Yaşam

Kar Beyazı Perde Temizliği İçin Öneriler 2022

Perde temizliği yaparken herkes ilk günkü gibi beyaz olmasını ister. Çünkü perdeler bir evin ferah görünmesinde ve ev halkına huzur veren aydınlık ortamı oluşturmada en önemli detaydır. 

Perde Temizliği Yaparken Bilinmesi Gerekenler

Temiz bir ev ile yaza merhaba demek için evin süsü olan perdelerin de tertemiz olması şarttır. Sene içerisinde perdelerimiz pek çok nedenle kirlenir; kalorifer isleri, sigara dumanı kokusu, havalandırmak için açtığınız pencerelerden içeri dolan toz/topraklar, perdelerin yere değen uçlarının topladığı kir gibi.

Saydığımız tüm bu nedenler beyaz tüllerin rengini önce kırık beyaza ardından griye dönüştürür. Tül perdelerin ilk günkü kar beyazı temizliğinde olması için şimdiye kadar pek çok yöntem denenmiştir. Denenmiş ve etkili çözümleri sizin için paylaşıyoruz. İşte perde temizliği ile ilgili önerilerimiz.

Bulaşık Tableti ile Şaşıracağınız Sonuçlar Elde Edin

Perdenizin tül kısmını kornişten söktükten sonra katlayarak çamaşır makinenize yerleştirin. Ardından bir adet bulaşık tabletini tülün üstüne bırakın. Deterjan olarak tül için özel üretim deterjanlar tercih edebilirsiniz. Elinizde bulunmuyorsa içerisinde çamaşır suyu barındırmadığından renkliler için olan deterjandan az miktarda kullanın. Yumuşatıcı kullanmanızın perdenize faydası yoktur tam tersi perde gözeneklerini doldurarak perde kullanım ömrünü azaltır. Makinenizin ayarını perde yıkama kısmına getirin. Bu ayar tülünüzün kırışmasını engelleyecek devir ve sıcaklıkta yıkanmasını sağlayacaktır. Makinenizde bu ayar yoksa sıcaklığı kendiniz 30 derece devir ayarını 600 olacak şekilde ayarlayın. Ayrıca varsa kırışıklık azaltma ayarına basın. Burada verilen bilgi brode işlemeli tül perdeler için geçerlidir.

Yıkama işlemi bittikten sonra tüllerinizi bekletmeden hemen asın. Böylelikle perdeleriniz ütü istemeyecektir. Tülleriniz kendi nemi ve aşağıya olan ağırlığıyla kırışıklık kalmadan kuruyacaktır. 

Perde Temizliği İçin Perde Kumaşına Göre Hareket Edin

perde temizligi 1
Perde Temizliği (Mavibilgiler)

Evinizin hem dışarıdan hem içeriden görünen parçası perdeler tek tip üretilmemiştir. Kişilerin beğeni ve ihtiyaçlarına göre çeşit çeşit renk, kumaş ve cinste üretilmiştir. 

Brode işlemeli tül perde için kullandığınız yıkama yöntemini örme tül perdeler için kullanamazsınız. Aksi halde perdenizde sünmeler, yıpranma ve sökülmeler olur. Keten tüller için yine farklı yıkama koşulları söz konusudur. Keten tül perdeler sıcak suyu sevmez. Su derecesi ılık ya da ılığa yakın soğuklukta olmalıdır. Makinenizin hassas yıkama ayarında yıkamanız perdenizin daha uzun ömürlü kullanımı için uygun olandır. 

Tüm bu hususlara dikkat ettiğiniz takdirde perdeleriniz ilk aldığınız zamanki gibi yepyeni ve tertemiz olacaktır. Aşağıdaki yazımızda ilginizi çekebilir.

Çamaşır Makinası neden ve Nasıl Temizlenir ?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu