Nasıl Yapılır?

Eksiksiz Alışveriş İçin Market Listesi Nasıl Yapılır?

Evde sürekli bir şeylerin eksik olmasından, sürekli alışverişe gitmekten sıkıldıysanız eksiksiz market listesi

nasıl yapılır püf noktaları ile anlatalım.

Anahtar Kelime Liste

Market listesi yapmak hem evde eksik kalmaması için hem de fazla alışveriş yapmamak için gereklidir. Öncelikle evde biten şeyleri kesinlikle listenize eklemelisiniz. Çünkü bunlar sürekli kullandığınız zaruri ihtiyaçlardandır ve yokluğu sizi mağdur edebilir. Buzdolabının üzerine asacağınız bir sticker ya da telefonunuzda oluşturacağınız not ile listeye başlayabilirsiniz. Biten şeyleri ertelemeden hemen listeye eklemelisiniz.

Biten şeylerin yanı sıra az kalanlar da tam ihtiyacınız olduğu anda sizi yarı yolda bırakabilir. Bu nedenle markete gitmeye karar verdiyseniz evde küçük bir kontrol yapmalısınız. Az kalan şeyleri de listenize eklemelisiniz.

Haftalık Alışveriş Listesi

Bir evde en çabuk tükenen şey gıdadır. Özellikle et, süt, yumurta gibi bozulabilir gıdalar haftalık olarak alınmalıdır. Bu nedenle öncelikle buzdolabını gözden geçirin. Biten ve az kalan şeyleri tespit edin. Buzdolabına göz gezdirmek yerine kahvaltılık ya da sebze çekmecelerine bakın. Buzluğu şöyle bir karıştırın. Markete gitmeden önce buralara bakınmak eksikleri görmenize yardımcı olur.

Haftalık alışveriş listesinde mutlaka sebze meyve, et ve süt ürünleri ile kahvaltılıklar yer alacaktır. Bunların varlığını kontrol etmek ideal olacaktır. Ayrıca bu haftayı yapmayı düşündüğünüz bir yemek ya da temizlik varsa buna yönelik ihtiyaçlarınızı da gözetmelisiniz.

Aylık Alışveriş Listesi

Aylık alışveriş için çok daha kapsamlı ve pahalı olacaktır. Ancak sizi de oldukça rahatlatacak ve gözünüzün doymasını sağlayacaktır. Aylık market

listesi hazırlarken temizlik ürünleri gibi uzun vadede biten ürünlere bakmalısınız. Sonrasında mutfak dolaplarınızdaki bakliyatlara göz atabilirsiniz. Bakliyatların ömrü uzun olduğu için birer paket de yedek alarak kendinize kolaylık sağlayabilirsiniz. Bu alışverişte kendinize bir torpil geçerek liste dışına çıkabilirsiniz. Böylece mutfağınıza kazandırmak istediğiniz yeniz lezzetler ya da ürünler için keşfe çıkabilirsiniz.

Alışveriş Listesi Nasıl Hazırlanmalı?

Alışveriş listesine yazılacak olan şeyleri az buçuk anlattığımıza göre sıra market

listesi nasıl hazırlanmalı sorusunu yanıtlamakta. Markette daha az zaman kaybetmek için listenizin belirli bir sıralama içermesi şarttır. Markette alacaklarınızı reyonlara göre ayırmalısınız. Manav, şarküteri, temizlik gibi ayrımlar ile tur atmaktan kurtulacaksınız ve markette geçirdiğiniz zaman azalacaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu