Yaşam

Geçmişten Günümüze Pandemi Salgın Hastalıklar

En tehlikeli hastalık türlerinden biri olan salgın hastalıklar geniş bir kitleyi öldürme gücüne sahip olması ile geçmişten günümüze kadar sürekli ön plana çıkmıştır. Geçmişten günümüze kadar gelen bazı salgın hastalıklar :

Antoninus Vebası

Günümüzdeki çiçek hastalığına benzeyen hastalık ilk kes Irak’ta daha sonra savaşlar sırasında Roma ordusuna sıçrayarak Roma’da geniş bir kitleye yayılmıştır. Salgın hastalığının önlemi ise büyük bir orduyu öldürebileceği anlaşıldığında alınmaya başlanmıştır. Nitekim Roma’da bu hastalık yüzünden çoğunluğu orduda bulunan askerlerden günde 2000 kişi hayatını kaybetmiştir. Bu veba o dönemde Roma ordusunu yok etmeye çok yaklaşmıştır.

Avrupayı Yok Etmiş Salgın Hastalıklar :Kara Ölüm

Diğer bir hastalık olan ve isminden de nezih bir hastalık olmadığı anlaşılan yine salgına bağlı olarak ortaya çıkan kara ölüm 1351 yılında Moğol kamplarında görülmüştür. Daha sonra bu kamplardan tüccarlar yolu ile Avrupa’ya ulaşan salgın büyük bir coğrafyaya yayılmıştır. Yayıldığı alan da göz önünde bulundurulursa hastalık salgın olması sebebiyle de Avrupa nüfusunun üçte birini yok etmiştir.

Hıv/Aids


1960 yılında ortaya çıkan bu salgın hastalığın hayvanlardan bulaşmış olduğu düşünülmektedir. Çıktığı dönemde bu salgın hastalık genelde kadın veya kız çocuklarında sayıca fazla olarak kendini göstermiştir. Cinsel yolla bulaşan bu hastalık kısa bir sürede evli bekar fark etmeksizin milyonlarca kişiye bulaşmıştır.

O dönemde yaklaşık 40 milyon kişi Aids hastalığı yüzünden hayatını kaybetmiştir. Şaşırtıcı olan bu hastalıkta hala bir kesin çözümün bulunmuyor olması ve yine cinsel yolla bulaşıyor olmasıdır. Hastalık herhangi bir mutasyon geçirmemiş, günümüzde varlığını sürdüren geçmişten gelen salgın hastalıklardan biridir.

En Güçlü Salgın Hastalıklar : Jüstinyen Veba

Veba Bakterisi

Bu salgının tarihi oldukça geçmişlere dayanmaktadır. İlk olarak Bizans İmparatorluğunda ortaya çıkan  ve İmparatorlukta oldukça geniş bir bölgeye yayılan ölümle sonuçlanan bir hastalıktır. Tarihte ki vebalar arasında en güçlü veba olarak kayıtlara alınmıştır. Bu güçlü veba nüfusun % 40’ını yok etmiştir. Hastalık liman şehirlerini daha çok etkilemiş, tüccar ya da gezginlerle farklı birçok bölgeye taşınarak büyük ilerlemeler kaydetmiştir.

Modern Veba

Modern Veba ismini almasının sebebi yakın bir çağda 1894 yılında başlamış ve 1903 yılında yanında birçok insanı da alarak belirtilerini kaybetmiştir. Modern Veba yakın bir çağda gerçekleştiği için dedelerinizin bu vebadan haberdar olması normaldir. Bu hastalık oldukça zeki bir virüsten oluşmaktadır. Çünkü üç defa mutasyona uğrayarak farklı bölgelerde daha güçlü bir virüs halinde ortaya çıkmış ve oldukça hızlı can kayıplarına sebep olmuştur.

Altıncı Kolera

Kolera hastalığı ilk olarak Hindistan’da ortaya çıkmıştır. 1923 yılında ortaya çıkan bu salgın o dönemdeki Hindistan nüfusunu büyük ölçüde etkilemiştir. Daha sonra Hindistan’dan bir şekilde farklı ülkelere sıçrayan hastalık, Afrika’da, Orta Doğu’da, Rusya’da ve diğer kıtalarda bulunan ülkelerde hatırı sayılır can kayıplarına neden olmuştur.

Rus Gribi

Rus Gribi 1889 yılında Rusya’da ortaya çıkan grip solunum yoluyla günümüzde ki sosyal ağ gibi milyonlara ulaşmıştır. 1890 yılında hızını kaybeden salgın o tarihe kadar bir milyon kişinin canını kaybetmesine sebep olmuştur. Tarihlerden de anlaşıldığı üzere bir milyon kişinin ölmesi bir sene içerisinde gerçekleşmiştir.

Grip iyi yönetilememiş olmasına rağmen diğer salgınlara nispeten daha az can kaybı ile sonuçlanmıştır. Bir milyon can kaybı değişik ülkelerde gerçekleşmiştir. Belki de bu yüzden bu virüs etkisini çabuk kaybetmiştir.

Salgın Hastalıklar için aşı bulma süreci ile ilgili yazımızı BU LİNKTEN okuyabilirsiniz.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
1 2 3
Bildirimler kapat
Notibell
PUBG Mobile Bedava UC
Notibell
Play Store Bedava Kodlar
Notibell
Bedava Zula Hesapları

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün