Yaşam

Limon Kabuklarını Çöpe Atmak Yerine Buralarda Kullanın

Mutfakta her gün en az 1 tane limon kullanmaktayız. Bu limonun kabuklarını atmak yerine limon ile temizlik yapabilirsiniz. Pek çok lekeyi çıkarır ve iyi bir temizleyicidir.

Bulaşık Makinesine Koyun

Limon içindeki asit ile iyi bir temizlik ürünüdür ve aynı zamanda kokusu ile ferahlık verir. Salataya sıktığınız limonların kabuğunu atmak yerine bulaşık makinesine koyun. Makine içi dolu beklerken kokusunu alacaktır. Yıkama esnasında bulaşıklara parlaklık verecektir.

Ahşap Kesme Tahtalarını Dezenfekte Edin

Ahşap suyu emme özelliği nedeniyle kimyasal deterjanlarla temizlenmemelidir. Örneğin salata tahtanız deterjanla temizlerseniz içine çekecektir. Bir sonraki kullanımlarda sıvı ile teması halinde bu deterjan gıdalara temas edecektir.

Limon ile ahşap temizliği yapmak en doğal yöntemdir. Yarım limon kabuğu ile kesme tahtasını ovalayın. Böylece temizlik sağlandığı gibi dezenfekte işlemi de sağlanır. Hem de kullanım ömrünü uzatacaktır.

Yağları Limon İle Temizleyin

İnatçı yağ lekelerini limon ve tuz ile temizleyebilirsiniz. Yağlı yüzeye bolca tuz serpin ve üzerine koyduğunuz limon ile ovun. Kısa sürede yağ lekesi çıkacaktır. Fırın ya da ocak gibi yağlı yerleri bu şekilde ovabilirsiniz.

Aynı yöntem balık tavasındaki kokuyu önlemek için de işe yarayacaktır. Eğer bu tavayı başka şekilde kullanacaksınız tuz ve limonla ovun.

Limon İle Lavabo Temizliği

Lavabolarınızı temizlerken kimyasallara maruz kalmak istemiyorsanız limon en iyi seçenektir. Hem çelik hem de seramik lavabonuzu bu şekilde temizleyebilirsiniz. Limon kabuklarını sirkeye batırarak lavabonuz ovabilirsiniz. Aynı şekilde limon ve karbonat ikilisi de iyi sonuç verecektir. Limon ile lavabo temizliği sonrasında durulayın ve ışıltının keyfini çıkarın.

Limon Kabuğu İle Yemeklerinizi Tatlandırın

Limonu kullandıktan sonra kalan kabukları rendeleyerek ya da ince dilimler halinde kurutabilirsiniz. Limonlu kek, soslu tavuk, fırın yemekleri gibi pek çok yerde kullanabilirsiniz. İçeceklerinize aroma katması için koyabilirsiniz.

Hatta isterseniz limon kabuğunu mumlara ekleyebilirsiniz. Böylece is kokusunun yerini ferah bir limon kokusu alacaktır. Cansız çiçeklerinizin vazosuna kurutulmuş limon kabukları doldurabilirsiniz. Dekoratif göründüğü gibi etrafa güzel kokular da yaymaya devam edecektir.

Limonun kullanım alanları sadece ekşi olması, salatalara yemeklere eşlik etmesi değildir. Limon temizlik amaçlı olarak en kullanışlı sebzedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu