Yaşam

Ekolojik Yaşam Alanları Elde Etme İpuçları

Eko; doğal olarak, kendiliğinden olagelen haliyle doğayı temsil eden, doğadaki birbiriyle ilintili tüm sistemleri içeren ve tüm canlı alemleri için hayati önemi olan bir sistemdir. Ekolojiyse belirtilen alanın tamamıyla ilgilenen önemli bir bilim dalı olarak yerini alır. Ekolojinin her ne kadar doğal olarak olması gerekiyorsa da bazı canlılar için beşeri olarak ekolojik yaşam alanlarının oluşturulması da mümkündür.

Özellikle; insanlar, çeşitli hayvanlar ve canlılık faktörü yüksek olan bitkiler için ekolojik yaşam alanlarının oluşturulması son dönemlerde daha çok gündeme gelmiştir. Bu konu hakkında; ekolojik yaşam alanları elde etme ipuçları nelerdir, ekolojik yaşam alanları elde etmek amacıyla gerekenler ve dikkat edilmesi gerekenler nelerdir, başlıklarına da bakılmalıdır.

Ekolojik Yaşam Alanı Elde Etmek İçin Gerekenler Nelerdir?

Ekolojik olarak yaşam alanı elde edilmek istendiğinde gerekenler vardır. İlk olarak, her canlı türü için birbirinden çok bağımsız olabilen yaşam alanları mevcuttur. Örnek olarak develerin çöl iklimi olan ekosistemlerde yaşarken insanların daha ılıman iklimlerde yaşamaları gerekir. Buradan çıkarımla her canlı için hazırlanacak ekolojik yaşam alanı için gerekenler birbirinden farklıdır.

Ancak genel olarak canlı türlerine göre gerekenler şöyledir:

  • Hayvanlar için: Her hayvanın doğal yapısına uygun olan, doğal olarak bulunması gereken ortam içerisindeki bitkiler, besin malzemeleri ve görünüm sağlanmalıdır.
  • İnsanlar için: İnsanlar genel olarak mevsimin uygun olduğu, suyun bulunduğu, barınma ve beslenme imkanı olan her yerde yaşayabilirler. Bu nedenle insanlar için ekolojik bir yaşam alanı oluşturulurken mutlaka temel gereksinimlerden başlanmalı, daha sonra özel gereksinimlere geçilmelidir.
  • Bitkiler için: Bitkilerin varlığını sürdürmesinin temel koşulu kendi enerjilerini ve besinlerini üretmeleridir. Bunun için çoğu bitki fotosentez yapar. Fotosentez için de hem güneş ışıkları hem de su gereklidir. Bu nedenle bitkiler için oluşturulacak ekolojik yaşam alanında güneş ve su ikilisi mutlaka olmalıdır. Ayrıca güneşin geliş açısı ve nem ihtiyacının yüksek olması da bazı bitkiler için önemli olabilir.

Belirtilen gereksinimler sağlandıktan sonra ekolojik yaşam alanları oluşturulabilecektir.

Ekolojik Yaşam Alanları Elde Etme İpuçları
Ekolojik Yaşam Alanları Elde Etme İpuçları

Ekolojik Yaşam Alanları Neden Elde Edilmelidir?

Bazı canlıların var oldukları ekosistem içerisinden alınması ve başka bir sistem içerisine yerleştirilmesi gerekebilir. Ekolojik yaşam alanlarının beşeri olarak elde edilmesi de tam olarak bu durumdan kaynaklıdır. Özellikle hayvanat bahçelerinde, ülke içerisinde olmayan veya olmasına rağmen insanların göremediği canlıların yaşam alanları gösterilir. İnsanlar için gözlem ve eğlence niteliğinde olan bu geziler sırasında, dünyanın pek çok ayrı yerinden canlıların getirilmiş olduğu görülecektir.

Ancak canlıların kendi yaşamlarına hem huzur içerisinde hem de sağlıklı olarak devam etmeleri için onlara özel ekolojik bir alan oluşturulmalıdır. Bu sayede hem canlıların uyum sağlayamadıkları için ölmeleri önlenir hem de insanların sağlıklı hayvanları incelemelerine olanak sunulur.

Ekolojik Yaşam Alanı Elde Etme İpuçları Nelerdir?

Ekolojik bir yaşam alanı elde etmek için bilinmesi gereken en önemli ipucu, her canlı için ayrı bir değerlendirme ve yaşam alanı oluşturulması gerektiğidir. Çünkü canlılar aynı yerleşim alanları içerisinde yaşıyor olsalar dahi kimi canlı toprağın altında, kimi toprağın üzerinde, kimi ise su içerisinde yaşayarak birbirinden bağımsız olacaktır.

Bu yüzden ekolojik alan oluşturulacak canlının çok iyi tanınması; hangi derecede ve günün hangi saatlerinde uyuduğunun bilinmesi, ortam koşulları olarak nasıl bir alanda yaşaması gerektiği, beslenmesinin nasıl sağlanması gerektiği ve çok daha fazla yaşam alanı net olarak bilinmelidir. Bu sayede hem kusursuz olan hem de canlının özünde olan yaşam alanına çok uygun olan bir ekolojik alan elde edilebilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu