Yaşam

Çamaşır Makinesi Nasıl Temizlenir, Neden Temizlemeliyiz

Çamaşır Makinesi Temizliği ile İlgili Bilmeniz Gerekenler Makalemizde...

Çamaşır makineleri her zaman temiz kalır sanıyorsunuz ama onlar da kirlenir ve temizliğe ihtiyaç duyarlar. Peki, çamaşır makinesi nasıl temizlenir ve neden temizlenir. Çamaşır makinesi sizlerin kıyafet, nevresim, yastık gibi birçok şeyi yıkamanıza yardımcı olur. Her yıkama sonunda atık su boşaltılır ama yine de kirin bir bölümü makinede kalır. Makinede kir birikirse hem performansı etkilenir, hem de bu kir kıyafetlerin ve makinenin kokmasına neden olur. Bu yüzden makinemizi çok sık olmasa da temizlememiz ve kir birikmesine karşı önlem almamız önemlidir.

Çamaşır Makinesi Nasıl Temizlenir, Doğal Maddeler

Çamaşır makinesi nasıl temizlenir

Çamaşır makinesinin temizlenmesi yıkamanın daha temiz olması ve kokuların oluşmaması için önemlidir. Siz de makinenizi temizlemeli ve biriken kirden kurtulmalısınız. Çamaşır makinesi nasıl temizlenir için size iki cevap verebiliriz, birincisi doğal malzemeler ile temizlik ikincisi ise kimyasal maddeler ile temizliktir. Burada ise temel fark birinin doğal olduğu için verebileceği zarar potansiyelinin az olması, diğerinin ise temizlik açısından daha güçlü olmasıdır. Doğal bir temizlik için; sirke-su, beyaz sirke- limon tuzu ya da karbonat sirke karışımlarından birini kullanın. Önce makinenin haznelerini, kapak lastiğini ve içini temizleyin sonra da deterjan bölümüne dökerek kısa programda çalıştırın.

Çamaşır Makinesi Nasıl Temizlenir, Kimyasal Maddeler

Kimyasal maddeler ile çamaşır makinesi nasıl temizlenir? Bu konuda iki farklı madde genelde tercih edilir, ilki çamaşır suyudur. Çamaşır suyu ile temizlik doğal maddelere benzer; önce hazneler, lastik ve kazan temizlenir. Sonra ise deterjan bölümüne koyularak makine çalıştırılır böylece borular ve ulaşılamayan diğer parçalar temizlenir. Diğer yol ise bulaşık tableti ile temizlemedir. Burada silme gibi bir ön işlem olmaz daha sonra ise kazanın içine tablet bırakılarak kısa programda çalıştırılır. Bu yollardan herhangi biri çamaşır makinesini temizlemeniz ve kokulardan kurtulmanız için yeterli olacaktır. Aşağıdaki yazımızda ilginizi çekebilir.

Çaydanlıklar Nasıl Temizlenir ?

Kullanıcılar Bunları da Sordu

Temizliği yaparken nasıl malzemeler kullanmalıyım?

Çamaşır makinenizi kimyasal maddeler ile temizlemekten kaçınmalısınız, Çünkü bu maddeler makine içinde kalabilir ve kıyafetler aracılığıyla size zarar verebilir.

Çamaşır makinemi hangi sıklıkla temizlemeliyim?

Bu konuda kesin bir zaman aralığı belirlemeye gerek yoktur, eğer makineniz kıyafetleri yeterince temiz yıkamıyorsa ya da kıyafette veya makine içinde kötü kokular oluşuyorsa temizlik zamanı gelmiştir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu