Yaşam

İş Görüşmesine Hazırlık Nasıl Yapılır?

Kariyer şekillendirme ve istediğiniz yerde çalışma hayalleriniz için başvurduğunuz yerden görüşme talebi olması birçok açıdan iyi bir hazırlık yapılması gerektiğini anlatır. İş görüşmesine hazırlık nasıl yapılır? Sorusunun kesin cevaplarından bir tanesi dış görünüşten başlayarak hazırlanılması gerektiği şeklinde olacaktır.

Çünkü ilk izlenimin önemli olduğu, hazırlık yaparken atlanmaması gerektiği noktasından hareket edilmelidir. Bununla başlayan süreç daha farklı hazırlıklarla tamamlanır. Rakiplerinizden farklı olduğunuzu anlatmak adına farklılıklarınızı ortaya koyacak şekilde iş görüşmesine hazır olmak insan kaynaklarının etkilenmesine de neden olacağından işi almanıza katkıda bulunur.

Kıyafetler Etkileyici Olmalı

Her ne kadar tecrübe, eğitim veya diğer etmenler işe kabul almanızda etkili olsa da dış görünüş ilk izlenim açısından önemli, akılda kalır bir ayrıntıdır. İlk izlenimin iyi olmasını sağlamak adına kıyafetlerinizi seçerken dikkatli davranmak önerilir. Görüşme için:

  • Temiz, özenli ve göze batmayan renkler seçilmelidir,
  • Makyaj abartılmamalıdır,
  • Derli toplu ve düzenli olunmalıdır,
  • Resmi kıyafetler kullanılmalıdır.

Bunlara dikkat ederek hazırlığa başlamak etkileyici bir sonuç almak adına hem önemli hem de gereklidir.

İş Görüşmesine Hazırlık Nasıl Yapılır?
İş Görüşmesine Hazırlık Nasıl Yapılır?

Tecrübe ve Eğitim Konusuna Hazırlıklı Olunmalı

Konuşmalarda mutlaka önem verilen noktalardan bir tanesi tecrübeler ve eğitim başlığıdır. Yanınızda özgeçmiş örneği götürmek ve üzerinden konuşmak daha hazırlıklı olduğunuzu göstermek amacıyla etkili bir izlenim oluşturabilir. Aynı zamanda insan kaynaklarının da görüşmeye daha sıcak bakmasını sağlar. Çok uzatmadan ve etkileyici şekilde yapılan açıklamalar karşınızdakinin zamanını verimli kullanmanıza olanak tanır.

Kariyer Sorularına Hazırlanmak Gerekir

En önemli ve belirleyici olan soruların başında genel anlamda kariyer soruları bulunur. İleride kendinizi nasıl gördüğünüz, görmek istediğiniz veya ne amaçladığınız gibi sorular sorulabilir. Bu sorulara politik, gerçekçi ve işin içinde var olan birisi gibi cevap vermek samimi karşılıklar almanıza neden olabilir. Kariyer planlamasını gerçeküstü tutan ve herkesin verdiği cevabı vermekten kaçınmayan kişiler özellikle yaratıcılık gereken yerler için elenen ilk adaylar arasında yer alır. Bunun üzerinde çalışmak ve görüşmeye gitmeden kendinize özgü, etkileyici cümleleri toparlamak doğru bir davranış şekli olabilir.

Pozitif Olmanın Faydasından Yararlanma

Görüşmede konuşulanlara karşılık olumsuz, stresli olduğunuzu belli eden veya negatif yönde cavaplar vermemeniz önerilir. Bunların olmasını engellemek adına pozitif şekilde, güler yüzle cevap verme konusunda çalışmalar yapılabilir. Karşınızdaki kişinin sorularına cevap vermekte zorlandığınızda bile olumlu bir hava içinde, samimi davranma olarak yorumlanmayacak sınırlarda cevaplar vermeye çalışmak başarılı olmanıza katkıda bulunur.

Kurumla Alakalı Araştırmaların Yapılması

Kurumla alakalı araştırma yapmak iş görüşmesine gitmeden önce atlanmaması gerekenler sıralamasında en üstlerde yer alır. Çünkü insan kaynakları sizi eleman olarak seçerken sizin de firmayı seçmiş olmanızı bekler. Sadece çalışmak için herhangi bir yere başvuran kişilerin beklentileri ve performansları mutlaka bu işi bilerek seçen birinden daha düşük olacaktır.

Performans odaklı bir görüşmede bu detayın gözden kaçmadan ele alınması gerekeceğinden neden firmanın seçildiği veya firmayla alakalı ne bilindiği gibi soruların cevaplarına hazırlıklı olmak gereklidir. Bazen oldukça özel veya herkesin hakim olmadığı bir soru sorarak önemli pozisyonlar için elemeler yapılması yoluna gidilir. Böyle zamanlar için hazırlık yapmış olmak fark yaratır.

Maaş Konusunun Konuşulması

Maaş mutlaka her başvuruda en çok merak edilen konu olsa da karşınızdaki konuyu açmadan açmak olumsuz bir izlenim doğurabilir. Bunun yerine karşı taraftan beklenmesi daha şık bir davranış olarak algılanır. Konu bu noktaya gelmediğinde nasıl getireceğinize yönelik araştırmalarda bulunmak da işinizi kolaylaştırabilir. Pratik cevaplar hazırlamak da bir başka detaydır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu