Otomotiv

Araç Rölantisi Neden Yükselir ve Dalgalanır 2022

Araç rölantisi neden yükselir ? Otomobillerin boş viteste çalışırken devrinin 500 ile 1000 arasında olmasına rölanti devri denir. Bu devir çevresel şartlara ve arabanın motoruna göre değişiklik gösterebilir. Fakat rölanti devri hangi aralıktaysa o aralıkta sabit olarak kalmalıdır. Dolayısıyla dalgalı seyreden rölanti devri bir arızanın işaretçisi olabilir. Özellikle bazı araçlarda rölantide aracın stop ettiğine rastlanılmaktadır. Bunun birkaç nedeni olabilir. Basit çözümlerle sorun giderilebilir ve rölanti düzeni sağlanabilir.

Rölanti Motoru Nasıl Çalışır?

Otomobillerin rölantide çalışmasını sağlamak için kurulmuş bir sistem mevcuttur. Bu sistemde rölanti motoru gaza basmadan hava verilmesini sağlamak için vardır. Ancak bazı otomobillerde rölanti motoru yerine beyin kullanılmıştır. Bu modellerde hava kendiliğinden verilir. Rölanti devir hızı ECU olarak kısaltılan motor kontrol ünitesi tarafından belirlenir. Gaz teli kapalı iken hava girişinin sağlanması sayesinde motorun rölantide çalışması ve stop etmemesi sağlanır.

Araç Rölantisi Neden Yükselir ? Arızası Nasıl Anlaşılır ?

Rölanti arızasını anlamak için aracın park halinde ve boş viteste çalıştırılması gereklidir. Boşta çalışan araçta devir kendiliğinden artıp azalıyor ve bu dalgalanma sürekli devam ediyorsa rölanti arızası vardır denilebilir.

Bir diğer arıza ipucu ise motorun titremesidir. Rölanti devri tam olarak ayarlı olmayan ya da arıza olan motorlarda titreme yaşanacak ve motor stop edecek gibi olmaktadır. Bunun ilerleyen seviyesinde ise motor stop edecektir.

Rölanti devrini takip etmenin en tabii yolu göstergeyi incelemektir. Rölanti devrinin 500 ile 1000 arasında olması normal karşılanır. Eğer bu seviyenin çok üzerinde ya da altındaysa veyahut da dalgalanma yaşanıyorsa ustaya göstermeniz gerekebilir.

Araç Rölantisi Neden Yükselir ? Rölanti Arızasının Kaynakları

Araç Rölantisi neden yükselir
Araç Rölantisi Neden Yükselir ?

Araç rölantisi neden yükselir ? Rölanti arızası mekanik, elektronik veya fiziksel nedenlerden ötürü oluşabilir. Arızanın nasıl oluştuğu bu konuda sizlere en iyi fikri verecektir. Örneğin bazı araçlarda kontak açıldıktan ve motor çalıştırıldıktan sonra devir yükselmeye başlar. Motor soğukken yüksek devirlere çıkan motor ısındıktan sonra normal seviyelere iner. İşte bu durumda gaz valfinin genleşmesiyle alakalı bir durumun söz konusu olduğunu söyleyebiliriz. Rölanti valfinde eğer bir arıza veya deforme var ise bu durumda rölanti devri aşırı derecede yükselebilir. Parça değişimi gerekebilir.

Gaz kelebeği ve çevresinde yaşanan kirlenmeler de rölanti devrinin dalgalanmasına neden olabilir. Nitekim bazı araçlarda vites geçişlerinde vites boşta iken kendiliğinden gaz verdiğine şahit olunmaktadır. Bu durum gaz kelebeğinin kirlenmesi sonucu takılı kalmasından dolayı meydana gelmektedir. Gaz kelebeği ve gövdesinin temizlenmesi sonrası durum düzelecektir. Ancak sürekli yapması halinde parça değişimi gerekebilir.

Gaz kelebeğinden kaynaklanan arızalardan bir diğeri de konum sensörüdür. Gaz sensörü çalışmadığı için motor gaz kelebeğini açık zannederek rölanti devrini ayarlamayabilir. İşte bu durumda yine dalgalanmalar oluşacaktır.

Araç Rölantisi Neden Yükselir ? Arıza ve Çözüm

Araç Rölantisi Neden Yükselir ? Rölanti devri dalgalanması sorunu neyden kaynaklanıyorsa çözümü de ona göre şekillenecektir. Yukarıda da ifade ettiğimiz üzere genellikle gaz kelebeğinde ve gövdesinde yaşanan kirlenmeler devir işleyişini sekteye uğratmaktadır. Dolayısıyla temizlik işlemleri ile sorunun çözülmesi kuvvetle muhtemeldir. Bu kapsamda balata spreyi yardımıyla gaz kelebeği ve gövdesinin temizlenmesi gerekir. Temizlik işleminin ardından bir test yapılmalı ve devrin sabit kalıp kalmadığı gözlemlenmelidir. Eğer kirlenmeden kaynaklanan bir sorun varsa bu aşamadan sonra düzelmesi gerekir. Fakat dalgalanma devam ediyorsa sorun başka bir yerden kaynaklanıyor demektir.

Rölanti devri neden dalgalanır sorusunun cevaplarından birisi de rölanti motorunun arızalanmasıdır. Rölanti motoru gaz kelebeğinin açık olup olmadığını anlayamadığı için gaz vermeyi kesecek ya da gazı çok verecektir. Bu da rölanti devrinin dalgalanması anlamına gelecektir. Eğer sorunun rölanti motorundan kaynaklandığına kesin olarak kanaat getirdiyseniz bu durumda motor değişimi için ustaya gitmeniz gereklidir. Başka araçlardan çıkarılan rölanti motorları alabileceğiniz gibi sıfır motorlar da kullanabilirsiniz. Ancak sıfır ve orijinal tercih etmeniz sizler için daha avantajlı olacaktır.

Bunların dışında bir nedenden ötürü araç rölantisi neden yükselir sorusuna farklı çözüm yolları uygulanabilir. Ancak bunun için iyi bir ustadan destek alınması son derece önemlidir. Aksi takdirde farklı yerlerden sorunların ortaya çıkması söz konusu olabilir.

Araç Rölantisi Neden Yükselir ? Yüksek Rölanti Devrinin Zararları

Yüksek rölanti

Eğer ustaya gitmez ve aracınızı yüksek rölantide kullanmaya devam ederseniz karşılaşacağınız bir dizi sorun mevcuttur. İlk olarak aracınızın yakıt tüketimi konusunda sizi dezavantajlı bir sürecin beklediğini ifade etmeliyiz. Yakıt tüketimini azaltmak için ne yapmalıyım başlıklı yazımızda belirttiğimiz tedbirlere ilave olarak rölanti devrini düşürmek ve ideal seviyelere çekmek de son derece önemlidir. Zira yüksek devir yüksek yakıt tüketimi anlamına gelecektir.

Rölanti devrinin yüksek olması sürüş güvenliği açısından da riskler barındırır. Zira sıkışık bir trafikte ya da ışıklarda durmanız gerekirken vitesi boşa atarak durmanız gerekir. Aksi takdirde motor freni devreye girmeyecektir. Bu durum güvenliğiniz açısından risk oluşturacaktır.

Yüksek rölantili araçlarda karşılaşılan sorunlardan birisi de vites geçmeme problemidir. Araç hareket halindeyken yaşanan rölanti sorunları aracınızın vites geçişlerini zorlaştıracak öyle ki bazen geçiş yapmanız hiç mümkün olmayacaktır. Bu durum akan bir trafikte sizi çok ciddi sorunlarla baş başa bırakabilir. Dolayısıyla muhakkak önleminin alınması gereklidir.

Araç rölantisi neden yükselir sorunu çözülmez ise aracın kalkışı da oldukça sert olacaktır. Sert kalkış araç içerisindekileri rahatsız edeceği gibi araç aksamlarına da zarar verir. Ayrıca manuel vites olan araçlarda yüksek rölanti, debriyaj baskı balatasının ömrünün kısa sürede bitmesine neden olur. Bu durum yapacağınız masrafları artıracak ve sürüş güvenliğini de riske atacaktır.

Aracı Devrinde Kullanmanın Önemi

Bilindiği üzere her araçta motor devrini gösteren bir ibre mevcuttur. Bu ibre motorun ne kadar zorlandığını da gösteren bir ibredir. Dolayısıyla motoru yormadan vites geçişlerini yapmak ve otomobili uygun hız sınırları içerisinde kullanmak gereklidir. Eğer bu sınırlara riayet edilmezse motorun ömrü kısalacak ve büyük masraflar meydana gelecektir.

Bir otomobil devrinde değil de yüksek devirde kullanılırsa, motor yağ yakmaya başlayabilir. Yağ yakmanın nedenleri ve sonuçları ile ilgili motor neden yağ yakar başlıklı makalemizi okumanızı tavsiye ederiz. Burada da görüleceği üzere yağ yakmaya başlayan motor ciddi masrafları da beraberinde getirecektir. Dolayısıyla erkenden tedbir almak ve rölanti sorununu çözmek gereklidir.

Araç rölantisi neden yükselir sorununun çözümü kısa sürede yapılmaz ise özellikle sıcak havalarda motorun hararet yapması söz konusu olabilir. Motora zarar verecek bir hararet de yine sizlere pahalıya mal olacaktır. devir ibresinin bulunduğu göstergenin en sağında kırmızı ile işaretlenmiş bir alan mevcuttur. Eğer devir iyice yükselirse bu durumda red line olarak adlandırılan alana geçilmiş olacaktır. Motorun bu şekilde uzun süre kullanılması motorun hararet yapmasına neden olacaktır. Sonuç olarak rölanti devrinin yüksek veya dalgalı olması sorunu küçümsenecek bir arıza değildir.

Rölanti arızası masrafı motorunuzda yaşanacak daha büyük arızaların masraflarından fazla değildir. Ayrıca güvenli ve konforlu bir sürüş için de rölanti sorununun giderilmesi gereklidir. Öncelikle sorunun kaynağını bulmalı ardından çözüm yöntemini geliştirmelisiniz. Sorunun kaynağını bulabilmek için iyi bir ustadan yardım istemeniz önemlidir. İşinin ehli olmayan ustalardan alacağınız hizmetler sorunun çözümü konusunda sizi bir adım dahi ilerletemeyecektir

Aracınızı Kışa Nasıl Hazırlarsınız ?

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. Slm Bende 2003 model toyata avensis benzinli araç var araba ilk çalışırken her şey yolunda ama ışıklarda veya durunca vitesi boşa alınca 6 ve ye 7 saniye dalgalanma oluyor rolentesinde sizce ne yapmam gerekiyor bilgin verebilirseniz çok memnun olurum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu