İş Fikirleri

Sosyal Medya Uzmanlığı Yapmak

Sosyal Medya Uzmanı Nasıl Çalışır ? Makalemizde Okuyabilirsin...

Sosyal medya uzmanlığı ile işler genelde yakın dönemde ortaya çıktı bunun nedeni ise geçmiş dönemlerde sosyal medya kullanıcılarının ve sosyal medyada geçirilen zamanın bu döneme göre çok daha kısıtlı olmasıydı. Şimdi ise insanlar sosyal medyada her gün saatlerce zaman geçiriyorlar ve neredeyse her birey sosyal medya hesabına sahip. Hatta bazı kişiler farklı platformlarda birçok sosyal medya hesabını aynı anda kullanıyor. Bu durumda sosyal medya uzmanlığı yapmak oldukça ciddi bir para kazandırmaya başladı. Sosyal medya uzmanı nedir ne yapar diye aklınıza geldi muhtemelen. Sosyal medya uzmanı kurumsal ya da bireysel olarak çalışabilir. Bir kişinin ya da bir firmanın, vakıfın sosyal medya hesapları onların görünen yüzüdür ve bir kişinin ciddi şekilde bu hesap veya hesaplar ile ilgilenmesi gerekir. Bu noktada devreye giren sosyal medya uzmanları bu kişi ya da kurum, kuruluş için bu işleri yürütür. Kişiyi yansıtılması gereken şekilde kamuoyuna yansıtarak sosyal medyada doğru bir imaj çizilmesine yardım ederler. Bu sadece bir kişi değil aynı zamanda bir takım, belediye, firma da olabilir.

Sosyal Medya Uzmanlığı Yapmak, Kurumsal

Firmalar ve kurumlar yakın zamana kadar telefon ya da mail yolu ile iletişime geçiyorlardı. Ancak son yıllarda sosyal medyaya verilen büyük önem onlara hem bu platformlar ile iletişim kurma fırsatı verdi hem de bu platformlar üzerinden tanıtım yapma şansları olduğunu fark ettirdi. Bu kurum, kuruluş ve firmalar hızlı bir şekilde sosyal medyada yapılanmaya başladılar. Sosyal medya uzmanlığı yapmak için pek çok kişiyi işe aldılar.  Ya da bu işleri yürüten şirketler ile anlaşarak kendileri için bir sosyal medya uzmanı istediler. Verilen danışmanlıklar ile sosyal medyada daha etkin hale gelen pek çok firma, vakıf, üniversite ve daha birçok farklı kurum ve kuruluş daha etkin bir tanıtım gücü bulmuş oldu. Bu platformlar ile bir yandan daha hızlı ve zahmetsiz iletişim kurulurken diğer yandan da çok daha fazla kişiye seslenmeye başladılar.

Sosyal Medya Uzmanlığı Yapmak, Bireysel

Sosyal medya uzmanlığı yapmak kurumsal açıdan bir iş olduğu kadar bireysel olarak da yapılabilir. Ünlüler, önemli görevler yürütenler ya da sosyal medya fenomenleri veya ünlü olmaya çalışanlar sosyal medyaya doğru bir strateji ile yaklaşmalıdır. Çünkü bu kişilerin paylaştığı içerikler çok daha fazla kişiye açıktır ve hata yaptıklarında bunu çok daha ağır bedellerle öderler. Ünlerini kaybedebilirler, büyük bir protesto ile karşılaşabilirler ya da yasal yaptırımları olabilir. Bunun nedeni bir yandan kamuoyunun etkisine daha açık olmaları iken diğer yandan da kamuoyunu etkilemede daha etkili olma ihtimalleridir. Yanlış bir şey yaptıklarında ya da yanlış anladıklarında sonuçları ağır olabilir bu nedenle attıkları adımları daha iyi atmaları ve bir sosyal medya uzmanı ile hareket etmeleri daha iyi olur. Siz de bir sosyal medya uzmanı olarak bu şekilde bireysel çalışmalara dahil olabilirsiniz. Instagram hesap silme konumuzu da aşağıdaki linkten takip edebilirsiniz.

Instagram Hesap Silme

Kullanıcılar Bunları da Sordu

Sosyal medya uzmanları tam olarak ne iş yapar?

Sosyal medya uzmanları aslında yeni dönemde ortaya çıkan mesleklerden birisidir. Son on – on beş yıllık süreçte hayatımızda yeri artan sosyal medya artık herkesin dikkat ettiği bir nokta bu yüzden ünlü simalar, firmalar ya da sosyal medya ili ünlü olan kişiler bu alanda deneyimli olan ve danışmanlık veren sosyal medya uzmanları ile çalışıyorlar.

Bu işi yaparken başka işler de yürütebilir miyim?

Sosyal medya uzmanı olarak kurumsal bir yerde çalışıyorsanız başka bir iş yürütmek şirkete kurallarına bağlıdır. Ama diğer türlü bir hesap tüm zamanınızı almayacağı için başka hesaplara da danışmanlık verebilir ya da bu işi bir ek iş olarak yürüterek aslında başka meslekler ve iş kolları ile kariyer yapabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
1 2 3
Bildirimler kapat
Notibell
PUBG Mobile Bedava UC
Notibell
Play Store Bedava Kodlar
Notibell
Bedava Zula Hesapları

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün