Otomotiv

Baskı Balata Ne İşe Yarar ? Nasıl Biter ? 2021

Motor ile şanzıman arasında bağlantı kuran ve vites geçişlerine olanak sağlayan baskı balata, bitme noktasına gelmiş ise biran önce değiştirilmelidir. Tam olarak biten ve kullanılamayacak hale gelen baskı balata yolda kalmanıza neden olabilir. Yolda kalacak aşamaya gelmeden evvel baskı balatanın durumu hakkında size ipucu verecek birkaç husus bulunmaktadır. Sizler de bu noktalara dikkat ederek baskı balatanızın durumu hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Baskı Balata Nedir, Ne İşe Yarar?

Öncelikle baskı balata nedir sorusuna yanıt vermek gerekir. Yaklaşık olarak bir asır önce bulunan ve halen daha araçlarda başarılı bir şekilde kullanılan baskı balata, motor ile şanzıman arasında bağlantıyı kuran bir sistemdir. Böylelikle motorun ürettiği güç aktarılmakta ve hareket sağlanmaktadır. Eğer baskı balata çalışmaz ise kavrama gerçekleşmeyecek ve dolayısıyla da hareket oluşmayacaktır. Bu nedenle baskı balatanın son derece önemli bir işlevinin olduğunu unutmamak gerekir. Baskı balata sistemi sadece manuel araçlarda vardır. Otomatik araçlarda bu işlev kavrama dişlilerince kendiliğinden gerçekleştirilir. Otomatik araçlarda debriyaj olmadığı için kullanıcıya bağlı hatalardan kaynaklı yıpranmalar daha azdır. Fakat yine de bu dişlilerde de yıpranmalar oluşur.

Kavrama Testi

Aracınızın baskı balata durumu hakkında fikir edinmek istiyorsanız yapacağınız birkaç test mevcuttur. Özellikle ikinci el araç alanlar da bu testleri yaparak aracın ne gibi masraflar çıkaracağı konusunda fikir sahibi olabilir. Böylelikle araçta pazarlık yapılabilir.

Teste debriyaj pedalını kontrol ederek başlayabilirsiniz. Debriyaja basarken hafif bir karşı koyma ile karşılaşmanız gerekir. Eğer bu yoksa ve sanki bir çamura basıyor hissi oluşuyorsa baskı balatanız erimiş demektir. İşte bu durumda derhal ustaya gitmeniz gereklidir. Ancak debriyajdaki direncin olmaması birkaç nedenden daha kaynaklanabilir. Bu durumda ustanın incelemesi gerekebilir.

Viteste Yapılan Testler

Baskı balatada aşınma meydana gelmiş ise aracınız viteste iken yapacağınız birkaç test ile bunu anlayabilirsiniz. Genellikle birinci ve üçüncü viteslerde yapılan iki farklı test uygulanmaktadır. Birinci viteste yapılan testte araç el freni çekili halde bir yerde durur. Gaza basmadan debriyajdan ayak çekilir. Bu durumda sağlam baskı ve balatası olan araç stop etmeden ileri doğru atılır. Ancak baskı ve balata zayıflamış ise araç kaçıracak ve stop edecektir.

Viteste yapılan testlerin ikincisinde araç yine el freni çekili ancak çalışır vaziyettedir. Bu durumda vites 3’e alınır ve gaza basılır. Devir 2500’e kadar çıktıktan sonra debriyaj pedalı yavaşça bırakılır. İşte bu durumda motorun devrinde bir düşüş yaşanıyorsa ve stop edecekmiş gibi bir izlenim oluşuyorsa veyahut da stop ediyorsa baskı ve balatanın sağlam olduğu söylenebilir. Ancak ayak debriyajdan tam olarak çekilmesine rağmen devir düşmüyor ve araba da stop etmiyorsa baskı balatada aşınmalar başlamış denilebilir.

Hareket Halinde Yapılabilecek Testler

Debriyaj balatasını araç sabit haldeyken test edebileceğiniz gibi hareket halinde de test edebilirsiniz. Bunun için 3. Viteste ilerlerken vitesi 2’ye alıp debriyajdan ayağınızı hemen çekin. Bu durumda eğer devir aniden yükselmiyorsa kavrama özelliği zayıflamış demektir.

Hareket halinde kontrol edilmesi gereken hususlardan birisi de aracın hızlanmasıdır. Bitmiş baskı ve balatanın belirtileri arasında aracın hızlanmaması gösterilebilir. Bu kapsamda gaza basarak ilerlediğiniz zaman eğer devir ibresi yükseliyor ancak hızınız aynı şekilde yükselmiyorsa baskı balata aşınmış demektir. İşte bu durumda da bir ustaya göstererek baskı balata değiştirmeniz gereklidir.

Kalkışta Titreme

Baskı ve balatası zayıflamış olan bir araç kalkış esnasında titreme yaşar. Kavrama noktası değişecek ve iyi kavramadığı için titreme oluşacaktır. Kavrama noktası değişen debriyajda anormal bir sertleşme olması durumunda da baskı balatadan şüphe etmek gereklidir. İşte bu belirtilerin baş göstermesi durumunda daha fazla vakit kaybetmeden ustaya gitmek gereklidir. Aksi takdirde ciddi aşınmalar söz konusu olabilir ve daha büyük masraflara kapı aralayabilir.

Baskı Balata Nasıl Uzun Süreli Kullanılır?

Bir baskı balatanın ömrü kullanıma bağlı olarak değişir. Ancak genel olarak 60 ile 80 bin kilometre arasında değişen bir ömrünün olduğunu söyleyebiliriz. Fakat bilinçli bir şekilde kullanılması durumunda bu rakamlar 100 binin de üzerine çıkabilir. Burada baskı ve balatanın ömrünü uzatmak için aracı nasıl kullanmak gerektiği konusu devreye girmektedir ki bu son derece önemlidir.

Öncelikle belirtmek gerekir ki aracı sakin bir şekilde kullanmak baskı balatanın selahiyeti için son derece önemlidir ancak yeterli değildir. Zira sakin kullanan pek çok kişinin yaptığı en büyük hatalardan birisi de debriyajı çok sık kullanmaktır. Yarım debriyajla uzun süre araç kullanmak, ışıklarda debriyaja basılı bir şekilde beklemek baskı ve balataya inanılmaz derecede zarar verir. Bu nedenle olabildiğince az ama orantılı bir şekilde debriyaj kullanılması gereklidir. Özellikle araç sürmeyi yeni öğrenen kişiler stop etmemek için debriyajı çok sık kullanır. Bu da baskı balataların yıpranmasına neden olur.

Baskı ve balatayı bitiren hareketler arasında ani kalkış yapmak da vardır. Ani bir şekilde patinaj çekerek yapılan kalkışlar motor ile şanzıman arasında bağ kuran baskı ve balatayı bitirir. Bu nedenle sakin bir şekilde kalkış yapmak son derece önemlidir.

Baskı Balata Masrafı Ne Kadar Olur?

Baskı balata değişimi sürekli olarak yapılan bir işlem değildir. Normal bir kullanımda 4-5 sene gibi bir süre zarfı içerisinde değişime ihtiyaç duyulur. Değişim işleminde işçilik ile parça parası alınacaktır. Parça parası arabanın markası ve modeline göre değişiklik gösterecektir. Eğer parçası ucuz olan bir araç ise çok daha ekonomik bir şekilde değişim yapılabilir. Ancak pahalıysa işçilik ile birlikte çok daha maliyetli bir işlem olabilir. Genel olarak ifade etmek gerekirse baskı ve balata değiştirme fiyatı işçilik ve parça parası ile birlikte 500 liradan başlayarak 2 bin liraya kadar çıkabilir. Eğer yetkili servise giderseniz bu ücretlerin katlanmış bir şekilde olduğunu görürsünüz. Ancak yetkili servisten hizmet alacağınız için bir sorun yaşamanız durumunda hesap sorabilir ve karşılığını alabilirsiniz.

Çıkma Parçalardan Uzak Durun

Baskı balata değiştirmek pahalı geldiği için çıkma parçalara yönelen kimseler olmaktadır. Ancak bunun kesinlikle tavsiye edilmediğini belirtmeliyiz. Zira bu parçalar sonradan onarıldıkları için sıfır parçalar kadar sağlam olmamaktadır. Zaman içerisinde kolayca yıpranacak çıkma parçalar sürüş keyfinizi de zedeleyecektir. Bu nedenle çıkma parçaları tercih etmemenizi sizlere tavsiye ediyoruz.

Çıkma parçalardan uzak durmak kadar orijinal üretim olan parçaları kullanmak da önemlidir. Ancak bazı araçların orijinal parçaları kalmadığı için zorunlu olarak yan sanayi üretimi olan parçaları tercih edebilirsiniz. Fakat bu durumda da kalitesiz, üçüncü sınıf parçaları tercih etmemelisiniz.

Baskı ve balata nedir, ne işe yarar, bittiği nasıl anlaşılır, değiştirme fiyatı ne kadardır gibi sorulara yanıt aradık. Özellikle ikinci el araç alırken bu testleri yaparak sizleri bekleyen masraflar hakkında net fikirler edinebilirsiniz. Bu durum araç alırken kazançlı çıkmanızı da sağlayacaktır. Eğer bitik bir baskı ve balatası olan araç satın alırsanız yolda kalmanız dahi söz konusu olabileceği için dikkatli olmalısınız. Araca zarar vermemek ve sürüş keyfini artırmak adına bu konuları yakından takip etmek gereklidir.

Araçlarda motor bakımının nasıl yapıldığını merak ediyorsanız BU LİNKTE güzel bir içeriğimiz mevcut.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
1 2 3
Bildirimler kapat
Notibell
PUBG Mobile Bedava UC
Notibell
Play Store Bedava Kodlar
Notibell
Bedava Zula Hesapları

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün