Yaşam

Çaydanlık Kireci Nasıl Temizlenir, Çaydanlık Parlatma 2022

Çaydanlık Temizliği Nasıl Yapılmalıdır ? Yazımızı Okuyabilirsiniz...

Çaydanlık parlatma nasıl yapılır? Çay içmek Türk insanı için vazgeçilmez bir aktivitedir. Sabah kahvaltısında, gün arasında, akşam yemeği sonrasında sürekli bir çaydanlık kaynar ocakta. Ama zaman zaman çay yaparken çaydanlığa zarar verebiliyoruz ve daha sonra bu zarar çayın tadına da yansıyor. Çaydanlığın dışı ateş yüzünden içi ise suyun bitmesi nedeniyle yanabiliyor. Veya kireçli şebeke suyu nedeniyle çaydanlığın içinde kireç katmanı oluşuyor. Bu durumlar için çaydanlıklar nasıl temizlenir öğrenmeli ve çaydanlığı değiştirmeye gerek kalmadan sorunu çözmelisiniz.

Çaydanlıklar Nasıl Temizlenir, Çaydanlık Parlatma

Her gün kullandığımız çaydanlıkların temizliği de önemli oluyor. Bazen çaydanlığın içindeki su bitiyor ve tabanı yanıyor. Ya da ateş nedeniyle çaydanlığın dışı kararıyor. Bu durumlarda doğal yolları beraber öğrenelim. Çaydanlığın içi yandıysa yapmanız gereken çaydanlığa yarım litre su doldurup daha sonra içine 1 çay kaşığı karbonat, 1 çay kaşığı tuz ve yarım bardak sirke koymak. Bu karışımı ocakta kaynatın ve çaydanlık soğuyunca da boş şekilde temizleyin. Böylece çaydanlığın yanmasından kaynaklanan sorunu çözersiniz. Çaydanlığın dışı karardıysa sirke ve tuz ile bir karışım yapın ve daha sonra bu karışımla çaydanlığı silin ve çaydanlık pırıl pırıl olsun.

Çaydanlık Kireci Nasıl Temizlenir ?

Çaydanlık Parlatma

Çaydanlık parlatma işinden bahsettik. Çaydanlık içindeki kireç de benzer karışımlarla temizlenebilir. Şebeke suları, özellikle kireç taşı olan bölgelerde kaynağından alınan sular oldukça yüksek oranda kireç barındırır ve bu kireç kaynayınca çaydanlığın dibinde kalır. Eğer uzun zaman bunu temizlemezseniz çayın tadını bile değiştirebilir. Bu yüzden doğal yollar ile bu kireci temizlemelisiniz. Kireci temizlemenin ilk yolu çaydanlığın içine 1 yemek kaşığı limon tuzu ve su doldurup kaynatmaktır. Kireç kolayca çıkar ve temizlenir bu yol ile. İkinci yol ise çaydanlıkta su kaynatıp bu suya beyaz sirke koymaktır, 10-15 dakika bu şekilde bekletirseniz kireç çözülecektir. Aşağıdaki linklerde verdiğimiz yazılarda ilginizi çekebilir. Daha fazlası için anasayfamıza gidebilirsiniz.

Yalama Olan Vidayı Nasıl Çıkarırız ?

Evdeki Sigara Kokusundan Nasıl Kurtuluruz ?

Kullanıcılar Bunları da Sordu

Temizlikte kimyasal maddeler kullanmak çaydanlığa zarar verir mi?

Eğer çaydanlık çelikse aşınmaya karşı dayanıklı olur ve kimyasal maddeler kullanmanız sorun olmaz. Diğer yandan emaye ya da alüminyum çaydanlıklar aşınmaya karşı bu kadar dayanıklı olmazlar ve bu nedenle doğal yolları tercih etmeniz iyi olur.

Yanmış bir çaydanlığın içi nasıl temizlenir?

İçindeki suyun bitmesi nedeniyle yanan bir çaydanlığı temizlemek için karbonat, tuz ve sirkeyi çaydanlığa yarım litre suyla beraber ekleyin ve kaynamaya bırakın, sonrasında ise sünger ile ovalayın.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu