Yaşam

Pas Lekesi Nasıl Çıkar ?

 Pas Lekesi Nasıl Çıkar ?          

Pas lekesi nasıl çıkar ? giysilerden çıkarmak güç olabilir. Bunun için uygulamamız gereken yöntemler bulunmaktadır.

1-Limonsuyu ve Beyaz Sirke:

Giysilerdeki pas lekelerini çıkarmak için yöntemler uygularken mutlaka giysilerin yıkama önerilerini dikkate alarak işlem yapınız.Pas lekesini çıkarmak için öncelikle giysiyi limon suyu ile iyice ıslatınız. Daha sonra üzerine biraz tuz ekleyerek lekeye bu şekilde müdahale etmek gerekir. Ya da tuz ve limon suyunu karıştırarak lekeyi bu karışımla yıkarız .Bu işlemin ardından normal yıkama işlemini yaparak pas lekelerinden kurtulmamız olasıdır.

Beyaz sirke ile de aynı işlemi uygularız ve en son giysiyi normal koşullarında makineda yıkayarak lekeden kurtulabiliriz.

2- Deri Giysilerden Pas Lekesi Nasıl Çıkar?

Deri giysiler üzerindeki pas lekesi nasıl çıkar ? Bunun için soğan denenebilir. Bir soğanı ikiye bölerek deri giysileri soğan ile ovunuz. Bu işlemden sonra ıslak bir bezle lekeyi güzelce silerek temizleyiniz. İşe yarayan bir yöntemdir.

3- Ravent Bitkisi:

Ülkemizde ışgın adıylada bilinen ravent bitkisinin saplarını soyun ve güzelce yıkayın .Daha sonra bir blender ile ince tanelere dönüştürünüz.Hazırlamış olduğunuz bu malzemeyi giysi üzerinde 2-3 saat bıraktıktan sonra giysiyi soğuk su ile güzelce yıkayın.İşe yarayan bir yöntem olduğunu göreceksiniz.

4- Hidrojen Peroksit ve Krem Tartar:

Hidrojen Peroksit ve krem tartarı karıştırarak bir karışım oluşturunuz ve leke üzerine sürünüz.Bu şekilde giysiyi bir süre beklettikten sonra akinada normal yıkama önerilerine göre giysinizi yıkayın ve durulayın.

5- Karbonat:

Pas lekeleri için uygulanabilecek yöntemlerden bir taneside karbonattır.Ütünüzün su haznesine bir miktar karbonat koyarak ütüleme işlemini yaptığınız zaman lekenin kaybolduğunu öreceksiniz.Daha sonra uygun yıkama önerileri ile giysinizi yıkayabilirsiniz.

6- Amonyak:

Halılardaki pas lekelerini çıkarmak için bir süngeri ıslatarak bulaşık deterjanı dökünüz.Bu şekilde halı üzerindeki lekeyi siliniz. Lekeyi bu şekilde sildikten sonra bir çay bardağı ılık su ve bir yemek kaşığı amonyağı karıştırınız. Bu karışım ile temizleme işlemine devam ediniz. Bu karışımı leke üzerinde 6-7 dakika tuttuktan sonra bir bez ile lekeyi tekrar siliniz.

YIKAMA ÖNERİLERİNE DİKKAT !!!

Tüm bu pas çıkarma önerilerini uygulamadan önce giysilerinizin etiketlerinde bulunan yıkama önerilerini dikkatlice okumanızı tavsiye ederiz.

Deri, keten, ipek, yün gibi narin giysiler için profesyonel bir kuru temizlemeci ile çalışmak, sorun yaşamamak adına tercih edilmelidir.

pas lekelerini çıkarmayı başardıysanız ve kan lekelerini nasıl çıkaracağınızı merak ediyorsanız bu linke bakabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
1 2 3
Bildirimler kapat
Notibell
PUBG Mobile Bedava UC
Notibell
Play Store Bedava Kodlar
Notibell
Bedava Zula Hesapları

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün