Yaşam

Kurumuş Kan Lekesi Kumaştan Nasıl Çıkarılır

Kuruyan kan Lekelerini Çıkartma Yöntemleri Makalemizde...

Herkesin evde yaşadığı sorunlardan birisi yastık, halı ya da kıyafetlere bulaşan kan lekesidir. Kan lekesi gece burnunuzun kanaması, bir yere çarpmanız ya da elinizin kesilmesi ile olabilir. Bu lekeyi hızlı bir şekilde kurumadan çıkarmak isterseniz çok zor olmaz ama asıl sorun kuruduktan sonra olur. Kurumuş kan lekesi kumaştan nasıl çıkarılır? Bunun için farklı yöntemler vardır, bazıları doğal ya da kimyasal basit yollardır. Diğer sınıf ise genelde kimyasal ve güçlü maddelerdir. Kumaş tipi ve lekenin durumuna göre bu yöntemler arasında tercih yapmanız doğru olur.

Kurumuş Kan Lekesi Kumaştan Nasıl Çıkarılır, Basit Yöntemler

Kurumuş kan lekesi kumaştan nasıl çıkarılır, sorusuna basit yöntemler ile başlamak daha doğru olur diye düşünüyorum. Keten, pamuk gibi kumaşlar için sabun ve su ile çıkarmak mümkün olabilir. Sabunu lekeye sürmeli ve daha sonra ovalamalısınız, eğer leke yumuşarsa çıkarabilirsiniz. İpek uzmanları ise marketlerdeki et yumuşatıcının etkili olduğunu savunuyor. Ancak bu yumuşatıcı kumaşa zarar verebileceği için önce bir köşesinde deneme yapınız. Enzimatik çözücüleri de kullanabilirsiniz ancak bunları kesinlikle ipek ve yün kumaşlarda kullanmayın. Son olarak ise limon suyu kullanabilirsiniz ama bu yöntem için güneşli havalar gereklidir.

Kurumuş Kan Lekesi Kumaştan Nasıl Çıkarılır, Güçlü Yöntemler

Kan lekesini çıkarmak için basit yöntemleri denemenize rağmen olumlu bir sonuç ortaya çıkmadıysa artık daha güçlü şeyler deneyebilirsiniz. Kurumuş kan lekesi nasıl çıkarılır sorusunun ikinci bölümünde riski göze almanız gerekir. Bu maddeleri kullanmadan önce küçük bir parça ya da kumaşın bir köşesi ile test yapınız. Beyaz sirkeyi deneyebilirsiniz, sirkede bekletin ve leke gidene kadar birkaç defa tekrarlayın. Hidrojen peroksit deneyebilirsiniz, muhtemelen renkli kumaşların rengini bozar ama çözeltiyi seyrekleştirirseniz sorun olmayacaktır. Amanyok karışımı da kullanabilirsiniz, temizlik için kullanılan bu maddeyi yarı yarıya veya daha fazla su ile karıştırın ve daha sonra lekeye uygulayın.

Kullanıcılar Bunları da Sordu

Kan lekesini çıkarmada her yöntem aynı sonucu verir mi?

Kan lekesini çıkarma konusunda her yöntemin başarısı aynı değildir, çünkü lekenin yoğunluğu, kumaşın türü ve yapısı önem arz eder. Bunun yanında maddelerin güçleri aynı değildir.

Kan lekesini çıkarmak için kullanılan yöntemler kumaşa zarar verir mi?

Bu yöntemlerin kumaşa zarar verme ihtimali her zaman vardır. Basit yöntemler genelde aşındırmaya neden olabilirler ama daha güçlü maddeler kullanılan yöntemler büyük zararlar verebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
1 2 3
Bildirimler kapat
Notibell
Fiverr İle Nasıl Para Kazanılır ?
Notibell
Blog Açarak Para Kazanma
Notibell
Yazı Yazarak Para Nasıl Kazanılır ?

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün