Otomotiv

Yerli Otomobil Yakıt Tüketimi

27 Aralık 2019 tarihinde Kocaeli ilinin Gebze ilçesinde ilk kez tanılan yerli otomobil, Türkiye Otomobili Girişim Grubu Sanayi ve Ticaret A.Ş tarafından 2022 yılında üretilecektir. Türkiye’nin ilk yerli elektrikli otomobili olan bu araç,  5 farklı model seçeneği ile piyasaya sunulacaktır. Tasarımı ve iç dizaynıyla beğeni toplamıştır. Yerli otomobil yakıt tüketimi elektrikli olmasından dolayı oldukça ekonomiktir.

Bununla birlikte benzin ve dizel yakıt kullanan modelleri de piyasaya sunulacak. Arabanın üretimi, Bursa’da kurulacak bir fabrikada gerçekleşecektir. Bu araç 121 mühendis tarafından İtalya’da tasarlanmıştır. Çeşitli araçları İtalya’da üretilmiştir. Bu araç, Euro NCAP çarpışma testlerinden en yüksek puanı alacak biçimde dizayn edilmiştir.

Araçta 9 adet hava yastığı bulunmaktadır. İlk olarak C sınıfı SUV’un üretimi yapılacak, 2030 yılına kadar diğer 5 modelin üretimi yapılacaktır. Aracın bagaj kapasitesi 500 litreyi geçmektedir. Araçta bulunan Holografik Asistan Teknolojisi dünyada ilk kez bu araçta kullanılmıştır. Bu tekniği sürücülere yol detaylarını gözbebeğine ışınlar aracılığıyla iletecektir Bu teknoloji sayesinde kaza riskini en aza indirmek amaçlanmıştır.

Yerli Otomobilin Motor Özellikleri

Togg 2

Araç enerjisini lityum iyon bataryalardan almaktadır.  Araçlar, tek seferde edilen şarj ile 300 km ve 500 km menzilli olarak 2 farklı seçenek ile satışa sunulacak. Araç arkadan itiş 200 HP ve dört tekerden çekiş 400 HP motor gücü ile üretilmesi düşünülmektedir. Güvenlik için aracın maksimum hızı 180 kilometre olacaktır.

400 HP motor seviyesinde aracın 100 kilometreye hızlanması 4,8 saniye olacaktır. 200 HP motorda ise bu rakam 7,6 saniye olacaktır. Kısaca her iki modelde günümüzdeki araçlardan daha hızlı ekonomik olacak. Bunun yanı sıra araçta internet bağlantısı olacak ve her hangi bir arıza durumunda uzaktan yardım sağlanabilecek. Bu araçların bakım maliyeti de oldukça azdır. Diğer araçlarda yer alan çoğu mekanik sistemin bu araçta olmaması nedeniyle bakımı hem kolay hem de ucuzdur.

Elektrikli Yerli Otomobil Yakıt Tüketimi

Son yıllarda tüm dünyada üretilen ve yaygınlaşan elektrikli otomobililer sürücülere yakıt açısından büyük avantaj sağlıyor. Bu otomobilin şarjını tamamen doldurmak için 30 dakika yeterlidir. Bu şarjla 500 kilometre yol alabilen yerli otomobil,  60 liraya şarjı dolan bu araç, kilometrede 12 kuruş yakmaktadır.

Petrolle kıyaslandığından ciddi bir avantaj sağlamaktadır. Yakıt bakımından benzinli araçlara göre oldukça ekonomiktir. Ayrıca araçta rejeneratif frenleme teknolojisi olduğu için yapılan her frende enerji geri kazanılacak ve batarya şarj olabilecek. Yerli otomobilde yer alan küçük jeneratör sayesinde şarjın bitmesi durumunda otomatik şarj olacak.  Bu araçların akü ömürleri de diğer araçlara göre oldukça uzundur. Akülerin 8 yıl firma garantisi vardır.

Yerli otomobilin ilk olarak elektrik ile çalışan modeli duyurulsa da daha sonra benzin ve dizel prensipli çalışan modellerinin de çıkacağı duyurulmuştur. Bu araçlarda şanzıman ve dişli kutusu yer almayacaktır. Bu araçların 100 kilometrede 2 litre benzin yakacağı tahmin edilmektedir. Sonuç olarak yerli otomobil yakıt tüketimi piyasadaki diğer araçlara göre oldukça ekonomiktir.

Yerli Otomobilin Şarj Edilmesi

yerli otomobil şarj

Lityum iyon bataryaya sahip bu otomobil, akıllı otomobil olduğundan şarjı düşük sevilere geldiğinde uyarı verecek bittiğinde ise bünyesinde bulunan küçük jeneratörü devreye sokacaktır. Ülkemizde şuan 600 adet elektrikli araç şarj etme platformu bulunmaktadır.

İstanbul’da ise bu rakam 150’nin üzerindedir. 2022 yılında seri üretime geçilmesiyle birlikte ülkemizin dört bir yanına elektrikli araç şarj etme istasyonu kurulması planlanmaktadır. Bunun yanı sıra ilerleyen yıllarda evlerde, ofislerde ve yol kenarlarında şarj edilebilecek. 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu