Yaşam

Geniz Eti Büyümesi Nedir ? Nasıl Tedavi Edilir ?

Horlama, nefes almada zorluk gibi şikayetleri olan kişilerde geniz eti büyümesi yaşanabilir ancak tedavi edilebilir bir hastalıktır.

Neden Olur?

Ağızdan boğaza doğru sarkan geniz eti bakteri ve virüsleri yakalamak gibi önemli bir işleve sahiptir. Ancak çeşitli sebeplerle geniz eti büyümektedir. Böyle bir sorun yaşandığında şu belirtiler görülecektir:

  • Burundan nefes almakta güçlük, sürekli ağızdan nefes alma ihtiyacı,
  • Nefes alırken ses çıkması,
  • Genizden konuşma, burun tıkalıymış gibi konuşma,
  • Uyku apnesi yaşanması,
  • Uykuda geçmeyen horlama,
  • Kulak sorunları yaşanması ve sürekli tekrarlanması…

Bu belirtiler çocuklarda da yetişkinlerde de görülebilmektedir. Çocuklarda ayrıca iştahsızlık, uykusuzluk, orta kulak iltihabı gibi sorunlar da eşlik eder. İşte bu sorunlar nedeniyle gelişim geriliği yaşanabilmektedir. Ancak küçük çocuklarda geniz etinde büyüme bir sınıra kadar normaldir. Sürekli kontrol altında tutulduktan sonra karar verilecektir.

Geniz eti büyümesi sürekli tekrarlayan bir takım hastalıklara neden olmaktadır. Çünkü aynı zamanda geniz eti iltihaplanmalarına da neden olacaktır. Hastalar sürekli şikayetlerle doktora başvurmak zorunda kalacaktır.

Nasıl Tedavi Edilir?

Geniz eti büyümesi halinde kulak burun boğaz uzmanına gitmek gerekir. Geniz eti büyümesi teşhis edilirse öncelikle ilaç kullanımına başlanır. Mikrobun tipi belirlenir ve antibiyotikler kullanılır. Böylece iltihaplanmalar önlenecektir. Ancak enfeksiyon sürekli oluyorsa sürekli antibiyotik kullanmak gerekiyorsa bu durum bir tedavi olmaktan çıkar. Çünkü artık yan etkiler başlayabilir ve zararlı olabilir.

İkinci seçenek ise cerrahi müdahaledir. Eğer belirtiler hayatı çekilmez kılıyorsa, ilaç tedavisine rağmen sonuç alınamıyorsa geniz eti aldırmak gerekebilir. Uyku apnesi, konuşma güçlüğü, nefes problemleri varsa ameliyat şarttır. Bu operasyon kolay ve ağrısızdır. Hastaya genel anestezi verildikten sonra işlem yapılır. Yaklaşık 20 dakikalık bir operasyondur. Hasta 12-24 saat müşahede altında tutulduktan sonra taburcu edilecektir.

Geniz eti ameliyatı genellikle çocuklarda yapılmaktadır. Çünkü bu sorun çocuk yaşta baş gösterir. Çocukların gelişimini önlememesi için ameliyat ile müdahale edilir. Yetişkinlerde görülmesi de mümkündür.

Geniz etinin alınması başka hastalıklara ya da hastalığın devam etmesine neden olmaz. Vücutta henüz etinin işlevini gören diğer organlar mevcuttur. Bu nedenle geniz etinin alınması sağlık için bir sorun teşkil etmez, hatta hastanın yaşam konforunu arttırır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
1 2 3
Bildirimler kapat
Notibell
PUBG Mobile Bedava UC
Notibell
Play Store Bedava Kodlar
Notibell
Bedava Zula Hesapları

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün