Yaşam

Rutubet Neden Olur? Çözümü Nedir?

Rutubet neden olur ? Hem evdeki eşyaları çürüten hem de sağlığınızı riske atan rutubetten kurtulmak için bazı yöntemler deneyebilirsiniz.

Rutubet Neden Olur?

Bir evdeki ideal nem oranı yüzde 40-50 arasındadır. Daha fazla nem rutubet olarak bilinir ve zarara neden olur. Evdeki nem oranı canlıların nefes alması, yemek pişirilmesi, içerde çamaşır kurutulması, duş gibi aktiviteler ile artmaktadır. Dolayısıyla her evde nem olması mümkündür. Evin havalandırılması halinde nem oranı düşer. Bunlar olağan durumlardır ve rutubete neden olmaz.

Genellikle evin dışarıdan bir yerden su alması ile rutubet oluşur. Zemin katların yerden, üst katların ise çatıdan rutubet kapma ihtimali vardır. Diğer bir neden ise duvarların içinden geçen su borularıdır. Buralardaki sızıntı da rutubete neden olur.

Pencerelerde Rutubet Neden Olur ?

Ancak rutubetin en büyük sebebi ev içindeki ısı değişimleridir. Soğuk ve sıcak havanın çarpışması ile rutubet oluşur. Dolayısıyla rutubet en çok kışın görülür. Örneğin kışın camlar rutubet yapar. Akan sular küfe neden olabilir. Camlardaki rutubetten kurtulmak için evin belirli aralıklarla havalandırılması gerekir. Petekler özellikle pencere altına konularak ısıyı dengelemek istenir. Bu yüzden peteğin önü kapanmamalıdır. Yemek yapmak gibi nemi arttıran eylemlerden sonra ev havalandırılmalıdır.

Duvarlarda Oluşan Rutubet

Evdeki ısı değişimleri duvarlarda rutubet oluşmasına neden olur. Bu değişimi en aza indirmek için binalarda izolasyon şarttır. Evin dış cephesine yapılan izolasyon ile dışarıdaki soğuk daha az hissedilir. Çatıdan akan suların duvarlara değmemesi için çatı olukları sağlam olmalıdır. Böylece yağmur suları gibi sular evinizde rutubete neden olmaz. Evinizin zemininde rutubet var ise bu sefer de zemin izolasyonu yapmak gerekir.

Rutubet için kesin çözüm izolasyondur. Eğer dış cephe yaptıramıyorsanız içten izolasyon yaptırmalısınız. Nemi azaltan cihazlar kullanabilir, anti küf duvar boyası ile evinizi boyayabilirsiniz. Evdeki canlılar rutubeti arttırdığı için evde daha az bitki bulundurabilirsiniz.

Evin sadece belirli bir kısmında oluşan rutubet oluşuyorsa sızıntı gibi belirli bir sebep vardır. Bu durumda mutlaka bir uzman çağırarak kontrol ettirmelisiniz. Rutubete neden olan sorunu tamir ettirmeniz halinde çözüm olacaktır. Rutubet nasıl giderilir sorusunun tek bir cevabı yoktur. Evinizdeki soruna göre yukarıdaki çözümleri deneyebilirsiniz. Aşağıdaki yazılarımızda dikkatinizi çekebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
1 2 3
Bildirimler kapat
Notibell
PUBG Mobile Bedava UC
Notibell
Play Store Bedava Kodlar
Notibell
Bedava Zula Hesapları

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün