Yaşam

Oyun Konsolu Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Özellikle 2000’li yılların başından beri oyun sektörü inanılmaz bir şekilde büyüme gösteriyor. Gelişen teknolojiyle birlikte çok daha gerçekçi ve kaliteli oyunlar piyasaya sürülüyor. Bu sebeple sadece çocuklar değil günümüzde yetişkinler de saatlerini oyun oynayarak geçiriyor. Günümüzde artık her evin demirbaş eşyalarından biri de şüphesiz oyun konsolları. Peki oyun konsolu seçerken nelere dikkat edilmelidir?

Oyun Konsolu Nedir?

En basit tanımıyla oyun konsolu; televizyona veya başka bir görüntü veren cihaza bağlanarak insanların oyun oynamasını sağlayan multimedya makinelere verilen isimdir. 1980’ li yıllardan beri sürekli değişim gösteren oyun piyasasında artık atari, Nintendo, Amiga 500, Commodore 64 gibi ürünlerin yerini yeni nesil oyun konsolları almış durumda. Artık eskisine göre çok daha gerçekçi grafiklerle, oynayan kişiyi oyun dünyasının içine alan oyunlar üretiliyor.

Oyun Konsolu Çeşitleri Nelerdir?

Piyasada birbirinden farklı özelliklere sahip oyun konsol makineleri bulunuyor. Bu firmalar; ürünlerini her geçen gün daha da geliştirerek daha iyi ve gerçekçi oyun deneyimleri için adeta birbirleriyle yarışıyorlar.

İşte günümüzde en çok tercih edilen oyun konsol ürünleri şunlardır:

  • Play Station
  • Nintendo Wii
  • X-Box

Bu oyun konsollarını kişiler kendi zevk ve tercihlerine göre seçiyorlar. Günümüzde satışı en çok yapılan oyun konsolları ise Play station ve X-Box. Bu iki oyun konsolu firması arasında adeta bir savaş yaşanıyor.

Oyun Konsolu Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?
Oyun Konsolu Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Oyun Konsolu Nasıl Kullanılır?

Oyun konsollarının kullanımı artık çok kolay. Teknolojiyle aranız pek iyi olmasa bile aldığınız oyun konsolunu kimsenin yardımı olmadan kurabilir ve oyun oynayabilirsiniz. Oyun konsolunu aldıktan sonra yapmanız gereken ilk şey oyun konsolunu bir televizyona ve ya görüntü cihazına bağlamak. Bunu yaptıktan sonra oyun konsolu menüsü ekrana geliyor. Bu aşamada tek yapmanız gereken menüyü takip ederek istediğiniz oyunu seçip oyunların muhteşem dünyasına adım atmak.

Oyun Konsolu Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Oyun konsolu alırken öncelikle hangi oyun konsolunun sizin tercih ve zevklerinize daha uygun olduğunuzu belirlemeniz gerekiyor. Alacağınız oyun konsolunu belirledikten sonra mutlaka fiyat araştırması yapmalısınız. Piyasada aynı marka model ürünleri farklı mağazalarda farklı fiyatlara bulmanız mümkün. Ayrıca bazı mağazalarda zaman zaman yapılan indirim ve kampanyaları da takip ederek ekonomik olarak önemli ölçüde tasarruf sağlayabilirsiniz. Tüm bunları yaptıktan sonra ürünü nerden alacağınız da önemli bir noktayı oluşturuyor. Eğer oyun konsolu ürününü internetten almayı düşünüyorsanız mutlaka güvenilir siteleri tercih etmelisiniz.

Oyun Konsolu Fiyatları

Herkesin malumu olduğu üzere oyun konsolları yurt dışından ithal edilen ürünler. Ülkemizde yaşanan döviz kurundaki dalgalanmalar sebebiyle oyun konsol fiyatları da her geçen gün değişmekte. Ayrıca her oyun konsolu piyasada farklı fiyata sahip. Ve yine aynı oyun marka ve model oyun konsolu farklı mağazalarda değişik fiyatlara satılabiliyor. Bu sebeplerle oyun konsolu almadan önce özellikle internetten fiyatları araştırıp bütçenize en uygun mağazadan oyun konsolu ürününü almanız şüphesiz yararınıza olacaktır.

Oyun Konsolu İnternetten Alınır Mı?

İnternetten yapılan alış verişler her geçen gün hızla artıyor. Uzmanlar önümüzdeki senelerde internet yoluyla yapılan alışveriş hacminin diğer yollarla yapılan alışveriş hacmini geçeceği öngörüsünde bulunuyor. Günümüzde her şeyi internetten alabileceğiniz gibi oyun konsolu ürünlerini de evinizden dahi çıkmadan internetten almanız mümkün.

Ancak e-ticaretin gelişmesiyle birlikte internet ve kişisel verilerin güvenliği de çok önemli hale geldiğinden almayı düşündüğünüz oyun konsolu ürününü güvenilir sitelerden almanız önem arz ediyor. Bunun için tüm Türkiye’nin kullandığı ve bilinen internet sitelerini tercih etmeniz sizin yararınıza olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu