Yaşam

Elektrikli Otomobil Nasıl Şarj Olur?

Teknolojinin ve dünya üzerinde çevre bilincinin artması ile birlikte çok daha yaygın olarak kullanılan elektrikli otomobiller için en önemli konu şarj üniteleridir. Daha önce kullandığı klasik otomobillerden elektrikli otomobillere geçiş yapmak isteyenlerin en sık sorduğu sorular arasında bu tür araçların nasıl şarj olduğudur. Bu anlamda bugün pek çok kişi elektrikli otomobil nasıl şarj olur? Sorusunu sorarak ve araştırarak cevaplar arıyor.

Elektrikli Otomobil Nasıl Çalışır?

Elektrikli araçlar, akaryakıt ihtiyacı olmadan çalıştıkları için araç sahibi olmak veya aracını yenilemek isteyenler için son derece cazip bir alternatif sunuyor. Bu yeni nesil otomobiller, içten yanmalı araçlara göre farklı bir güç mekanizmasına sahip oldukları için doğal olarak akıllarda birçok soru işareti oluşturuyor. Şarj sorunu şüphesiz bu alanda en sık sorulan sorulardan biridir. Elektrikli otomobil sektörünün gelişmesiyle birlikte şarj teknolojilerinde hızlı değişimler yaşansa da günümüzde hemen hemen tüm araçlar için belirli nominal güçler, bağlantı türleri ve kablo gereksinimleri bulunmaktadır.

Elektrikli Otomobilin Şarj Etme Yöntemleri Nelerdir?

Etkin bir şekilde kullanılması için çok özel bir şarj üniteleri bulunan elektrikli otomobillerin farklı şarj edilme yöntemleri bulunmaktadır.

Elektrikli araçları şarj etmek için kullanılan yöntemler şunlardır;

  • Biten pilin değiştirilmesi yöntemi
  • Kablosuz yöntemlerle şarj edilmesi yöntemi
  • Kablolu şarj ünitesi ile batarya dolum yöntemi

Söz konusu aracın modeli, kalitesi ve sağladığı imkanlara göre bu yöntemlerden her üçü de kullanılabilir.

Elektrikli Otomobillerde Pil Değiştirme

Şarj etme ve bataryayı doldurma yöntemleri arasında bulunan pil ya da batarya değiştirme yöntemi, aracın özelliğine göre yapılmaktadır. Mevcut yöntem, şarj sırasında zaman kaybını önlemek için son derece ideal bir yöntemdir.

Elektrikli araç kullanıcıları için diğer seçeneklere kıyasla daha yeni ve daha verimli bir çözüm sunuyor. QuickDrop hizmeti de denilen batarya değiştirme özelliği sayesinde, araç pili boşaldığında elektrikli araç şarj cihazlarında veya ilgili servis noktalarında dakikalar içinde tam dolu bir pilin montajı tamamlanabiliyor.

Elektrikli Otomobil Nasıl Şarj Olur?
Elektrikli Otomobil Nasıl Şarj Olur?

Elektrikli Otomobillerde Kablosuz Şarj Nasıl Yapılır?

Kablosuz şarj ise elektrikli otomobillerde şarj fişi taşıma ihtiyacını ortadan kaldırma konusunda pratik ve risksiz bir yöntem olarak öne çıkıyor. Bu şarj yöntemi ile aracı yerde bulunan endüktif bir elektrik alanına park etmek yeterlidir.

Geriye kalan tek şey yeniden doldurmaları beklemek. Bu temassız (indüksiyon) şarj yöntemi de gelecekte hareket halindeki araçların şarj edilmesinin önünü açan en büyük yeniliklerden biri olarak kabul ediliyor. En yeni ve en yaygın uygulama olan kablolu şarjda pillerin cinsine ve şarj yöntemlerine göre üç farklı yöntem bulunmaktadır.

Elektrikli Arabalar İçin Şarj Ünitelerinde Ne Tür Güç Kullanılır?

Elektrikli arabaların yapısal özelliği dahilinde iki farklı türde güç kullanılmaktadır.

Elektrikli araçlarda kullanılan güç türleri;

  • AC olarak tanımlanan alternatif akım gücü
  • DC olarak tanımlanan doğru akım gücüdür

AC şarj üniteleri veya doğru akım ile doğru akım şarj üniteleri ile şarj edilebilir. Neredeyse tüm elektrikli araçlar, akülerini AC şarj cihazlarıyla şarj edebiliyor. Bazı modeller ise doğru akım kullanarak şarj ediliyor.

Elektrikli Araçlarda Alternatif Akım ve Doğru Akım Nedir?

Elektrikli araçların yapısında kullanılan alternatif akım (AC) ve doğru akım (DC), enerjiyi aktarmak için kullanılan iki tür elektrik çeşididir. Doğru akım, yüksek potansiyelli bir enerji kaynağından düşük potansiyelli bir enerji kaynağına bir enerji dalgasını iletir. Bu bağlamda, iletim sırasında güç kaybının minimum olduğu doğru akımda, elektronlar yalnızca eksi kutuptan artı kutba doğru hareket eder.

Doğru akımın uzun mesafelerde iletiminde büyük bir kayıp olmasına rağmen, alternatif akımda kullanılan alternatörler sayesinde elektrik çok uzun mesafelerde güvenli bir şekilde iletilebilir. Bu nedenle, akımın yönünü pozitif ve negatif kutuplar arasında dönüşümlü olarak ileten alternatif akım, sanayide ve evlerde tercih edilmektedir. Doğru akımın volt değeri oldukça yüksek iken, alternatif akımda ihtiyaç duyulan enerji daha düşük bir voltaj ile karşılanır. Bununla birlikte, AC, birçok elektronik cihazın sorunsuz çalışmasının güvencesinin yanı sıra yüksek düzeyde bir kapasite sağlar.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu