç kusurlu bir araç olarak kabul edilir. Bu nedenle araç satışı esnasında bu kusurunun belirtilmesi ve buna göre bir fiyat verilmesi gereklidir. Aksi takdirde satan kişi bir tür kandırmaca yapmış olacak ve bundan da sorumlu tutulacaktır. Borçlar kanununa göre ayıplı mal satan bir kişi bu ayıplı maldan sorumlu olacak ve ayıbını giderecektir. Araç satışlarında da böylesi bir durumla karşılaşılması durumunda satan kişiye dava açılması ve tazminat alınması mümkündür.

Eksperin Sorumluluğu

Araç alım satımı sırasında aracın götürüldüğü eksper de yağ yakma sorunundan sorumlu tutulacak kişiler arasında yer alabilir. Zira kontrollerin tam olarak yapılmaması durumunda eksper işini tam olarak yapmış olmayacaktır. Bu da sorumluluğunun doğması anlamına gelecektir.

Ancak yağ yakma sorunu uzun süren kullanımlar sonucu anlaşılabilecek bir durumdur. Bu nedenle de eksperin görünür yerlerden bir sorumluluğunun olması kabul edilebilir. Sorunun söylenmesi ve bu durumda fiyatın kırılması sonucu yapılan alım satımlarda ise böylesi bir problem olmayacaktır.

Sonuç olarak motorun yağ yakması ciddi bir problemdir. Motor neden yağ yakar sorusu da göz ardı edilmemesi ve derhal ustaya gidilmesi gerekli olan bir sorundur.. Aksi takdirde motor kendisini tamamen dağıtabilir ve yolda kalma gibi bir sorun ortaya çıkabilir. Bu da ciddi masraflar anlamına gelecektir.

Aşağıdaki konularda ilginizi çekebilir…

Araç Rölantisi Neden Yükselir Ve Dalgalanır ?

Baskı Balata Ne İşe Yarar ?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu