2 ay önce
2 ay önce

Rutubet Neden Olur? Çözümü Nedir?

Hem evdeki eşyaları çürüten hem de sağlığınızı riske atan rutubetten kurtulmak için bazı yöntemler deneyebilirsiniz.


Rutubet Neden Oluşur?

Bir evdeki ideal nem oranı yüzde 40-50 arasındadır. Daha fazla nem rutubet olarak bilinir ve zarara neden olur. Evdeki nem oranı canlıların nefes alması, yemek pişirilmesi, içerde çamaşır kurutulması, duş gibi aktiviteler ile artmaktadır. Dolayısıyla her evde nem olması mümkündür. Evin havalandırılması halinde nem oranı düşer. Bunlar olağan durumlardır ve rutubete neden olmaz.

Genellikle evin dışarıdan bir yerden su alması ile rutubet oluşur. Zemin katların yerden, üst katların ise çatıdan rutubet kapma ihtimali vardır. Diğer bir neden ise duvarların içinden geçen su borularıdır. Buralardaki sızıntı da rutubete neden olur.

Pencerelerde Rutubet

Ancak rutubetin en büyük sebebi ev içindeki ısı değişimleridir. Soğuk ve sıcak havanın çarpışması ile rutubet oluşur. Dolayısıyla rutubet en çok kışın görülür. Örneğin kışın camlar rutubet yapar. Akan sular küfe neden olabilir. Camlardaki rutubetten kurtulmak için evin belirli aralıklarla havalandırılması gerekir. Petekler özellikle pencere altına konularak ısıyı dengelemek istenir. Bu yüzden peteğin önü kapanmamalıdır. Yemek yapmak gibi nemi arttıran eylemlerden sonra ev havalandırılmalıdır.

Duvarlarda Oluşan Rutubet

Evdeki ısı değişimleri duvarlarda rutubet oluşmasına neden olur. Bu değişimi en aza indirmek için binalarda izolasyon şarttır. Evin dış cephesine yapılan izolasyon ile dışarıdaki soğuk daha az hissedilir. Çatıdan akan suların duvarlara değmemesi için çatı olukları sağlam olmalıdır. Böylece yağmur suları gibi sular evinizde rutubete neden olmaz. Evinizin zemininde rutubet var ise bu sefer de zemin izolasyonu yapmak gerekir.

Rutubet için kesin çözüm izolasyondur. Eğer dış cephe yaptıramıyorsanız içten izolasyon yaptırmalısınız. Nemi azaltan cihazlar kullanabilir, anti küf duvar boyası ile evinizi boyayabilirsiniz. Evdeki canlılar rutubeti arttırdığı için evde daha az bitki bulundurabilirsiniz.

Evin sadece belirli bir kısmında oluşan rutubet oluşuyorsa sızıntı gibi belirli bir sebep vardır. Bu durumda mutlaka bir uzman çağırarak kontrol ettirmelisiniz. Rutubete neden olan sorunu tamir ettirmeniz halinde çözüm olacaktır. Rutubet nasıl giderilir sorusunun tek bir cevabı yoktur. Evinizdeki soruna göre yukarıdaki çözümleri deneyebilirsiniz.

En Çok Okunanlar