Gezi

Beypazarı : Günübirlik Gezi İçin İyi Tercih

Ankara’nın güzide ilçelerinden birisi olan Beypazarı, gezilecek doğal ve tarihi yerleri ile ziyaretçilerini ağırlamaya devam ediyor. Ankara merkeze yakın olan Beypazarı’ndaki gezinize iyi bir kır kahvaltısı ile başlayabilirsiniz. İnözü Vadisi’nde dere kenarında pek çok kahvaltı mekanı bulunuyor. Buralarda şark köşesi gibi sofralarda eşsiz bir köy kahvaltısı yapabilirsiniz. Üstelik fiyatların çok uygun olduğunu da söyleyebiliriz. İyi bir kahvaltı ile güne zinde başlayarak gezmek için enerji toplayabilirsiniz.

Yaşayan Müze

Beypazarı’nın tarihi, kültürü ve gelenekleri hakkında bilgi edinmek için yaşayan müzeyi gezmenizi tavsiye ederiz. Hemen hemen her ziyaretçinin uğradığı Yaşayan Müze’ye girmek için cüzi bir ücret ödemeniz gerekecektir. Ayrıca müze içerisinde ebru sanatı yapma, el dokuması halı tezgahının başına oturma, köy evinin yapısını görme ve geleneksel kıyafetleri giyme imkanları da sizlere sunulacaktır.

Hıdırlık Tepesi

Hemen hemen her yerleşim yerinde yüksek bir seyirlik tepesi vardır. Beypazarı’nın seyirlik tepesi ise Hıdırlık Tepesi’dir. Hıdırlık tepesi sosyal tesisler açısından zengin olmasa da yine de içecek bir şeyler bulabilirsiniz. Havanın rüzgarlı olduğu günlerde burada üşüyebileceğinizi de hatırlatmak isteriz. Tepede seyir keyfini tamamladıktan sonra yeniden Beypazarı’nın sokaklarına inebilirsiniz. Bu arada hamam müzesini gezebilir ya da müzeye çevrilmiş diğer Beypazarı evlerini görebilirsiniz.

beypazarı gezilecek yerler

Gümüşçüler Çarşısı

Beypazarı’nın hediyelik eşya açısından son derece zengin olduğunu ifade etmek gerekir. Özellikle gümüşçüler çarşısında aradığınız her türden gümüş hediyeyi bulabilirsiniz. Her yaştan insana hitap edecek bu hediyelerle kendinizi ve sevdiklerinizi sevindirebilirsiniz.

beypazarı gümüşçüler çarşısı

Hamam Müzesi

Türkiye’nin ilk hamam müzesi olma özelliğini taşıyan müzenin Beypazarı’nda olduğunu söylemek gerekir. Eskiden aktif olarak kullanılan hamam zamanla rağbet görmemesi nedeniyle müzeye çevrilmiş. Böylelikle ziyaretçiler eskilerin hamamlarındaki adetleri yakından görme imkanına kavuşmuş durumdadır.

hamam müzesi beypazarı
hamam muzesi beypazari

Beypazarı’nın Nesi Meşhur?

Gezinin olmazsa olmaz ayaklarından birisi de yemektir. Beypazarı’nda bu konuda daha şanslı olduğunuzu belirtmek gerekir. Beypazarı’nın nesi meşhur sorusunun pek çok yanıtı bulunuyor. Bunların başında havuç geliyor. İlçenin merkezinde ziyaretçileri havuç heykelinin beklemesi de bunun en önemli göstergesidir. Türkiye’nin havuç tüketiminin büyük bir bölümü Beypazarı tarafından karşılanıyor. İlçe merkezinde havuç suyu satan pek çok işletme görmeniz de mümkündür.

Beypazarı’nın meşhur yiyeceklerinden birisi de yaprak sarmasıdır. Son derece ince bir şekilde sarılan bu sarmaların lezzeti sınırların dışına çıkmış durumdadır. Tüm Türkiye’nin yakından tanıdığı Beypazarı sodası da yine meşhur lezzetlerden birisidir. Öyle ki bazı yerlerde yeraltından maden suyunun çıktığını görebilirsiniz.

Beypazarı kurusu geziniz sırasında alabileceğiniz yiyeceklerden birisidir. Çay yanında oldukça lezzetli olan bu kuru ile lezzetli bir çay keyfi yaşayabilirsiniz.

Beypazarı hamur işlerinde de oldukça iyi bir nama sahiptir. Öyle ki sadece erişte satın almak için Beypazarı’na gelenler dahi mevcuttur. Uzun süreli dayanabilen bu yiyecekleri alarak evinize stok yapabilmeniz de mümkündür.

Yukarıda saymış olduğumuz tüm her şeyi sadece bir gün içerisinde gerçekleştirebilirsiniz. Bu nedenle Beypazarı gezisi günübirlik gezi düşünenler için oldukça uygundur. Özellikle Ankara’da yaşayanlar ulaşım açısından da avantajlıdır. Gerek şahsi araçlar ile gerekse de toplu taşıma araçları ile kısa sayılabilecek bir süre zarfında ilçeye ulaşılabilir. Sadece hafta sonunda gelerek farklı bir etkinlik yapılması mümkün olabilecektir.  

Ankara merkeze 100 kilometre mesafede olan Beypazarı ilçesine 1 buçuk saat gibi kısa bir sürede erişim sağlamak mümkündür. Beypazarı’nda ayrıca kalabilmek için 20 den fazla otel pansiyon ve konuk evi vardır. Otel ile ilgili olarak dünyanın en iyi 7 yıldızlı otelleri yazımızı da okuyabilirsiniz. Sizler de Beypazarı gezilecek yerler için biran evvel plan kurabilir ve yola çıkabilirsiniz. Pişman olmayacağınız bir gezi için hazırlanmaya şimdiden başlayabilirsiniz.

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu