Gezi

Amasra Doğa ve Tarihin Buluştuğu Yer Amasra 2021

Doğa ve Tarih kenti Amasra !!!

3 bin yıl öncesi antik döneminden bugüne kadar hayatta kalmayı başaran Amasra, günümüzde yerli ve yabancı turistlerin uğrak mekanı olmaya devam ediyor. Ülkemizin batı Karadeniz bölgesinde yer alır. Bartın ilimizin bir ilçesidir. Küçük bir koy kasabası gibi olan bu kentte Roma döneminde yaklaşık olarak 20-25 bin kişinin yaşadığı tahmin ediliyor. Zira yapılan yollar, binalar ve tiyatro alanları bunu ispatlar niteliktedir.

Gezilecek Yerler

Tüm tarihi kentlerde olduğu gibi gezilecek yerler listesinde de kale başı çekiyor. Kalesi Bizans döneminden günümüze kadar ayakta durmayı başarmış tarihi bir yapıdır. Amasra’nın merkezinde yer alan kalenin günümüzde az bir kısmı ayakta kalsa da halen daha çıkıp gezilmesi mümkündür.

Kemere Köprüsü

Eski dönemlerde yapılan taş köprülerin küçük bir örneğidir Kemere Köprüsü. Boztepe ile Sormagir Mahallesi’ni birbirine bağlayan bu köprü yapılan restoran çalışmalarının ardından tur teknelerinin de uğrak noktalarından birisi oldu.

Ağlayan Ağaç

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı Aglayan-Agac.png

Amasra’nın Boztepe Mahallesi’nde bulunan Ağlayan Ağaç hikayesi ile dinleyenleri şaşırtıyor ve altında oturanlara da keyifli ve huzurlu vakitler sunuyor. Deniz kenarında büyüyen bir selvi ağacı olan Ağlayan Ağaç, topladığı fazla nemi yapraklarından çiseleme yöntemi ile dışarı salmaktadır. Ağacın altında olanların hissedebilecekleri bu damlamalar yazın sıcağında ayrı bir ferahlık vermektedir. Ayrıca ağacın hemen karşısında bulunan tavşan adası da bu keyfi taçlandırmaktadır. Ziyaretçilerin pek çoğu gibi sizler de ağaç altında çay ve kahvenizi yudumlarken tavşanları izleyebilirsiniz.

Deniz Keyfi

Buraya gelen hemen hemen her turistin muhakkak yaptığı aktivitelerin başında denize girmek gelir. Her ne kadar Karadeniz kıyısında olsa da bir koyun ardına saklanan Amasra’da Karadeniz’in hırçınlığı yoktur. Ancak yine de bahar aylarında girilmemesi tavsiye edilir.

Amasra’da denize girilecek yerler arasında Büyük Liman Plajı başı çekiyor. Ücretsiz olarak halkın kullanımına sunulan bu plaj yaz döneminde çok kalabalık oluyor. Duş ve giyinme kabini olan bu plajda dileyenler şemsiye ve şezlong da kiralayabilir. Böylelikle Akdeniz’i aratmayacak bir deniz keyfi sürebilirsiniz.

Eğer ailecek gideceğiniz nispeten daha sakin bir yer istiyorsanız Direkli Kaya sizler için iyi bir alternatif olacaktır. Yüksek kayalardan atlayarak adrenalin tutkularını gideren kimseler bu bölgeyi oldukça seviyor. Merkezde olması da ulaşım açısından kolaylık sunuyor.

Neyi Meşhur?

Her gezinin bir de yemek kısmı vardır. Bir deniz kenti olan Amasra’nın neyi meşhur sorusunun cevabı da doğal olarak balık yemekleri oluyor. Ayrıca balık yemeklerinin yanında muhakkak Amasra’ya özel Amasra salatasını da tatmalısınız.

Buraya kadar gelip hediyelik eşya almadan dönmek de olmaz. Bu yüzden tüm turistler gibi sizler de Çekiciler Çarşısı ile Amasra Galla Pazarı’nı gezebilirsiniz. El yapımı ve çoğunluğu ahşap olan ürünlerden sevdiklerinize hediye alabilirsiniz. Böylelikle Amasra’dan geriye tarih ve doğa dolu bir hatıra kalmış olacaktır. aşağıdaki gezi yazıları da ilginizi çekebilir.

Cunda Adasında Nereler Gezilir ? Ne Yapılır ?

Venedik Keyfi Yaşatan Şehir Eskişehir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
1 2 3
Bildirimler kapat
Notibell
PUBG Mobile Bedava UC
Notibell
Play Store Bedava Kodlar
Notibell
Bedava Zula Hesapları

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün