Otomotiv

Yakıt Tüketimini Azaltmak İçin Ne Yapmalıyım ?

Yakıt tasarrufu için ne yapmalıyım diye dert etmeyin .Bu yazıda herşeyi anlatıyorum. Günümüzde akaryakıt fiyatları çok yüksek seyretmekte. Malum benzin fiyatının 7-8 lira mazot fiyatının 6–7 lira , otogaz fiyatlarınında 3-4 lira  arası olduğu bu ortamda tüketimi düşürerek kazanç sağlamamız bizim için çok önemlidir.Nasıl yakıt tasarrufu sağlayacağınızı açıklıyorum. İşte tasarruf etmemizi sağlayacak öneriler;

YAKIT TÜKETİMİNİ AZALTMAK

Yakıt tüketimimi nasıl düşürürüm sorusun cevabı bu 8 yöntemde açıklanmakta.

1- Aracınızın ağırlığı önemli bir yere sahiptir.  

Dolu depoyla gezmenin kolay kolay mümkün olmadığı çağımızda aracımızda ekstra yük varsa boşaltmalıyız. Fazla yük daha fazla yakıt tüketimine neden olur.

2-Aracınızın hızı önemlidir.

Yakıt tasarrufu için ideal olan hız 90-100 km arası olmalıdır. 90 km ile gidilmesi gereken bir yerde 120 ile gitmek neredeyse yakıt tüketimini iki katına çıkarır.

3-Ani yavaşlama ve hızlanmalardan (ivmelenmelerden) kaçınınız.

Zira bu da yakıt tüketiminizi arttıran bir faktördür.

4-Aracınızın hava filtresini kontrol ediniz.Kirli ise değiştiriniz.

Kirli filtreler de fazla yakıt tüketimine sebep olurlar.

5-Aracınızın lastiklerinin havası standart olmalıdır.

Tekerleklerinize göre havanın oranını ayarlamalısınız.Düzgün şişirilmemiş lastikler %2-3 arasında fazla yakıt tüketimine neden olur. Aracınızın mutlaka orijinal lastiklerini kullanmaya özen gösteriniz. Aracınıza göre lastik seçimi nasıl yapılır?  bu linkten ilgili yazıma gidebilirsiniz.

6-Buji ayarlarının yapılmamış olması ve sürekli  gazla frene basmakta yakıt sarfiyatını arttırır.

Motorunuzun verimli çalışması için kirlilikten arınmış olması gerekir bu nedenle buji kapaklarında aşınma varsa değiştirilmelidir.

7-Aracınızın klimasını çok gerekli olmadığı durumlarda kullanmayınız.

Eğer eco modu var ise bu modda kullanım daha iyidir.Aksi takdirde bu durumda yakıt tüketimini arttırmaktadır.

8-Fren ayarlarının bozuk olması ,yağlamanın yetersiz olması ve karbüratörde tam yanma olmaması sarfiyatınızı arttırır.

Mutlaka karbüratör ayarlarını yaptırmanız gerekir. Birde kullanmış olduğunuz motor yağlarına dikkat etmelisiniz. Bu kapsamda üreticinizin önermiş olduğu yağları kullanmalısınız. Motor yağlarının yanı sıra almış olduğunuz yakıta da dikkat etmeniz gerekir.Kaliteli yakıt kullanmak da motor ömrüne pozitif yönde etki eder.

9- Yakıt tasarruf cihazı

YAKIT TASARRUF CİHAZI

Yakıt tasarruf cihazları yakıt borusuna takılan manyetik alan oluşturan, bir nevi mıknatıs gibi çalışan araçlardır. Bu cihaz söylenene göre yakıt içerisindeki molekülleri manyetik alan yaratarak düzenliyor ve yakıttan tasarruf sağlıyormuş. Yakıt tasarruf cihazının gerçekten tasarruf sağlayıp yakıt tüketimini azalttığı net değildir. Çünkü cihazı kullanan ve gerçekten yakıt masrafının azaldığını söyleyen bir grup kullanıcı vardır.Bunun aksini iddia edenler yani bu cihazın hiçbir etkisinin olmadığını düşünenlerde vardır.

Makale sonunda nasıl yakıt tasarrufu sağlarım diye başladığımız soru cevabını cevabını bulduysa ve bu makale faydalı bir makale olduysa lütfen yorumlarınızı eksik etmeyiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
1 2 3
Bildirimler kapat
Notibell
PUBG Mobile Bedava UC
Notibell
Play Store Bedava Kodlar
Notibell
Bedava Zula Hesapları

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün