Yaşam

Avrupa’da Görülmesi Gereken 5 Ülke 2022

Günümüz dünyasında insanların tatil ihtiyaçları gün geçtikçe farklılıklar göstermekte ve insanlar tur şirketlerinin yaygınlaşması ile yurtdışı tatil seyahatlerine yönlenmektedir. Görülmesi gereken 5 ülke yazımız bu konuda ilginizi çekecektir.

Başka bir ülke görmenin kültürel gelişmişlik açısından faydaları yadsınamaz bir gerçektir. Avrupa’da çoğu ülkenin görülmesi gerektiği düşünülse de bunlardan 5 tanesi de büyüleyici şehirlerdir. Avrupada görülmesi gereken 5 ülkeyi sizler için yazdık.

Belçika

Avrupa’da görülmesi gereken 5 ülkeden ilki Belçika. Avrupa Birliği’nin başkenti sayılabilecek ülkede doğal güzellikler ve Avrupa Birliği’nden kaynaklı kültür mirasları gezip görülmeye değer. Başkent Brüksel’in kent meydanı olan Grand Palas Meydanı olağanüstü Roma mimarisi ve kiliseleri ile insanı büyülüyor. Bir futbol sahası büyüklüğündeki meydan Brüksel’in ve Belçika’nın sembolü olmuş durumda. Bu meydanda bulunan barlar sokağı ve çikolata mağazalarını mutlaka gezip dolaşmanızı tavsiye ediyoruz.

grand place meydanı
Grand Palas Meydanı

Yine başkent Brüksel’de yer alan ve atomun minyatürünü temsil eden Atomium’u ziyaret etmenizi tavsiye ediyoruz. Brüksel’i ayaklarınızın altında seyredebileceğiniz Atomium’un tepesinde hatıra fotoğrafı çektirmenizi de öneriyoruz.

Atomium Bruksel Belcika
Atomium

Brüksel Avrupa Birliği’nin önemli bir merkezi olması sebebiyle Brüksel’e kurulmuş olan Mini Europe, turistlerin büyük beğenisini kazanıyor. Avrupa Birliği ülkelerinin sembollerinin minyatürleri ile karşılaşacağınız sergi alanında olağanüstü bir mimari yapı görüyorsunuz. Manneken Pis (işeyen çocuk) heykeli 17. Yüzyıldan kalma ve Brüksel’in sembolü haline gelmiş bronzdan yapılıdır. 61 cm uzunluğundaki heykeli de görmenizi tavsiye ediyoruz.

Hollanda

amsterdam
Amsterdam

Avrupa’da görülmesi gereken 5 ülkeden biride küçük yüzölçümüne rağmen gelişmişliğine hayran kalacağınız Hollanda. Demir kazıklarla kurulu olan başkent Amsterdam’da kanal turu yapıp, denizle kaplı caddelerde mimarinin hayranlığından gözünüzü alamayacaksınız. Uluslararası Adalet Divanı’nı yer aldığı Lahey’de bu binanın ihtişamlı görüntüsü sizi cezbedecek.

Hollandanın Sembolü
Hollanda Lalesi

Hollanda deyince akla değirmenler, takunyalar ve kaşar peynir gelmektedir. Değirmenler kasabasında takunya ve kaşar imalatını yerinde görüp yapılan ticarete hayran kalacaksınız. Brugge şehrinin kanalları ve bira imalathaneleri bu şehirde beğeni duyacağınız simgelerden.

Fransa

Avrupa’nın en gelişmiş ülkelerinden Fransa görülmesi gereken 5 ülkenin 3. Sü. Fransa deyince akla Paris ve Eyfel Kulesi gelmektedir. Fransa’ya gitmişken Eyfel Kulesi’ne çıkmadan gelmek olmaz. Kuleye çıkmak için yaklaşık 2 saat bilet kuyruğu beklemek zorunda kalıyorsunuz. Fakat 312 metre uzunluğundaki devasa yapıdan Paris ayaklarınızın altında kalıyor. Muhteşem manzara eşliğinde kulenin zirvesinde satılan şampanyadan yudumlayabilirsiniz.

Fransa eyfel kulesi
Eyfel Kulesi

Paris gezmekle bitiremeyeceğiniz bir şehir. Meşhur Louvre müzesini gezip Mona Lisa tablosunu görmenizi tavsiye ediyoruz. Paris’i ziyaret edenlerin geleneği haline gelen Şanzelize caddesindeki kafelerde kahve içme geleneğini sizin de devam ettirmeniz tavsiyemizdir.

louvre muzesi 2
Louvre Müzesi

Almanya

Neuschwanstein Satosu
Neuschwanstein Şatosu

Türk vatandaşların en yoğun yaşadığı Avrupa ülkesi olan Almanya’da kendinizi Türkiye’de gibi hissedeceksiniz. Almanya’nın Bavyera Eyaletine çok yakın bir tepe üzerine kurulmuş olan ve 19. Yüzyılın sembol mimarisi olan Neuschwanstein Şatosunu ve heybetini görmeniz gerekir. Başkent Berlin’in sembolü olan Brandenburg Kapısı altından geçenlere uğur dağıttığı gibi batıl bir inançla ziyaretçiler karşısında görücüye çıkıyor. Reichstag, başkentte Parlemento binasının toplandığı yerdir. Bu bina Hitler ülkenin başına gelince kapatılmıştır. Bugün yine parlemento binası olarak kullanılmaktadır.

Polonya

wieliczka tuz madeni
Wieliczka Tuz Madeni

Yine Avrupa’nın önemli şehirlerinden olan Polonya Avrupa’ da görülmesi gereken 5 ülke makalemizin sonuncu Avrupa ülkesi. Krakow kentinin yakınlarında bulunan Wieliczka Tuz Madeni bilinen en eski tuz madeni olma unvanını elinde bulunduruyor. Orta Çağ’dan günümüze kale ve müze olmasının yanında Wawel Kalesi görülmeye değer manzarası ile karşımıza çıkıyor.

polonya wawel kalesi
Wavel Kalesi

Birkenau’da bulunan Memorial and Museum Auschwitz müzesi içinde bulunan 2. Dünya savaşı eserleri sebebiyle ziyaret etmeye değer bir yapı. Aynı zamanda uçuş okulları ile de ön plana çıkan Polonya’ya gitmişken, pilot olmak gibi bir hayaliniz varsa bilgi edinebilirsiniz. Aşağıdaki gezi yazımız da ilginizi çekebilir…

Doğa Ve Tarih Kenti Amasra

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu