Yaşam

Evdeki Sigara Kokusundan Kurtulmak

Sigara Kokusu Hakkında Bilgiler Makalemizde...

Evlerde farklı birçok sorun olabilir ama sigara içilen özellikle birden fazla kullanıcının olduğu evlerde en rahatsız edici şeylerden birisi sigara kokusunun her yere sinmiş olmasıdır. Evdeki sigara kokusundan kurtulmak bu kokudan rahatsız olanlar için gerçekten çok önemli bir meseledir. Kurtulmak için tabi ki birçok farklı yol bulunur ama bu yöntemler ile kokudan kurtulduktan sonra sigara içmeye devam etmeniz ve evi havasız bırakmanız durumunda yaptığınız bu temizliklerin de faydası kalmaz. Bu nedenle kokudan arındırdıktan sonra evde sigara içmeyin ve sık sık evi havalandırıp temizleyin.

Evdeki Sigara Kokusundan Kurtulmak, Hazırlık

Evdeki Sigara Kokusundan Kurtulmak

İlk etapta işleme başlamak için hazırlık yapmanız gerekir. Evdeki sigara kokusundan kurtulmak için öncelikle sigara kokusunun kaynaklarından kurtulmanız gerekir, kül tablaları ve etrafta varsa kalıntı izmaritler hepsinden kurtulun. Daha sonra tüm kapı ve pencereleri açarak evin içine hava girmesini sağlayın. Artık işe başlamak için hazırsınız, temizlik sırasında koku giderici maddeler kullanın; karbonat, hidrojen peroksit ve aktif kömür gibi. Ayrıca bu işlemler sırasında tek kullanımlık eldiven de kullanın, böylece kimyasalların cildinizi tahriş etmesinden kaçınabilirsiniz.

Evdeki Sigara Kokusundan Kurtulmak, Uygulama

Evdeki sigara kokusundan kurtulmak için kesin çözüm arıyorsanız artık işe tam anlamıyla başlayın ve sigara dumanının kalıcı şekilde bulaştığı yerleri temizleyin. Kıyafetler, çarşaflar, yastık ve yorganlar, en önemlisi ise perdeler iyi bir şekilde yıkanmalı ve kokudan arındırılmalıdır. Halı ve mobilyalardaki koku için önce temizlik yapmalısınız daha sonra ise bunların üzerine karbonat serpiştirerek kokuyu gidermelisiniz. Kumaş olmayan kitaplık, masa, duvar veya raf gibi yüzeyleri temizlemek için ise sirke ve çamaşır suyu kullanabilirsiniz. Eğer duvarlar çok fazla hasar almadıysa silmeniz kolay olur. Ama duvarlarda kalıcı bir koku varsa silmeniz yeterli olmaz ancak bu duvarları boyayarak kokudan kurtulabilirsiniz. Daha birçok pratik öneri için site kategorisine gidebilirsiniz.

Çaydanlıklar nasıl temizlenir ? merak ediyorsanız yazımızı okumadan geçmeyin.

Kullanıcılar Bunları da Sordu

Yapılacak işlemin düzeyini nasıl ayarlamalıyım?

Yapacağınız kurtulma işlemlerinin ne derecede olduğuna siz karar vermezsiniz, aslında bu karar evin ne kadar zarar gördüğüyle alakalıdır. Siz de hasara göre bir seviye ayarlarsınız.

Nasıl bir yol izlemeliyim kokudan kurtulmak için?

Eğer tamamen kurtulmak istiyorsanız genel bir temizlik yapmalısınız, ama daha sonrasında temizlik yapmayı bırakmamalı her fırsatta rutin bir şekilde evi havalandırmalı ve temizlemelisiniz. Kısa süreli bir kurtulma için ise koku maskeleyen spreyler kullanın.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu