Yaşam

Yalama Olan Vidayı Çıkarmak

Yalama Olan Vidayı Nasıl Çıkaracağım Diye Merak Ediyorsanız Yazımızı Okuyabilirsiniz...

Evde montaj yapmak ya da ufak tefek şeyleri tamir etmek özellikle salgınla beraber herkesin yapmayı denediği bir iş haline geldi. Eğer bu işi yapmaya alışkansanız genelde sorun olmadan tamamlama imkanınız oluyor ama ilk kez deneyen biriyseniz işiniz oldukça zor demektir. Özellikle de yalama olan vidayı çıkarmak gerçekten bir usta işidir. Çünkü vidanın üstündeki dişler kırılacağı için elinizdeki şarjlı veya normal tornavida artık onu döndüremez. Ayrıca eğer işlem sırasında vidaya kırılma gibi bir zarar gelirse bu sorunu ancak bir profesyonel çözebilir.

Yalama Olan Vidayı Çıkarmak, Darbeli Matkap ve Tornavida

yalama olan vidayı çıkarmak

Montaj veya bir tamirat sırasında işler her zaman ters gidebilir, kırılan, eğilen ya da parçalanan parçalar olur. Tabi ki vidalarda en sık yaşanan sorun yalama olmalarıdır. Yalama olan vidayı çıkarmak belki de saatlerinizi alabilir. Hatta bazen bu saatler süren uğraş sonunda hiçbir işe yaramaz. Vidayı çıkarmak için tornavida veya darbeli matkap kullanmayı deneyebilirsiniz, ama zarar görebilecek bir şey ise darbeli matkap kullanmanızı tavsiye etmem. Vidanın başına bastırarak yavaş ama güçlü şekilde çevirmeye çalışın, eğer böyle olmazsa vidanın üzerine bir bant yapıştırın ve bu şekilde tekrar deneyiniz. Döndürme işlemine geçmeden önce vidayı ısıtmayı deneyebilirsiniz, eğer bir metale tutturulduysa da yağ sürmeyi deneyiniz.

Yalama Olan Vidayı Çıkarmak, Vida Çıkarıcı veya Ek Yöntemler

Yalama olan vidayı çıkarmak için darbeli matkap ve tornavida gibi her evde bulunan aletleri kullanmanıza rağmen bir başarı sağlayamadıysanız artık bazı gereçler elde etme vakti gelmiştir. Bu noktada size en gerekli olan alet vida çıkarıcıdır. Eğer vida sağlamsa vida çıkarıcıyı yerleştirin ve döndürmeye çalışın, vidaya bir şey olursa ya da vida çıkarıcı istenen sonucu vermezse vidayı ısıtmayı, ya da yağ sürmeyi deneyin, bu şekilde de çıkmazsa bir profesyonelden yardım almanız sizin için en iyisi olacaktır.

Pratik öneriler için buradaki yazıları da ziyaret edebilirsiniz.

Kullanıcılar Bunları da Sordu

Darbeli matkap ile çıkarmam bir soru oluşturur mu?

Darbeli matkap daha fazla güç ve baskı uygulamaya uygun olduğu için avantaj sağlar. Ama vidanın neye tutturulduğu burada önemlidir çünkü eşyalara zarar verebilirsiniz.

Çıkarmaya Çalışırken vidaya bir şey olursa ne yapmalıyım?

Eğer vida sağlamsa bizim verdiğimiz teknikler ile onu olduğu yerden çıkarma gibi bir şansınız vardır ama işlemler esnasında vida kırılırsa tek şansınız bir profesyonelden yardım almaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu