Nasıl Yapılır?

Metaldeki Pas Lekeleri Nasıl Çıkarılır ? 2021

Su ve metalin uzun süre temas halinde kalması sonucu oluşan oksidasyon pas lekesi oluşmasına neden olur. Metaldeki pas lekeleri estetik görünümü bozduğu gibi mutfak eşyalarındaysa sağlığınızı tehdit eder. Bu nedenle mutlaka çıkarmak gerekir.


Metaldeki Pas Lekesinden Kurtulun

Pas lekeleri eşyalarda çirkin bir görüntüye neden olduğu gibi sağlığı da riske atar. Mutfakta metal eşyalar çokça kullanılır ve sıklıkla yıkanır. Bu durumda pas oluşması çok muhtemeldir. Paslı bir bıçak ya da tepsiyi kullanmak sağlığınızı riske atar. Eşyanız yeniyse çöpe atmak istemeyebilirsiniz. En iyi yol pas lekesini çıkarmak ve eşyanızı kullanmaya devam etmektir.


Metaldeki Pas İçin İlk Kurtarıcı Karbonat


Pas lekesi nasıl çıkar sorusunun ilk yanıtı karbonattır. Pas olan yüzeyin tamamına karbonat dökün. Kalın bir tabaka olması lekeyi daha iyi çıkaracaktır. Bu şekilde 1 saat bekleyin. Bu süre içinde karbonat köpürecek ve lekeye nüfuz edecektir. Bir saatin sonunda yüzeyi ovarak temizlemelisiniz. Yüzeyde çizik oluşturmayacak şekilde temizlemek gerekir. Duruladıktan sonra kurulayın. Bu yöntemle pas lekesi metalin altına inecektir. Fırın tepsisi ya da ince metaller gibi pası az olan yüzeylerde denemek gerekir.


Sirke ile Banyo Yaptırın

Pas olan metal eşyayı bir kabın içinde sirkeye yatırın. Temizlik sirkesi olarak da bilinen beyaz sirke kullanmak gerekir. Bu şekilde bir gece bekletin ve sabah yıkayın. Metal bir fırça ya da tel ile ovarak yıkayabilirsiniz.
Eğer pas olan yüzey büyükse bu sefer bezleri sirkeye yatırıp paslı yüzeye sararak aynı işlemi uygulayabilirsiniz.


Patates ile Pas Temizliği


Metalden pas lekesini çıkarmak için en etkili yöntemlerden biri patatestir. Patatesi ortadan ikiye kesin ve ortasına bulaşık deterjanı sürün. Patatesin deterjanlı yüzeyi ile paslı yüzeye sürterek silin. Bu yöntem ile zorlu pas lekeleri bile çıkacaktır.


Limon ve Tuz


Paslı yüzeyler nasıl temizlenir sorusunun diğer bir cevabı ise limon ve tuzdur. Paslı yüzeyi bolca tuzlayın. Limonu ortadan ikiye kesin. Paslı yerin üzerine bu limonu oturtun. Limon ile paslı yüzeyi fırçalayın. Limon ile tuz reaksiyona girerek asit ortaya çıkarır. Bu asit de pası sökecektir. Böylece 1-2 saat kadar bekletin. Leke çıkmazsa işlemi yeniden tekrarlayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
1 2 3
Bildirimler kapat
Notibell
PUBG Mobile Bedava UC
Notibell
Play Store Bedava Kodlar
Notibell
Bedava Zula Hesapları

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün