Otomotiv

Lastik Seçimi ve Lastik Kodları 2021

Bu makaleyi okuduktan sonra lastik seçimi yapmak için daha dikkatli olacağınızdan eminim ve bu makaleyi sonuna kadar okursanız aynı zamanda çoğumuzun bilmediği lastik üzerindeki kodlarında ne anlama geldiğini öğrenmiş olacaksınız. Doğru lastik seçimi yaparsanız, lastik ömrü de artar.

Lastikler bir aracın en önemli parçalarından biridir. Lastik seçimi nasıl yapılır ? lastik seçimi için öncelikle gidip eski lastiklerimizi fiziksel olarak kontrol ettirmeliyiz. Aşınmış lastiklerle ya da kabak lastik tabir ettiğimiz lastiklerle asla yola çıkmamalıyız. Aksi takdirde hem kaza riskini arttırırız hem de aracımız fazla yakıt harcar. Aracımızda yakıt tasarrufu için bu linki ziyaret edebilirsiniz.

Lastikler üzerindeki kanal derinlikleri 2 mm nin altına düşerse lastiklerimiz ıslak zeminlerde suyu tahliyede zorlanır.Buna bağlı olarak fren mesafemiz artar ve lastikler kaymaya başlar.

Lastik Ebatları

Lastik ebatları da aracımız için önemli bir unsurdur. Bazen farklı boyutlarda lastikler kullanılır ki bu da tamamen sakıncalı bir durum olup aracımızın dengesi bozulmakta, ve kazalara davetiye çıkarmaktadır.

Normal lastik ebatlarınızdan daha geniş lastiklerde yol tutuşu iyi olsa bile ıslak zeminlerde arabanızın savrulmasına engel olamayabilirsiniz.Bu lastiklerin arabaların km saatini bozduğu da söylenmekte. Güvenlik ve konfor açısından aracınız için doğru lastik seçimi yapmalısınız. Bunu sağlamak için de en sağlam kaynak araç üreticinize başvurmaktır.

Orjinal Lastik ebadını bulmak için diğer bir yol ise bazı sitelerde bulunan lastik ölçüsü hesaplama araçlarıdır. Örneğin http://lastikebatlari.com/ da bu türden bir lastik ölçüsü hesaplama aracı mevcuttur. Fakat size önerim orjinal değerler için mutlaka üreticinizle de görüşmeniz.

Lastik Seçimi (Yaz, Kış, Dört Mevsim Lastik)

En güzeli yazın yazlık ve kışın kışlık lastik kullanmak. Kışları aracınızı çok fazla yerinden oynatmıyorsanız dört mevsim lastik tercih edilebilir. Aracı kullandığınız yerde sıcaklıklar 6-7 derecenin hep üzerinde seyrediyorsa ,bu durumda yaz lastikleri sizin için uygun olacaktır. Yaz lastikleri üzerinde güneş sembolü olasına dikkat ediniz.

Peki sıcaklıklar 6-7 derecenin altında seyrediyorsa ne yapmalısınız? Bu durumda da üzerinde kar sembolü olan kış lastikleri kullanımına geçmelisiniz. Her mevsim için doğru lastik türü kullanmak aracımızın emniyetini, konforunu pozitif yönde etkileyerek yakıt tasarrufu sağlar. Yakıttan tasarruf etmek için BU YAZIMA göz atabilirsiniz.

Diğer bir tavsiyem ise yeni lastik taktırdığınız zaman aracınızın rot ve balans ayarlarını yaptırmanız gerekir. Bu emniyetiniz açısından önemlidir. Orijinal lastik üzerinde kodlar ve sayılar var ve anlamını bilmiyorum diyorsanız. Onlarında ne anlama geldiğini bu makaleyi sonuna kadar okuduğunuzda öğreneceksiniz.

İşte Lastik Üzerindeki Kodlar ve Anlamları(Lastik üzerindeki numaralara göre bakınız)

LASTİK ÜZERİNDEKİ İŞARETLER

1 Numara : P Lastiğimizin binek bir otomobile ait olduğunu gösterir.

2-Numara: 185: Lastiğimizin Taban genişliği( mm olarak )

3 Numara :75 Lastğin yükseklik ve taban genişliği arasındaki oranı verir(% olarak)

4 Numara :R Lastiğin radyal olduğunu

5-Numara :14 İç çapının 14 inch olduğunu. (14×2.54 cm)

6- Numara :82 Yük İndeksi (Lastiğin taşıdığı maksimum yük) : 82 sayısının karşılığına lastik yük endeksi tablosundan baktım ve  bu lastik maksimum 475 kg taşımaktadır. Bunu aşağıdaki tabloda da görebilirsiniz.

Sizde aracınızın lastiği üzerindeki bu değeri tabloda yerine koyarak araç lastiğiniz in maksimum taşıma kapasitesini bulabilirsiniz. Buna göre ne kadar taşıyabileceğinizi öğrenip güvenle taşıma yapabilirsiniz.

Lastik Yük Endeksi

7- Numara: Lastik Hız İndeksi (Lastiğin yaptığı maksimum hız) :Bu S harfinin karşılığı lastik hız endeksi tablosundan bulunur. Ben buldum ve  S değerine karşılık hız değeri 180 km/h. Sizde aşağıdaki lastik hız endeksi tablosu ile lastiğinizin güvenli olarak yapacağı maksimum hızı bulabilirsiniz.

LASTİK HIZ ENDEKSİ

İşte doğru lastik seçmeniz için gerekli ipuçları, iyi bir lastik seçmek istiyorsanız, lastik ölçüleri, lastik hız endeksi, lastik yük endeksi, lastik basıncı gibi kriterlerin hepsini birlikte değerlendirip, gerekirse lastik hesaplama ve lastik seçme aracı gibi araçları da kullanarak ve amacınıza göre kullanacağınız doğru lastik türünü belirlemeniz gerekir. Aracınızın en önemli parçalarından biri lastiklerdir. Doğru lastik seçimi yaparak hem kendinizi hem de aracınızı korumuş olursunuz. Doğru lastik seçimini yaptığınız zaman yaz ve kış koşullarında güvenli bir şekilde seyahat edebilirsiniz. Aracınızın lastik ömrünün de maksimum olmasını sağlarsınız. Bu yazımız size faydalı olduysa yorum yapıp siteye abone olabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
1 2 3
Bildirimler kapat
Notibell
PUBG Mobile Bedava UC
Notibell
Play Store Bedava Kodlar
Notibell
Bedava Zula Hesapları

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün