Yaşam

Spotify Şarkı Yükleme Nasıl Yapılır?

Popüler müzik akış hizmeti imkanı sağlayan spotify şarkı yükleme nasıl yapılır? Sorusu birçok müzik sever tarafından çok kez araştırılıyor dünyanın en geniş arşivlerinden birine sahip olan spotify uygulaması içerisinde Pop müzikten hip-hop’a, elektronikten rock’a varana kadar onlarca çeşit farklı tür müzikleri bünyesinde barındıran platform, alanında uzmanlaşmış olan sanatçıların bestelediği şarkıları dinlemenize imkan sağlıyor. Ayrıca son senelerde podcast kategorisine de ağırlık veren şirket bu yayınlarda da hizmet sunuyor.

Spotify Platform İçin Şarkı Ekleme

Spotify platform için olmayan bir müzik eklemek için öncelikle premium seviyesinde kullanıcı olmalısınız. Hesabınız ücretsiz konumundaysa ne yazık ki yükleme işlemi geçerli olmayacaktır. Ek olarak da bilgisayarınızı da yanınızda bulundurmanız gerekiyor. Hazırsanız aşama aşama ilerleyelim. İstediğimiz müziği toplamda üç adımda ekleyeceğiz. Bunların sıralaması ise şöyle;

  • Müziği youtube uygulamasından mp3 formatından indirme
  • İndirdiğiniz müziği spotify masaüstü uygulamasına aktarmalısınız.
  • İndirdiğiniz müziği spotify mobil uygulamasına aktarmanız gerekiyor.

Böylece kolaylıkla spotify müzik yükleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Kısacası spotfiy uygulaması için şarkı yükleme işlemleri bu şekilde tamamlanıyor.

Spotify’a Bilgisayardan Nasıl Müzik Eklenir?

Öncelikli olarak spotify uygulamasına eklemek istediğiniz türdeki müzik dosyasını bilgisayarınıza indirmeniz ve indirdiğiniz dosya ya da dosyaları tek bir klasör içerisinde tutmanız gerekiyor. Fakat spotify’ın yasa dışı kaynaklardan gelen zararlı dosyalara ve indirmelere izin vermediğini bilmenizde fayda vardır.

Sonraki aşamada ise spotify’ın masaüstü uygulamasındaki ayarlar bölümünden “yerel dosyalar” sekmesinden “kaynak ekle” bölümünü kullanarak şarkıları indirdiğiniz dosyayı seçmelisiniz. Dosyayı seçtikten sonra o dosya içerisinde bulunan tüm şarkıların, sol bölümünde yer alan menüde olan “yerel dosyalar” listesine eklenmiş olduğunun farkına varacaksınız.

Spotify Şarkı Yükleme Nasıl Yapılır
Spotify Şarkı Yükleme Nasıl Yapılır

Müziği Spotify mobil uygulamasına aktarma

Yerel dosyalar kısmında şarkıya sağ tıklayın ve çalma listesine ekle seçeneğine basın ve yeni çalma listesi butonuna tıklayınız. Oluşturduğunuz liste sol alanda yer alan menüye otomatik olarak eklenecektir. İsterseniz bir karışıklık olmaması adına sağ tıklayıp “yeniden adlandır” diyerek daha belirgin bir isim oluşturabilirsiniz. Bu liste dosyasının içine giriş yapınız ve yeşil oynatma simgesinin yanındaki indir seçeneğine tıklayın. Artık istediğiniz müzikleri telefonunuza aktarabilirsiniz.

Spotif yTelefondan Nasıl Dinlenir?

Bilgisayardan yüklenen müziğin akıllı telefondan da istenildiği zaman dinlenebilmesi için spotify uygulamasının masaüstü sürümünden çalma listesi oluşturmanız gerekiyor. Uygulamanın sol bölümünde yer alan menüde en alttan çalma listesi seçeneğine tıklamalısınız.

Çalma listenizi oluşturduktan sonra yine aynı bölümde yer alan “yerel dosyalar” seçeneğine gelerek istediğiniz şarkının kenarında yer alan üç noktalı menüden “çalma listesine ekle” özelliğini seçip oluşturduğunuz yeni çalma listesine istediğiniz şarkınızı ekleyebilirsiniz. Şarkıyı listenize ekleme işleminden sonra akıllı telefonunuz da uygulama üzerinden yer alan çalma listenize ulaşabilecek ve şarkıyı çevrimdışı durumda olduğunuz da kullanım için indirip dinleme imkanına sahip oluyorsunuz.

Spotify’a Sanatçının Müzik Yüklemesi Nasıl Oluyor?

Ünlü veya ünsüz pek çok sanatçının spotify uygulamasını kullandığını biliyoruz. Sanatçılar bu fırsatı en iyi şekilde değerlendirebildiklerinde olumlu yansımalarını da görüyorlar. Böyle bir durumda olan sanatçının müzik yükleme işlemi için 2 seçeneği var. Birincisi, Spotify’ın anlaşmalı olduğu müzik şirketlerinden birinin adı altında şarkı yayınlamak, ikincisi ise bağımsız müzisyenlere dağıtım imkanı tanıyan şirketlerle anlaşmak.

Spotify’nin kendi fiyatlandırma sistemine göre yaptığı müzikten ücret kazanıyor. Dağıtım şirketi, kazanılan paradan az da olsa bir komisyon işlem ücreti alıyor ve sanatçı parasını hesabına çekebiliyor. Şunu konunun unutulmaması gerekir ki, Spotify premium kategorisinde üye olmadan müzik indirme işlemi yapılmıyor ve müzikleri çevrim dışı olarak müzik dinlenemiyor.

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu