Yaşam

Dilekçe Nasıl Yazılır ?Dilekçe Yazma Kuralları

Dilekçe nedir ?Dilekçe nasıl yazılır ?

Dilekçe ile ilgili bu yazıda sizlere dilekçenin ne olduğunu ve dilekçe yazma kurallarını anlatacağım. Dilekçe bir isteği, ricayı ,ya da bir durumu bildirmek amacıyla resmi kurumlara yazılan kısa yazılardır. Arzu ve istek belirtme amaçlı olduğundan arzuhal de denir. Hangi makama yazılırsa yazılsın belirli kurallar çerçevesinde yazılmalıdır.Dilekçenin iyi bir şekilde yazılmış olması kabul görmesi açısından da önem arzeder. İşte 10 adımda dilekçe nasıl yazılır ? sizlere anlattım.

1-Dilekçe elle ya da bilgisayarda yazılabilir

Elle dilekçe yazacaksanız çizgisiz bir A4 kağıdı kullanın. Eğer dilekçeniz 1 sayfadan fazla sürerse ilk sayfanın arkasını boş bırakarak yeni bir A4 kağıdına üstten belirli bir boşluk bırakarak devam ediniz.

2-Dilekçe yazarken kurşun kalemleri kesinlikle kullanmayınız

Mavi ya da siyah tükenmez kalem ya da dolma kalem kullanabilirsiniz.

3- Dilekçeye başlarken A4 kağıdının sağ üst köşesine yazdığınız tarihi atıp 2 satır boşluk bırakarak dilekçeyi yazmak istediğiniz makamı yazınız

Dilekçeyi vereceğiniz resmi kurum adının tüm harflerini büyük yazabileceğiniz gibi sadece kelimelerin baş harflerini de büyük yazabilirsiniz. Aşağıdaki örneklerde olduğu gibi başlayabilirsiniz.

İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜNE;

Ya da

Koray Lisesi Müdürlüğüne ;

                                BALIKESİR

Şeklinde yazabiliriz. Eğer gerekiyorsa ilk satırın altına sağa dayalı olarak dilekçe yazdığımız kurumun olduğu ili de yazabiliriz.

4-İlk satırı yazarak dilekçeyi göndereceğimiz yeri belirttikten sonra 2 satır boşluk bırakıp satır başı yaparak dilekçeye başlıyoruz

Bir iki cümle ile kendimizi tanıttıktan sonra isteğimiz, ricamız ya da belirtmek istediğimiz durum ne ise onu yazarız.

5- Bu adımda dilekçemizi bitirmiş olduk en alt kısıma ise yazdığımız dilekçe ile ilgili saygı ifadelerini de mutlaka yazmalıyız

Bir istekte bulunmuşsak gereğini saygılarımla arz ederim.Ya da resmi bir kurumdan izin isteniyorsa izninizi saygılarımla arz ederim gibi ibr ifade ile dilekçeyi ibtirmemiz gerekir.

6-Dilekçede hiyerarşik düzene mutlaka uyulmalıdır

Örneğin bir resmi kuruma bilgilendirme amacıyla dilekçe yazılmışsa dilekçeyi durumu bilgilerinize arz ederim gibi bir ifade ile bitirebiliriz.

7- Dilekçe yazarken noktalama işaretlerinede mutlaka dikkat etmeli ve resmi bir dil kullanarak gereksiz açıklamalardan kaçınmalıyız.

8- Dilekçede yazdığımız ya da bilgi verdiğimiz duruma ait belgeler varsa bu belgeleri ilk sayfanın altında ekler başlığı açarak, bu eklere numara vererek isimlerini yazmalı ve bu ekleri dilekçeye iliştirmeliyiz.

9- Dilekçemizde mutlaka imzamız olmalıdır

Ad soyad ve imzamızı dilekçede sağ alt kısıma yazmalı ve açık adresimizle iletişim bilgilerimizi ise sol alt kısımda açıkça belirmeliyiz.

10-Yazımızın son adımında ise dilekçeyi eğer yazımız iyi değilse bir arkadaşımıza yazdırmalı ya da bilgisayardan yazmalıyız.

Unutmayalımki usulüne uygun ve güzel yazılmış dilekçelerin kabul görme şansı yüksektir.Bu  nedenle bu hususlara dikkat edersek istediğimiz her kuruma isteğimizi ve dileğimiz usulüne uygun bir şekilde aktarmış oluruz.

Bu makale size yardımcı olduysa ya da makale ile ilgili bir öneriniz var ise yorumlar kısmına yorum yazmayı ihmal etmeyiniz. Sağlıklı günler.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
1 2 3
Bildirimler kapat
Notibell
PUBG Mobile Bedava UC
Notibell
Play Store Bedava Kodlar
Notibell
Bedava Zula Hesapları

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün