İş Hukuku İş Güvenliği

İhbar Tazminatı Nedir ? Nasıl Hesaplanır?

ihbar Tazminatı , İş Kanununun (4857 Sayılı) ilgili maddesinde belirtilmiş olup , işten ayrılma esnasında  işçinin ya da işten çıkarma esnasında işverenin bildirimi esasına dayanır.Daha anlayacağımız dilden konuşursak, işveren işçiyi işten çıkarttığında belirli bir süre önceden işçiye haber vermesi gerekmektedir. Aynı şekilde işçide  işten ayrılırsa bunu yasal süreler içinde işverene bildirmek zorundadır. Peki ihbar tazminatı hangi noktada oluşuyor. İşte işveren işçiyi direk işten çıkartır ve yasal sürede bildirim yapmasa işçiye ihbar tazminatı ödeyerek işten çıkartır. Peki işveren bildirimi yaparsa ne olur? Bildirim yapılırsada işçi o yasal süre kadar işyerinde çalışmaya devam eder ve süre sonunda işinden ayrılır. Aynı şekildeki durumlar işçi açısından da yapılması gerekmekte.İşçide istifasını yasal süreler içinde bildirip o şekilde ayrılmasa işveren ondan ihbar tazminatını talep edebilir.

Hep yasal süreler dedik.Peki ihbar tazminatı süreleri kıdeme göre nasıldır ?

0-6 Ay çalışan işçiler için                               2 Hafta

6 Ay -1.5 Yıl için                                               4 Hafta

1.5-3 Yıl için                                                      6 Hafta

3 yıldan fazla çalışanlar için                         8 Hafta

İşçi 2 yıl çalışmış ve işten ayrılmayı düşünüyorsa bu sürelere göre 6 hafta önceden işverene bunu yazılı olarak bildirmelidir.Ya da tam tersi işveren bu işçiyi işten çıkaracaksa işçiye bu durumu 6 hafta önce bildirecektir.

 Ne kadar tazminat alacağım peki ?

Bunu hesaplarken yine 2 yıllık işçi üzerinden gidersek. Bu işçinin 2 yıllık brüt maaşından gelir vergisi ve damga vergisini düşeceğiz ve geri kalan kısım ise alacağımız tutardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
1 2 3
Bildirimler kapat
Notibell
PUBG Mobile Bedava UC
Notibell
Play Store Bedava Kodlar
Notibell
Bedava Zula Hesapları

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün