Yaşam

Türkiye’de En Çok Görülen Kanser Türleri

Kanser hastalığı Türkiye’de ve dünyada her geçen gün farklı çeşitlerde ve farklı türlerde kanser türleri ortaya çıkmakta olup bu hemen hemen her gün kanser vakaları sık sık artıyor.Türkiye’de en çok görülen kanser türleri erkek ve kadınlarda farklı şekilde seyrediyor. Uzmanların açıkladığı istatistiklere göre 2008 yılında kanser vakaları 12,4 milyon kişide görülmüştür. İnsanlığı ve sağlık sektörünü derinden etkileyen bu hastalık büyük risk oluşturuyor. Türkiye en çok görülen kanser türleri şu şekildedir;

Akciğer Kanseri

Hem Türkiye’de hem de dünya üzerinde karşılaşılan kanser türleri arasında en sık rastlanan türler arasında akciğer kanseri yer alıyor. Akciğer kanseri, ailesinde daha önceden bu hastalığı geçirmiş olan kişilerde sıklıkla görünüyor. Aynı zamanda gün içerisinde çok fazla sigara ve içki tüketimi yapan insanlarda akciğer kanseri olma olasılığı artıyor.

Meme Kanseri

Türkiye’de en çok görülen kanser türleri arasında istisnasız meme kanseridir. Özellikle belirli bir yaş almış kadınlarda (40’lı yaşların üzerinde olan) rastlanan bu hastalık küçük kitleler ile kendini belli ediyor. İlk zamanlarda tanısı pek fazla belli olmasa da kendisini 3 ila 4. Evrede belli eden bu kanser türünden korunmak için mutlaka gerekli kontrolleri düzenli olarak yaptırmakta fayda vardır.

Mide Kanseri

Mide kanseri, hem zor hem de sık rastlanan kanser türleri arasında yer alıyor. Dünya üzerinde birçok kişi bu hastalığa yakalandığı gibi tedavi süreçlerinde de çok fazla yıpranıyor. Mide kanserinde diğer kanser türlerinde olduğu gibi rutin bir check-up programı yoktur. Kendisini son zamanlarda belli eder. Gastrit belirtileri ile öne çıkan bu sinsi hastalık bu tarz rahatsızlıklarda kesinlikle üzerine düşülmelidir. Hastaya biyopsi yapıldıktan sonra ortaya çıkan mide kanserinden korunmak için mutlaka tükettiğiniz gıdalara dikkat etmenizde fayda vardır.

Kalın Bağırsak Kanseri

Kalın bağırsaklarda yer alan polipler belirli bir zaman sonrasında kanser riski taşımakla birlikte bu polipler zamanla kansere dönüşüyor. Kansere dönüşen bu polipler hiçbir belirti vermediğinden dolayı genel olarak kalın bağırsak kanseri olan hastalar kanser olup olmadığını anlayamıyor. 50 yaş üzerinde ki kadın veya erkek fark etmez herkes rutin kontrollerini yaptırması gerekir. Kalın bağırsak kanseri olup olmadığını anlamak için mutlaka kolonoskopi yaptırmanızda fayda vardır. Kalın bağırsaklarda yer alan polipler endoskopi sırasında hastadan örnek alınarak bakılır.

Tiroid Kanseri

Türkiye’de en çok görülen kanser türleri arasında tiroid kanseri de yer alıyor. Tiroid kanseri olduğunuz anlamak için mutlaka kendiniz boyun bölgenizi elleriniz ile kontrol edin. Herhangi bir şişlik durumunda mutlaka kontrol ettirmenizde fayda vardır. Erken teşhis kanser hastalığında en önemli unsurdur. Şişlik ve benzeri gibi şikâyetlerinizde kesinlikle üzerine düşerek bu durumu göz ardı etmemeniz gerekir.

Rahim Kanseri

Rahim kanserinde rutin olarak bir kontrol yapılmıyor ancak hastanın kendisini rahatsız hissettiği ve göz ile görülür bir belirtisi olduğu zaman mutlaka doktora giderek bu rahatsızlıkların neden olduğunu açığa kavuşturmasında fayda vardır. Rahim kanseri, yapılan araştırmalara göre %20 oranla belirti vermez. Rahim kanseri olunup olunmadığı ise rahim ağzından sürüntü yolu ile alınıyor.

Kadın Yumurtalık Kanseri

Tüm Türkiye’de ve dünyada en çok karşılan kanser türlerinden bir diğeri de kadın yumurtalık kanseridir. Kadınların birçoğu bu kansere yakalanmış ve atlatmıştır. Kadın yumurtalık kanserinin olup olmadığı MR ile anlaşılıyor. Herhangi bir ağrı ve sızı olduğu durumlarda mutlaka doktora görünmenizde fayda vardır. Erken teşhis kısa süre içerisinde kanserden kurtulmanızı sağlar.  

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
1 2 3
Bildirimler kapat
Notibell
PUBG Mobile Bedava UC
Notibell
Play Store Bedava Kodlar
Notibell
Bedava Zula Hesapları

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün