Otomotiv

Buji Nedir ? Buji Arızaları

Buji İle İlgili Öğrenmek İstediğiniz Herşey Bu Yazıda...

Buji nedir ? Aracı olan kişiler sürekli sorunlarla uğraşmaya bir süre sonra alışmaya başlarlar. Her ne kadar bakımı yapılsa da eski ya da yeni tüm araçlar kullanıldıkça hem uzun süreçli etkenlerden hem de anlık hareketlerden etkilenir ve zarar görebilirler. Buji arızaları gibi anlık gelişen arızalar için çok fazla seçeneğiniz yoktur ama uzun süreçli arızalara karşı aracınızı belirli dönemlerde servise götürmek ve bakım yaptırmak etkili olur. Serviste aracın uzun süre kullanılması nedeniyle oluşan sorunlar tespit edilerek müdahale edilir ve siz de daha güvenli bir sürüş deneyimi yaşarsınız. Araçlarda küçük parçaların bile önemi vardır, siz gözden kaçırıyor olabilirsiniz ama bir usta aracın sesinden sorunu tespit edebilir ve daha önemlisi sorunla ilgili parça ne kadar küçük ve önemsiz görünse de ona müdahale edebilir. Bu küçük parçalardan biri bujilerdir.

Bu yazımızda buji nedir ? buji arızaları ve nedenleri üzerinde duracağız. Aracı olan herkes muhtemelen bilir, buji benzinli ve LPG’li araçlarda ateşleme yaparak yakıtın yanmasını sağlayan küçük parçanın adıdır. Ancak bu parça aracın hareket etmesini sağlayan sürecin başlatıcısı olduğu için oldukça önemlidir ve yaşadığı bir arızada araç için büyük sorunlar doğurur. Aracın performansına direkt etki eder hatta aracın çalışmasını bile engelleyebilir.

Buji Nedir ? Arızaları ve Nedenleri

Buji Nedir

Buji arızaları ve nedenleri hakkında daha ayrıntılı bilgi vereceğiz ancak ilk olarak buji arızları yaşandığında nasıl belirtiler görüldüğünü sizinle paylaşmak istedik.  Bujileriniz arızalandığı taktirde aracınız sarsıntılı olarak çalışacaktır. Rölanti sabit olarak kalmaz sürekli bir dalgalanma meydana gelir. Aracın devir alması daha yavaş olur. Aracın performansında düşüşler başlar. Aniden hızlanacağınız zaman teklemeler meydana gelebilir. Egzozda patlamalar olur. Siz de bu belirtiler ile karşılaşırsanız bujilerinizi kontrol edin ya da kontrol edilmesi için bir servise başvurun ki sorun daha fazla alana yayılarak daha büyük sorunları tetiklemesin.

Buji arızlarını ele alırsak en yaygın olan arızalardan birisi yağlanmadır. Buji söküldüğünde üzerinde birikmiş yağ varsa motora revize yapılır ve araç düzelir. Bujilerin tırnak aralığı ideal ölçünün dışında olabilir, bu durumda da yakıt ateşlemesi iyi yapılmaz ve performans düşer. Bujilerin uçlarında kurum biriktiyse de sorun olabilir, bu durumu çözmek için karbüratör ve enjeksiyon ayarları yapılmalıdır. Son olarak bujiler eğer çatladıysa ya da elektrotlar kaynadıysa bu durumda sorunun tek çözümü bujilerin yenilenmesi olacaktır.

Buji Nedir? Buji Yağlanması

Buji Nedir Peki ? Buji nedir sorusunun yanıtına gelirsek araçta ateşleme yaparak, yakıtın yanmasını ve sonunda aracı harekete geçirmesi için çalışan sürecin anahtarıdır. Bu yüzden de oldukça önemli bir görevleri vardır. Buji arızalanmaları ve nedenleri içinde ise yağlanma sorunu sık bir şekilde yaşanmaktadır. Eğer buji söküldüğünde yağ oluyorsa üzerinde buji yağlanmasının sebepleri şunlar olabilir: Yağlama sisteminden yağ, yanma odasına geçiyor olabilir. Subap kanallarının (gaydların) aşınmasından veya yağ keçeleri aşınmış olmasından dolayı silindir kapağından silindirin içine yağ sızıyor olabilir. Segmanların aşınmasından (piston ve silindir aşınması da olabilir) dolayı, aşağıdan karterden yağ sızıyor olabilir. Aracınızı böyle bir durumda mutlaka yetkili bir servise götürmelisiniz. Bu arızalarda aracın motoru sık sık tekler çünkü ateşleme sorunu oluşur.

Bujilerin arızalı olduğu bu durumlara müdahale edilmezse, aracınızda fazla yakıt tüketimi, motor yağının eksilmesi gibi sorunlar oluşur. Bu sorunlar da aracı hem maliyetli bir hale getirerek sizi yıpratır hem de performansa yaptığı etki nedeniyle aracı yıpratır. Hatta bazı durumlarda motorun kitlenmesi veya aracın çalışmaması gibi sonuçlar ortaya çıkabilir. Yağlanma problemi ile ilgili olarak bu linki de ziyaret edebilirsiniz.

Araçlarla ilgili yazılar hoşunuza gidiyorsa otomobil kategorisini ziyaret edebilirsiniz.

Kullanıcılar Bunları da Sordu

Bujide bir arıza varsa ne yapmalıyım?

Buji benzinli ve LPG’li araçlarda ateşleme yaparak kıvılcım ile aracın hareket etmesini sağlayan sürecin başında rol oynar. Aracınızdaki sorun bujilerden kaynaklıysa sorunun ne olduğuna göre farklı uygulamalar yapılabilir. Buji değiştirilebilir, temizlenebilir ve diğer nedenlere de çözüm bulunabilir, önemli olan bujideki arızanın boyutudur.

Buji arızaları nasıl anlaşılır, belirtiler nelerdir?

Buji arızaları nasıl anlaşılır, belirtiler nelerdir?
Eğer aracınızda arıza varsa bunun bazı belirtiler ile gösterir, siz de belirtilere göre aracın nasıl bir sorunu olduğuna dair tahmin yürütebilirsiniz. Buji arızalarında genelde sık sık motor tekler, egzozda patlamalar olur, performans ve iveme düşer, hatta bazı durumlarda araç hiç çalışmaz. Eğer araçtan anlıyorsanız müdahale etmeyi deneyin aksi taktirde bir usta veya servisin bakması gerekir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu