İş Fikirleri

E-Ticaret Sitesi Kurmak

E-Ticaret Sitesi Kurma İle İlgili Bilgileri Yazıda Okuyabilirsiniz...

Alışverişte klasik dönem olarak adlandırmak istediğim dönemi geride bırakıyoruz. Şimdiki zamanın alışveriş yöntemi internet üzerinden olunca trend E-Ticaret oldu. O dönemde insanlar küçük bakkal, büfe ya da mahalledeki dükkanlardan alışveriş yapıyordu. Bazı yönlerden önemli de olsa sunulan ürün çeşitliliği ve fiyat seçenekleri açısından avantajlı değildi. Sonraki dönemde ise her alanda satış yapan ürün yelpazesi daha geniş ve farklı fiyat seçenekleri, farklı boyut seçenekleri sunan marketler ortaya çıktılar. Bu marketlerin işlerine devam edebileceğini düşünüyorum bunun ise iki sebebi var. İlki insanların bazı ürünler için klasik yöntemleri asla bırakmaması ikincisi ise büyük kuruluşların zamana ayak uydurmasıdır.

Zaman ne gerektiriyor, tabi ki e-ticareti gerektiriyor. E-ticaret artık tüm alanlara yayıldı. İnsanlar internet üzerinden çok farklı alanlarda, dünya çapında, farklı ürün özellikleri, kaliteler ve fiyatlar ile alışveriş yapabiliyor. Bu süreçte e-ticaret sitesi kurmak ve bu yol ile para kazanmak da girişimcilerin gözde fikirlerinden birisi haline geldi. E-ticaret yaparken klasik işletmelerdeki mağaza maliyetinden kurtulma şansı ve buna ek olarak depolama gibi bir yükümlülükten kurtulma ihtimali bulunuyor. Bu da insanları bu fikre yakınlaştırıyor. Önemli olan şey ise e-ticaret işinde pazarlama ve satış yapmak ilk etapta, reklamınız çok iyi olmalı. Satış sonrasında ise kargolama ve verilen taahhütlere uyma en önemli husustur.

E-Ticaret Sitesi Kurmak, Tanıtım Ve Pazarlama

E-ticaret sitesi kurmak oldukça meşakkatli bir iştir, iyi bir planlama gerektirir. İlk aşamada ne üzerine satış yapacağınızı belirlemeniz gerekir. Siz daha yeni işe gireceğiniz için Hepsiburada ya da Amazon gibi direkt olarak tüm alanlara yönelemezsiniz. Bunun yerine önce bir alan belirleyin yiyecek-içecek, teknoloji, hediyelik eşya ya da kıyafet gibi bir alan olabilir. Daha sonra satışlarınız için size ürün sağlayacak bir tedarikçi bulmanız gerekir. Tedarikçi ile bu aşamada bir sözleşme yapmasanız bile en azından sözlü bir anlaşmaya varın, bu anlaşma genel olarak fiyatın parça başın veya toplu olarak ne kadara olacağına dair olsun ve ne kadar zamanda sağlanabileceğine.

Sonraki aşamada siteyi oluşturmanız gerekir, sitenin temel kurulumu yapıldıktan sonra ürünler yüklenmeli ve tek tek ürünleri için içerik oluşturulmalıdır. Daha sonra ise oluşturulan içeriklerin kategorize edilmesi gerekir. Sitenizde bir üyelik sisteminizin olması sizin için önemli olur. Her şey tamamlanınca ise tanıtım bölümüne geçersiniz sitenin reklamını sosyal medya hesaplarına, internet reklamlarına vermelisiniz. Hatta sosyal medyada takipçisi fazla olan ya da Youtube izlenmeleri fazla olan kişilere satış ortaklığı, sponsorluk gibi teklifler yaparak sizin sitenizi duyurmasını sağlayabilirsiniz. Pazarlama aşamasında ise sizi zarara sokmayacak şekilde karınızdan feragat ederek indirimler sağlamalısınız. Böylece müşteriler sitenizi tercih edecektir.

E-Ticaret Sitesi Kurmak, Stok ve Kargo

E-ticaretin en sıkıntılı ve düşündüren bölümü ürünleri stoklama ve nakliyesini sağlamadır. Neyse ki e-ticaret sitesi kurmak yoluyla para kazanmak isterseniz bu konularda size yardımcı olabilecek uygulamalar da var. İlk yöntemde sizin bir fiziki mağazanız ya da deponuz olabilir, bu şekilde üreticiden veya tedarikçiden aldığınız ürünleri depolarsınız. Daha sonra da kargo şirketleri ile anlaşmalar yaparak ürünleriniz için nakliye sağlarsınız. Bu yöntemde sorumluluk her açıdan size ait olur. İkinci bir yöntemde sizin siteniz sadece pazarlama yapılmasına yardımcı olur. Satıcı ve alıcıyı aynı platforma getirerek satılan ürünler için komisyon alır. Bu noktada site sahibi olarak siz süreci kontrol etme ve bir sorun yaşandığı taktirde müşterilere yardımcı olma sorumluluğu taşırsınız. Bunun dışında kalan kargo, paketleme, depolama, stok kaydı tutma gibi işler tedarikçi tarafından yapılır.

Kullanıcılar Bunları da Sordu

Stoksuz ticaret nasıl yapılır ve avantajı nedir?

E-ticarette farklı seçenekler ile satış yapabilirsiniz, fiziksel mağazanız olabilir ya da sadece deposu olan bir sanal mağaza olabilirsiniz. Ama bunlardan daha avantajlı olanı muhtemelen mağaza ve depo gibi ek maliyetlere gerek kalmayan stoksuz satıştır. Bu yolla siz satışları yaparsınız ve daha sonra tedarikçi ürünleri alıcılara gönderir.

Tanıtım için nasıl yollar izlenebilir?

Bir e-ticaret sitesi açarak satış yapmak amacıyla girişime başladıysanız bu sitenin reklamını yapmak ve potansiyel müşterilere duyurmak çok önemlidir. Alışveriş için sanal bir ortamı kullanacağınız için ilk etapta internet sitelerine verilen reklamlar ve sosyal medyadan tanıtım yapabilirsiniz. Hatta sosyal medya fenomenleri ile satış ortaklığı gibi bir girişim başlatılabilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu