Yaşam

Pırıl Pırıl Camlar İçin Bu Yöntemleri Deneyin

Evin hem dışarıdan hem içeriden temizliğini göz önüne seren tek ev bölümüdür camlar. Bu durum cam temizliği yapmayı iki kat önemli hale getirmektedir.

Cam Temizliğinde En Parlak Sonucu Almak İçin

Cam temizliği yorucu olarak bilinir. Evinizin camları toz/toprak lekeleri, yağmur sonrası oluşan damla lekeleri, trafik yoğunluğunun olduğu bir bölgede oturuyorsanız araç egzozlarından çıkan duman lekeleri ve sayamayacağımız birçok nedenle kirlenir. Bu sayılanlar dış cam yüzeyi içindir. Bir de iç cam yüzeyi için sayabileceğimiz nedenler vardır. Çocukların parmak izleri, evcil hayvan olan evlerde pati izleri, sigara dumanı isleri gibi.

Cam temizliği püf noktaların bilinmesi halinde sanılanın aksine kolaydır. Şimdi sizlerle pratik bir cam temizliği için takip etmeniz gereken aşamaları paylaşacağız. İlk olarak  kovanızın yarısını ılık su ile doldurun. Bir ölçek arap sabununu kovaya boşaltın ve köpürtün. Bir mikro fiber bez yardımıyla camlarınızı silin. Yüzeyden bir kez silme ile kaba kirini aldınız. Ardından başka bir kaba ılık su ile sirke koyun. Bu karışım camları parlatmak için yapılır. Camınızı sildikten sonra camlarınızın parladığını göreceksiniz. 

Yemek pişirirken, kalorifer yanarken camlarınızda buharlaşma olur. Buharlaşma sonucunda  oluşan su damlacıkları camlardan aşağıya doğru akar ve iz bırakır. Bunun önüne geçmek için  camlarınızı sildiğiniz beze biraz gliserin dökün ve son olarak camlarınızı gliserinli bez ile silin. Böylelikle camlarınızda buharlanma olmayacaktır. Bu aşamaları uyguladığınızda camlarınız uzun süre temiz kaldığını göreceksiniz.

Camlardaki Çiziklerden Kurtulma Yolları

Camlardaki çizik görüntüsü herkesi rahatsız eden bir durumdur. Çizik küçük boyutlardaysa evde bir diş macunu yardımıyla kendiniz çiziğin üstesinden gelebilirsiniz. Öncelikle mikro fiber bezle camı silin ve camın kurumasını bekleyin. Ardından beze bir miktar diş macunu sürün ve çiziğin üzerine dairesel hareketlerle uygulayın. Etkili bir sonuç için bu uygulamayı birkaç kez tekrarlayın. Son olarak nemli bir bezle diş macunu izlerini silin. Çiziklerin rahatsız edici görüntüsünün kaybolduğunu göreceksiniz.

Cam Temizliğinde Doğru Bilinen Yanlışlar

Camlarda daha temiz bir görünüm için oldukça çeşitli yöntemler ortaya çıkmıştır. Bunlardan biri de gazeteile cam silmedir. Gazete ile cam silmek son zamanlarda popüler olsa da kullanımı aslında doğru bir uygulama değildir. Gazetedeki mürekkep camlara yayılır ve işiniz iki kat zorlaşır. Aynı zamanda gazete ile cam silmenin camların daha parlak bir görünüm kazanmasına katkısı yoktur.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu