Yaşam

Evde Gebelik Testi Nasıl Yapılır?

Gebelik kadınların birçoğu tarafından istenen bir durum olarak görülebilir. Ancak bazı durumlarda beklenmedik gebelik ortaya çıkar. Zamanı kestirilemeyen bu gebelikleri belirlemede daha çekimser kalan kadınlar, hastaneye veya doktora gitmek istemediklerinde şu sorunun cevabı aranır; evde hamilelik testi nasıl yapılır?

Evde gebelik olup olmadığının belirlemesi için kullanılan geleneksel yöntemler vardır. Gebeliği belirlemek için kullanılan geleneksel yöntemleri şöyle sıralayabiliriz:

  • Çamaşır suyu ile gebelik belirleme,
  • Şeker ile gebelik belirleme,
  • Diş macunu ile gebelik belirleme,
  • İdrar bekletme ile gebelik belirleme,
  • Test ile gebelik belirleme.

Şimdi tüm bu yöntemleri yakından inceleyelim.

Çamaşır Suyu İle Gebelik Belirleme

Geleneksel yöntemler insanların tecrübelerine dayanılarak ortaya çıkan ve dilden dile nesilden nesile aktarılarak gelen yöntemlerdir. Bunlardan birisi çamaşır suyu ile gebeliğin olup olmadığının kontrol edilmesidir. Bunun için gerekli olan malzemeler 2-3 yemek kaşığı kadar çamaşır suyu, plastik bir bardak veya kap ve idrardır.

Sabah ilk idrarla yapılmasının daha doğru sonuç verdiğine inanılmaktadır. Plastik kaba çamaşır suyu dökülür. Üzerine bir miktar idrar eklenir. Eğer köpürme oluştu ise gebelik var anlamına gelir. Köpüklenme olmadıysa sonuç negatiftir.

 Evde Gebelik Testi Nasıl Yapılır?

Evde Gebelik Testi Nasıl Yapılır?

Toz Şeker İle Gebelik Belirleme

Eski yöntemlerden birisi olan toz şeker ile gebeliğin olup olmadığının belirlenmesi için bir kaba toz şeker konulur. Başka bir kaba ise idrar konulur. Daha sonra idrar, toz şeker olan kaba yavaşça boşaltılır. 10 dakika kadar beklenir. Eğer boşaltılan idrar ile toz şeker karışırsa gebelik yok anlamına gelir. Toz şeker aynen kalır ve idrar ile karışmazsa o zaman sonuç pozitiftir ve gebelik var anlamına gelir.

Diş Macunu İle Gebelik Belirleme

Gebeliğin olup olmadığının belirlemesi için kullanılan bir diğer yöntem de diş macunu tekniğidir. Diş macunu tekniğinde dikkat edilmesi gereken nokta macunun beyaz renkli olması gerektiğidir. Beyaz renk diş macunu üzerine bir miktar idrar dökülür ve 2-3 dakika kadar beklenir. Eğer diş macununda herhangi bir değişiklik olmazsa sonuç olumsuzdur ve gebelik yoktur. Ancak macun ile idrar karışır ve köpüklenme olursa sonuç pozitiftir ve gebelik vardır. Köpüklenme dışında idrar dökülen macun mavi renk alırsa bu durumda da yine gebelik var demektir.

İdrarı Bekletme Yöntemi İle Gebelik Belirleme

İdrarı bekleterek gebelik belirlenmesi gebeliğin tespitinde kullanılan en eski yöntemlerden birisidir. Fazladan malzeme gerektirmez. Sadece bir kaba günün ilk idrarı yapılır ve hareket etmeyecek şekilde düz bir zemine yerleştirilir. Üzerinde 24 saat geçmesi beklenir. 24 saat sonra idrar kontrol edilir. Eğer idrarın yüzeyinde beyaz bir tortu oluşmuş ise gebelik yok demektir. Oluşmamış ve idrar aynı kalmış ise gebelik var demektir.

Gebelik Testi İle Gebelik Belirleme

Eczanelerde gebelik testi kitleri satılmaktadır. Çok yaygın kullanıldığı için artık geleneksel yöntemler arasında saymak mümkündür. Kesine yakın sonuç verse de %100 doğruluğu yoktur. Pahalı değildir. İçerisinde damlalık ve idrarın damlatılacağı kit bulunur.

Nasıl yapılacağına dair bilgi metni de mevcuttur. Bir kaba idrar yapılır. Kabın temiz olması gerekir. Günün ilk idrarı ile yapmak daha sağlıklı sonuç verir. Kaptan damlalık yardımı ile idrar alınır ve kitin üzerindeki küçük yuvarlağa damlatılır. Beklenir. İki çizgi oluşur ise gebelik var, tek çizgi oluşur ise gebelik yok anlamına gelir.

Gebelik belirlemenin en kesin sonucu ise en yakın sağlık kuruluşuna giderek kan ve idrar tahlili vermektir. Kan ve idrardan bakılan gebelik testleri %100 doğru sonuç verir.

 

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu