Yaşam

Yumurtanın Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?

Yumurta İle İlgili Bilgiler Yazımızda...

Yumurtanın bozulduğu nasıl anlaşılır? Okuyucularımıza ve takipçilerimize tüm detayları ile anlatımı sağlıyoruz. Günlük olarak en fazla tükettiğimiz yiyeceklerden birisi de yumurtalardır. Kahvaltılarda en sevdiğimiz şeylerin içinde genelde yumurta vardır, ama yumurta kullanımı kahvaltı dışında pek çok alanda da vardır. Kek, börek, poğaça, hatta köfte ve makarna yapımında bile yumurta kullanırız. Protein kaynağı yumurtanın bozulma durumuna ise tüketirken dikkat etmemiz gerekir. Peki, yumurtanın bozulduğu nasıl anlaşılır? Bunu anlamanın bariz yolları vardır, ama bunun yanında yumurtanın tazeliğini test etmenizin de yolları var bu nedenle ilk başta tazeliği test etmenizi tavsiye ederim.

Yumurtanın Bozulduğu Nasıl Anlaşılır, Tazelik Testi

Yumurtanın Bozulduğu Nasıl Anlaşılır

Yumurtanın bozulduğu nasıl anlaşılır diye test tekniklerini kullanmadan önce tazeliği test edin. Yumurtanın tazeliği için ilk test aslında pek çok kişi tarafından zaten bilinen bir testtir. Bir bardağın içine su doldurun ve yumurtayı içine bırakın. Yumurta yan yatmış şekilde bardağın altındaysa çok taze, dik ama suyun altındaysa taze ama yumurta suda yüzüyorsa bayattır. Yumurtayı kulağınıza yakınlaştırıp sallayın, eğer tazeyse çok sallanmaz ama bayatsa cıvıklığı hissedilecek şekilde sallanır. Son olarak ise yumurtayı kırın ve sarısı ile beyazının durumuna bakın, sarı dağılıyorsa yumurta bayattır. Bu durumlarda yumurta bayattır ama bozulduğu kesin olarak söylenemez.

Yumurtanın Bozulduğu Nasıl Anlaşılır, Bozuk Yumurta

Tazeliği test etmenin yolunu öğrendik şimdi ise yumurtanın bozuk olduğu nasıl anlaşılır, buna bakalım. Yumurtanın bozulduğunun en bariz göstergesi kırıldığında yaydığı keskin ve iğrenç kokudur. İkinci yöntemde yumurtayı kırın ve beyazında yeşil, pembe ya da gökkuşağı gibi bir renk var mı bakın eğer varsa yumurtayı tüketmeyin. Yumurta beyazında yeşil veya siyah bir renk varsa yumurtayı sakın tüketmeyin. Ama en mantıklı çözüm ise yumurtanın son kullanma tarihine bakmak olacaktır, eğer tarih geçmişse tüketerek risk almayın. Daha çok pratik öneri için ilgili kategoriye BURADAN ulaşabilirsiniz.

Limon kabuklarını değerlendirmek için bu yazımıza göz atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
1 2 3
Bildirimler kapat
Notibell
PUBG Mobile Bedava UC
Notibell
Play Store Bedava Kodlar
Notibell
Bedava Zula Hesapları

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün