İş Hukuku İş Güvenliği

SGK Rapor Parası Nasıl ve Nereden Alınır ?

Sosyal Güvenlik Kurumuna bağlı olarak çalışanlar.Hastalık , doğum ve işteki kaza  gibi geçici iş göremezlik durumlarında raporlu oldukları ve iş yerinde kesilen ücretlerini SGK(Sosyal Güvenlik Kurumu) çalışana rapor parası olarak ödemektedir. Burada önemli olan raporda belirtilen durumdur. Sgk lı çalışan hasta ise teşhisi , ya da işyerindeki kaza sonucu rapor aldıysa ,bu durum raporda açıkca belirtilmelidir. İki günün üzerindeki raporlarda SGK çalışana ödeme yapar.Çalışan raporunu işyerine vermek suretiyle süreci başlatmış olur.Bu  rapor sgk nın sistemine işyeri tarafından girilir.

SgK bu rapora onay verdiği zaman ücreti almaya hak kazanmış olursunuz.Bu ücretin onaylanıp onaylanmadığını ve ne kadar para alacağınızı e-devlet sisteminden de görebilirsiniz.Bu sistemden Soysa Güvenlik Kurumu linkinden 4A/4/B  iş göremezlik ödemesi görme  seçeneğini tıkladığınız zaman tüm bilgileri burada bulabilirsiniz.

Daha önce e-devlet sistemine girmediyseniz ve şifreniz yoksa, PTT ye giderek 2 lira karşılığında kapalı zarf içinde şifrenizi alarak bu şifre ile e-devlet sistemine girebilirsiniz.

Rapor parasını nereden alırım ?

Rapor paraları genellikle bulunduğunuz yerin PTT şubesine ya da sistemde banka tanımlanmışsa bulunduğunuz yerdeki banka şubesine yatmaktadır.

Rapor Parası nasıl hesaplanır?

Rapor parası hesaplanırken  günlük brüt ücret bulunarak ,ayakta tedavilerde 2/3 ile çarpılır ve ücret bulunmuş olur.raporlu gün sayınız 5 gün olduğunu varsayarsak sgk bunun ancak 3 günlük kısmını öder.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
1 2 3
Bildirimler kapat
Notibell
PUBG Mobile Bedava UC
Notibell
Play Store Bedava Kodlar
Notibell
Bedava Zula Hesapları

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün