Yaşam

Gardırop Düzenlemede Altın Kurallar

Doğru şekilde yapılacak bir gardırop düzeni ile hem hayatınızı kolaylaştıracaksınız hem de dolabınızın çok daha güzel görünmesini sağlayacaksınız.

Fazlalıklardan Kurtulun

Dolap düzeninde ilk kural kıyafetleri yazlık kışlık ya da iş günlük gibi şekillerde ayırmaktadır. Bu ayrımda en önemli konu ise artık giyilmeyenlerden kurtulmaktadır. Atılacaklar, satılacaklar, bağışlanacaklar gibi ayrım yapılmalıdır. Ayırma işlemi yaparken giyilmeyen kıyafetleri dolaba koymak yerine elden çıkarmanız gerekir. Çünkü dolap düzenini en çok bozan şey fazlalıklardır. Fazlalıklardan kurtulduktan sonra dolap düzenlemeye geçmelisiniz.

Dolap yerleştirirken de kıyafetleri sık kullanılanlar ve az kullanılanlar olarak ayırabilirsiniz. Çok kullandıklarınızı el altına koyarken, az kullandıklarınızı yüksek raflara ya da arka taraflara koyabilirsiniz.

Kıyafetleri Ayırın

Gardırop düzenleme

Giyeceğiniz kıyafetleri seçtikten sonra mevsimsel olarak ayırın. Mevsime gire giyeceklerinizi el altına koyarken, aha sonra giyeceklerinizi üst raflara ve arkalara koymalısınız. Dolabınıza kıyafetleri koyarken çok sayıda askı kullanın ve her kıyafeti tek tek asın. Böylece bir kıyafet ararken tüm askıları karıştırmazsınız. Katlanan kıyafetleri ise kolay seçilecek şekilde katlayın. Mağaza usulü katlama ile kıyafetleri hemen tanıyabilirsiniz.

Gardırop düzenleme işinde renklere göre ayrım çok önemlidir. Böylece dolap çok düzenli ve şık görünecektir. Ayrıca aradığınızı bulmak da çok kolay olacaktır. Aynı şekilde eşyaları uzundan kısaya gibi şekillerde de dizebilirsiniz. Pantolon gibi eşyalarınız için çoklu askılar kullanarak kullanılan alanı daraltabilirsiniz.

Kıyafetlerinizi alırken dağılmaması için katlarken dikkatli ve özenli olmalısınız. Hemen açılmayacak şekillerde katlanan kıyafetler size uzun süre derli toplu bir gardırop sağlayacaktır.

Organizerlerden Yardım Alın

Dolap düzeninde en çok zorlayan konu küçük eşyalardır. Dolapta çanta, cüzdan, çorap, çamaşır, fular gibi eşyaları koymak için uygun yerler yoktur. İşte bu alanları sizin yaratmanız gerekir. Komodin ve şifonyer gibi mobilyaları bunlar için ayırın.

Çekmecelerin içine koyacağınız organizerlere çorap çamaşır yerleştirebilirsiniz. Hem aradığınızı bulmak kolay olacaktır hem de eşyalar oldukça düzenli görünecektir.

Çoklu askılar ise çanta ve cüzdanlar için uygundur. Buralara eşyalarınızı boyutlarına göre sıralayarak asabilirsiniz. Eğer bunlar için raf ayırmanız gerekiyorsa rafları bölerek kullanabilirsiniz. Gardırop için organizer kullanımı ile alanlarınızı çok daha verimli kullanabilirsiniz. Tüm bu kuralları uyguladıysanız sıra artık bu düzeni alışkanlık haline getirip, her seferinde düzeni korumaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
1 2 3
Bildirimler kapat
Notibell
PUBG Mobile Bedava UC
Notibell
Play Store Bedava Kodlar
Notibell
Bedava Zula Hesapları

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün