Gezi

Eskişehir Gezilecek Yerler 2022

Eskişehir gezilecek yerleri ve yapılacak etkinlikleri ile insanları cezbediyor. Bir İç Anadolu kenti olmasına rağmen şehir içinde gondolla tur atabilmek mümkündür. bu özelliği ile adeta Venedik’i aratmayan Eskişehir, ziyaretçilerinin güzel vakit geçirmesini sağlıyor. Eskişehir’in bir öğrenci kenti olması da bu şehrimizin etkinlikler açısından zenginleşmesini sağlamıştır. Şimdi Eskişehir gezinizde neler yapabileceğinize bir göz atalım.

Eskişehir Gezilecek Yerler : Eskişehir Gondol Gezisi

eskişehir gondol gezisi

Eskişehir’e gelip gondola binmemek olmaz. Hemen hemen herkesin özellikle genç çiftlerin hayallerinde hep bir Venedik saklıdır. Şehir içinde bir gondol üzerinde el ele tutuşarak seyahat etmek ve romantik dakikalar yaşamak elbette güzeldir. Ancak bunun için Venedik’e gitmek herkesin yapabileceği bir şey değildir. İşte bu konuda imdadınıza Eskişehir’in yetiştiğini söyleyebiliriz. Şehir merkezinden geçen Porsuk çayı, gondol ve bot turlarının düzenlenmesine olanak sunuyor. Böylelikle şehri gondol üzerinden izleyebilirsiniz. Bot turundan sonra da çay kenarındaki kafelerde çay ya da kahvenizi yudumlayarak yorgunluğunuzu atabilirsiniz.

Eskişehir Gezilecek Yerler : Sazova Parkı

Eskişehir Gezilecek Yerler

Şatoları, masaldan fırlamış gibi duran yapıları ile Sazova Parkı sizi Disneyland’a götürecek. Hem çocuklar hem de yetişkinler için eğlenceli olan bu yerde uzay evinden hayvanat bahçesine kadar pek çok mekan bulunuyor. Sevdiklerinizle keyifli dakikalar geçireceğiniz Sazova parkını muhakkak gezmenizi tavsiye ederiz.

Eskişehir Gezilecek Yerler : Odunpazarı

odun pazarı

Eskişehir evleri her ziyaretçinin fotoğraf çektirdiği ve sosyal medya hesaplarından paylaştığı bir anıdır. Bu evler Odunpazarı’nda yer almaktadır ve UNESCO’nun geçici miras listesi içerisinde de bulunur. Renkli ve bir o kadar da huzur veren sokaklarında dolaşırken nerede poz versem diye şaşırıp kalacaksınız.

Eskişehir Gezilecek Yerler : Yapay Plaj

Eskişehir’in bir denizi eksik diyenler artık bunu da diyemiyor. Zira 300 bin metrekarelik alan üzerine kurulan Kent Park’ta gerçek deniz kumu ve suyu kullanılarak yapay plaj yapıldı. Deniz hasreti çekenler bu plaja gelerek İç Anadolu’da deniz keyfi yaşayabiliyor.

Eskişehir Gezilecek Yerler : Haller Gençlik Merkezi

halller gençlik merkezi

Gezinizde vereceğiniz dinlenme molasının adresi Haller Gençlik Merkezi olabilir. Daha öncesinde hal olarak kullanıldığı için bu ismi alan gençlik merkezi restorasyon çalışmalarının ardından güzel bir görünüme kavuşturulmuş. Çay ve kahve gibi içecekler ile sıcak sohbetlerin yaşandığı bu yerde sevdiklerinizle dinlenme imkanına kavuşacaksınız.

Eskişehir’de Ne Yenir?

Bu kadar gezdikten sonra yemek molası vermek adettendir. Eskişehir’in nesi meşhur denilince akla ilk gelen sembol yemeklerden birisi Balaban kebaptır. Eskişehir’e özel bir usulle yapılan köfte, tereyağı, yoğurt, domates, ızgara biber ve pide ile servis edilmektedir. Oldukça doyurucu ve lezzetli olan bu yemekle gereken enerjiyi alabilirsiniz. Eskişehir’in yöresel lezzetlerinden birisi de çiğbörektir. Özellikle Odunpazarı’nda bulunan mekanlarda eksik olmayan çiğbörek ile farklı bir lezzeti tadabilirsiniz.

Hediyelik Eşyalar

Eskişehir hediyelik eşya satın almak istiyorsanız gideceğiniz ilk adreslerden birisi Atlıhan el sanatları çarşısı olacaktır. Odunpazarı ilçesinde yer alan bu çarşı, klasik Odunpazarı evlerine açılan dükkanlardan müteşekkildir. Dolayısıyla sadece hediyelik eşya almayacak aynı zamanda Eskişehir mimarisini de yakından görebileceksiniz. Bu çarşıda el yapımı eşyalardan kişiye özel tasarımlara kadar pek çok şeyi bulabilirsiniz.

Sonuç olarak Eskişehir gezilecek yerler açısından zengin bir şehrimizdir. Esasında gezilecek yerlerin pek çoğu doğal değil sonradan insan eliyle yapılmadır. Şehrin öğrenci kenti olmasının da bunda etkili olduğunu söyleyebiliriz. Küçük ve şirin bir kent olan Eskişehir her sene milyonlarca ziyaretçiyi ağırlıyor. Eğer sizler de günübirlik bir gezi planı yapıyorsanız Eskişehir’i listenize dahil edebilirsiniz. O halde daha fazla vakit kaybetmeden sizler de gezi rotanızı çizebilir ve yola koyulabilirsiniz.

Gezi yazımızı beğendiyseniz, Beypazarı gezi yazımız da ilginizi çekebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu