Yaşam

İş Görüşmesinde Maaş Pazarlığı Nasıl Yapılır?

Herkes kendine ve eğitimine uygun bir alanda iş yapmak isteyebiliyor. İş hayatında bazı seçimler kişinin kariyerini doğrudan veya dolaylı olarak etkileyebiliyor. Özellikle iş görüşmesinde kişinin birçok konu hakkında bilgi sahibi olması gerekiyor. İş görüşmelerinde en çok zorlanılan konuların başında iş görüşmesinde maaş pazarlığı nasıl yapılır? Sorusu geliyor.

Maaş konusu hem işveren hem de iş sahibi olmak isteyenler için belirleyici ve merak edilen bir durum olarak ortaya çıkıyor. İş görüşmesi sırasında maaş konusunda nasıl cevap vermeniz gerektiğini öğrenmek için ufak bir araştırma yapmanızda fayda bulunuyor. İş görüşmesi sırasında maaş konusunda net bir rakam belirlemediyseniz bu konuda kaçamak yanıtlar verebilirsiniz.

İş Görüşmesi Nasıl Olur?

Pek çok kişi ekonomik özgürlüğünü ele alabilmek adına çalışmak istiyor. Kişinin hangi işi yapacağında belirleyici olan daha çok aldığı eğitim ve yetenekleri oluyor. Kendinize uygun bir işi bulduğunuzu ve bu alanda çalışmak istediğinizi düşünüyorsanız uygun iş ilanlarına başvuruda bulunabiliyorsunuz. Başvurduğunuz işlerden gelen görüşme talepleri iş görüşmesi olarak adlandırılıyor.

İş görüşmesinin nasıl olduğunu ve nasıl yapılacağını pek çok kişi merak ediyor. İş görüşmesinde İnsan kaynakları yöneticisi tarafında özgeçmişinizde yer alan bilgiler tarafınıza sunulur. Bu görüşme esnasında iş veren tarafından sizden beklenilenler ve sizin bekledikleriniz belirtiliyor. İş görüşmesinde verilecek maaş ve istenilen maaş hakkında da birtakım sorular soruluyor.

 İş Görüşmesinde Maaş Pazarlığı Nasıl Yapılır?
İş Görüşmesinde Maaş Pazarlığı Nasıl Yapılır?

Maaş Pazarlığı Nedir?

Pek çok kişi ekonomik olarak daha rahat yaşayabilmek için kendisine en uygun olan maaşı alabileceği işleri tercih ediyor. Maaş konusunda belirleyici olan pek çok farklı etken oluyor.

İş görüşmesi sırasında maaş pazarlığında etkili olan şeyler şunlardır:

  • Kişinin tecrübesi
  • Kişinin aldığı eğitimler
  • Katıldığı kurslar
  • Sertifikaları
  • Daha önce çalıştığı kurumlar
  • Yabancı dil bilgisi
  • Referansları

Tüm bu maddelerde belirtilen şeyler kişinin bu işe uygun olup olmadığını belirleyen ölçütler oluyor. İş görüşmesi esnasında sektöre uygun olan maaş aralığı iş veren tarafından kişiye söyleniyor. Eğer kişi bu maaşı az bulduğunu belirtirse onun için uygun olan maaş kişiye soruluyor. Bu şekilde iş veren ile çalışan arasında maaş pazarlığı yapılıyor.

İş Görüşmesinde Maaş Sorusu Nasıl Cevaplanmalı?

İş görüşmesinde nasıl cevaplanması gerektiği konusunda belirsizlik yaşanan soruların başında maaş sorusu geliyor. İş verenin belirlediği maaş ile çalışanın istediği maaş birbirinden farklı olabiliyor. İş görüşmesinde genelde iş verenin daha az maaş teklif ettiği düşünülüyor. Bu nedenle birçok çalışan istediği maaşı çok aralıklı olacak şekilde ifade ediyor.

Ancak çalışanın aklında net bir maaş aralığı olsa da bu aralığı oldukça az tutmasında fayda bulunuyor. Bu şekilde iş verene daha kararlı bir görünüm sağlayabiliyor. Maaş konusunda oldukça net olunması gerekiyor. Eğer çalışanın belirlediği net bir rakam yoksa bu soruya kaçamak cevaplar vermesi gerekiyor.

İş Görüşmesinde Maaş Sorusuna Verilecek Yanıtlar

Pek çok kişi aldığı eğitim ve yetenekleri kapsamında haklı olarak iyi bir işte çalışmak istiyor. Ancak bu durum dünyanın birçok yerinde olduğu gibi ülkemizde de pek çok nedene bağlı olarak mümkün olmuyor. İş görüşmesinde önceliğiniz maaş değil de bir işe yerleşmek ise maaş sorusuna net bir cevap vermekten kaçınmanız gerekiyor.

Bu soruya nasıl cevap vereceğinizi bilmiyorsanız şu anda ilk önceliğinizin sizin için uygun olan bir işte çalışmak olduğunu belirtmeniz de fayda bulunuyor. Bu şekilde hem maaş ile ilgili belirsizliğinizi iş verene hissettirmemiş olursunuz hem de iş konusunda ne kadar istekli olduğunuzu vurgulamış olursunuz.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu